Keď cestujeme, spoznávame rôzne kultúry, zvyky a tradície. Niektoré nás môžu zaskočiť viac ako iné. Pri mnohých sa môžeme naučiť lekcie, ktoré ocením počas celého života. Jednou inšpirujúcou krajinou je Bhután.

Credit: Thomas Halle/Getty, bbc.com
Credit: Thomas Halle/Getty, bbc.com

Je téma, ktorá v nás všetkých vyvoláva zmiešané pocity rešpektu a strachu. Tou témou je naša vlastná smrť. A práve myšlienky na vlastnú smrť sú pravdepodobne základom spokojnosti jedných z najšťastnejších ľudí na svete – obyvateľov Bhutánu.  Väčšina z nás sa tejto téme snaží vyhnúť, ale Bhutánčania nie.

Credit: Roberto Schmidt/AFP/Getty, bbc.com
Credit: Roberto Schmidt/AFP/Getty, bbc.com

„Bohatí ľudia na západe nie sú zvyknutí dotýkať sa mŕtvych, nevedia, čo je to hnijúce telo a veľké rany. A to je problém. Nie sú pripravení na fakt, že jedného dňa prestanú existovať”, hovorí Ura, riaditeľ Centra bhutánskych štúdií.

Credit: Prakash Mathema/AFP/Getty, bbc.com
Credit: Prakash Mathema/AFP/Getty, bbc.com

Bhutánci veria, že každý by mal denne venovať päťkrát po päť minút času myšlienkam na vlastnú smrť. Ura ďalej dodáva, že strach z toho, že zomrieme skôr ako stihneme urobiť všetko po čom túžime je problémom nášho nešťastia.

Credit: Prakesh Mathema/AFP/Getty, bbc.com
Credit: Prakesh Mathema/AFP/Getty, bbc.com

Himalájske kráľovstvo je známe svojou jedinečnou politikou hrubého domáceho šťastia. Je to krajina, kam má smútok zakázaný vstup a vládne spokojnosť.  A napriek tomu sa od každého správneho Bhutánca či Bhutánky očakáva, že premýšľa nad smrťou. Paradoxne im to neprináša smútok ale pocit spokojnosti. Žijú v harmónii so svojím životom.

Pocit spokojnosti podporuje aj viera v reinkarnáciu. Ak človek verí, že dostane ďalšiu šancu v inom živote, nebojí sa konca toho, ktorý práve žije. A v tom leží kľúč k šťastnému životu obyvateľov Bhutánu.

Ak raz navštívite túto úchvatnú krajinu, skúste okrem potulkách po prírodných krásach načerpať aj silný duchovný odkaz obyvateľov Bhutánu.

zdroj

     

ZANECHAŤ ODPOVEĎ