10 informácií o káve, ktoré zaujmú všetkých milovníkov tohto lahodného nápoja – 1. časť

535

Káva je jedným z najrozšírenejších a najobľúbenejších nápojov na svete, ale čo o tomto lahodnom nápoji viete? Že vám dodáva energiu ako na zavolanie? Že je to ráno prvá najkrajšia vec? Povieme vám viac! Prečítajte si tento zoznam a pri najbližšej šálke kávy s priateľmi alebo kolegami zažiarte novými informáciami!

1. Prvýkrát ju opísal švédsky botanik

Zdroj tabitha turner

Hoci káva je tropická rastlina, rod Coffea prvýkrát opísal a pomenoval švédsky botanik Carl Linnaeus v 18. storočí. Druh Coffea Arabica tiež prvýkrát opísal a pomenoval Carl Linnaeus vo svojej knihe Species Plantarum z roku 1753. Druhý najdôležitejší druh kávy v súčasnosti, Coffea Robusta, bol objavený o viac ako 100 rokov neskôr, v roku 1897.

2. Je to druhá najväčšia obchodovaná komodita na svete

Zdroj Pablo Merchán Montes

Káva je jedným z najrozšírenejších nápojov na svete, ktorý je možné kúpiť prakticky všade, dokonca aj online. V roku 2017 sa podľa Medzinárodnej organizácie pre kávu vyprodukovalo takmer 10 miliónov ton kávy, z toho väčšina v Brazílii, Vietname, Kolumbii a Indonézii. Keďže káva sa vyrába najmä v rozvojových krajinách a konzumuje sa najmä v rozvinutých krajinách, existuje obrovský globálny obchod. Káva je v skutočnosti druhou najväčšou obchodovanou komoditou po rope.

3. Najdrahšie zrná sa nachádzajú v mačacích výkaloch

shankar s./flickr

Kopi Luwak je názov najdrahšej kávy na svete. Káva, ktorej kilogram môže stáť viac ako 1 000 dolárov, sa vyrába zo zŕn, ktoré prešli tráviacou sústavou divokej mačky na Sumatre, ázijskej palmovej cibetky. Predpokladá sa, že práve fermentácia, ku ktorej dochádza v tráviacom trakte mačky, dodáva zrnám jedinečný a vyhľadávaný charakter, a preto je ich cena taká vysoká.

4. Kofeín je prírodný pesticíd

Zdroj Eduardo Gorghetto

Kofeín sa nachádza v listoch a plodoch kávovníka a funguje ako prirodzená ochrana proti bylinožravcom. To znamená, že kofeín chráni kávovník pred požieraním hmyzom a napadnutím škodcami. Táto obrana však zjavne nefunguje veľmi dobre proti ľuďom.

5. Robusta vám dodá pocit väčšej bdelosti

Zdroj Nathan Dumlao

Robusta a Arabica sú dva komerčne najdôležitejšie druhy kávy. Ak hľadáte kávu, ktorá vás preberie, mali by ste si vybrať Robustu, pretože má o 50 – 60 % viac kofeínu ako káva vyrobená zo zŕn Arabiky. To čiastočne vysvetľuje aj to, prečo sú stromy Robusta odolnejšie voči chorobám a parazitom, pretože kofeín je prirodzená ochranná látka rastlín. Pokiaľ však ide o chuť, za kvalitnejšiu sa považuje káva vyrobená zo zŕn Arabica. Vyšší obsah kofeínu v káve Robusta ju robí horkejšou. Káva Arabica je menej horká a vyznačuje sa širšou škálou chutí, ktoré odrážajú miestne podmienky pestovania.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre