10 faktov o komároch, ktoré vás rozhodne šokujú (a možno aj pomôžu v blížiacej sa sezóne) – 2. časť

544

Na jednej veci sa všetci určite zhodneme. Nikto nemá rád komáre. A aj keď ich naozaj z duše neznášame, chceme o nich vedieť čo najviac. Viete ako sa hovorí, priateľov si drž blízko, nepriateľov ešte bližšie. Potrebujeme o tých ohavných tvoroch vedieť všetko, aby sme vedeli ako proti nim bojovať! Tak si pripomeňme zopár informácií o komároch, ktoré ste možno nevedeli, a niekoľko faktov, ktoré vám môžu pomôcť, aby ste sa nestali obeťou ich láskyplných uštipnutí.

6. „Mosquito“ je španielske slovo, ktoré znamená „malá muška“

Zdroj Anuj

Malá lekcia španielčiny: mosca je španielsky výraz pre muchu. V španielčine sa zdrobnenina hlavného slova používa na označenie niečoho menšieho, ale podobného. Dosiahne sa to pridaním koncovky -ito na koniec slova. Výsledkom je teda mosquito – komár.

7. Bill Gates tiež nenávidí komáre

Zdroj Afshana Nasser

Druh komára Anofeles je drvivým prenášačom malárie u ľudí. K 90 % prípadov malárie dochádza v subsaharskej Afrike. Vo februári 2009 vypustil Bill Gates na technologickej konferencii v Kalifornii nádobu s komármi, aby sa vyjadril k financovaniu ďalšieho vývoja vakcíny proti malárii.

8. Komárom sa páči váš dych a pot

Zdroj Victor Grabarczyk

Povedali vám niekedy, že vás komáre štípu hlavne preto, že ste sladkí? Nie je to úplne pravda. Komáre najviac priťahuje oxid uhličitý vydychovaný z našich úst a určité vône, ktoré vytvára telo každého jednotlivca. Komáre najviac lietajú k spoteným povrchom.

9. Komáre sa zdržiavajú v blízkosti domova

Zdroj Shoneta

Komár sa môže vyvinúť z vajíčka na dospelého jedinca už za 4 dni, ale málokedy sa zatúla ďaleko od „hniezda“. Keďže sa pohybuje rýchlosťou len 1 – 2 kilometre za hodinu, počas svojho krátkeho životného cyklu sa málokedy vzdiali od miesta kde sa narodil.

10. Existuje veľa druhov komárov

Zdroj Pitsch

Na svete existuje zhruba 3 000 druhov komárov. 150 až 200 z nich sa nachádza v Severnej Amerike. Najmenej druhov hlási Západná Virgínia (26), Texas uvádza najviac cca 85. V mestečku Clute, v Texase, sa každý rok v júli koná Veľký texaský festival komárov, na ktorom nájdete napríklad preteky v naháňaní komárov a súťaž vo volaní komárov.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre