10 nádherných miest na svete, ktoré vlastne nestoja za veľa – 1. časť

813

Náš svet je plný úžasných miest. Vyjdite pred dom, začnite ísť ľubovoľným smerom a je dosť možné, že do niekoľkých hodín narazíte na niečo zaujímavé. Lúka, krásna ulica, ktorú ste nikdy predtým nevideli, alebo obyčajný bar, ktorý ponúka nápoje zadarmo každému neoholenému zákazníkovi. Pre každého je predsa úžasné relatívny pojem.

Problém je v tom, že väčšina z nás sa do objavovania nepúšťa sama. V sprievodcoch alebo na internete hľadáme miesta, ktoré sa objavujú na zoznamoch top 10 miest, ktoré musíme vidieť, a potom ideme presne tam, kam idú všetci. A aj keď niektoré z týchto miest sú naozaj nádherné, niektoré sú v realite o dosť horšie, ako by ste očakávali. A práve také mestá si dnes pripomenieme.

1. Drážďany – Nemecko, sú bezduché a škaredé

Zdroj Lukas D.

Drážďany majú prezývku „Florencia na Labe“. 13-teho februára 1945, to bola noc, keď spojenecké lietadlá bombardovali starobylé mesto a premenili architektonický poklad na mestský ekvivalent zuhoľnatených hrudiek, ktoré sa nachádzajú na dne ohniska. Tak prečo ľudia stále považujú Drážďany za krásne? Možno preto, že videli fotografie mesta po dokončení čiastočnej rekonštrukcie v roku 2005. Všimnite si to slovo „čiastočná“, je dosť podstatné. Okrem malého prestavaného kúska v centre, je dnes väčšina Drážďan bezduchými betónovými obytnými blokmi.

2. Dublin v Írsku je ako byť okradnutý mužom z Monopoly

Zdroj Andrei Carina

Dublin, hlavné mesto Írska, je zastávkou číslo jeden pre mnoho ľudí. Je to mesto, ktoré je krásne, historické, literárne a dosť malé na to, aby sa v ňom dalo orientovať. Znie to skvele, pokým si nevšimnete ceny. Vtedy je dosť možné, že príde na rad plač nad prázdnou peňaženkou, pretože všetky vaše ťažko zarobené peniaze sa vyparia v opare výparov z whisky.

Dublin je drahé mesto. New York, Londýn a ani Singapur mu nesiahajú ani po päty. Dublin je druhé najdrahšie mesto, predbehol ho len Paríž. Ale Paríž aspoň nepredstiera, že je niečo iné ako nóbl a povýšenecky nedostupný. Dublin sa propaguje ako váš priateľ, s ktorým sa chcete podeliť o drink. Až potom si uvedomíte, že vám vytrhol peňaženku a pravdepodobne vám ušiel so všetkým čo máte.

3. Island sa topí pod náporom turistov

Zdroj Tom Podmore

Celá populácia Islandu má len 382 000 obyvateľov. Počet turistov, ktorí ročne navštívia Island, je viac ako 2 milióny. Turisti, ktorí si všade robia selfiečka, upchávajú dopravné pruhy a správajú sa ako typickí turisti. Presne v takomto stave je momentálne Island.

Island je určite krásna krajina s obdivuhodnými výhľadmi a úsekmi odľahlých ciest, na ktorých sa môžete cítiť ako na inej planéte. Jediný problém je, že tieto odľahlé cesty a obdivuhodné výhľady sú teraz plné turistov z rôznych kútov sveta, ktorí držia v rukách selfie tyče a hovoria o tom, že v súčasnosti je na Islande príliš veľa turistov. Každého predsa zaujímajú vybuchujúce sopky, čím nebezpečnejšie, tým lepšie.

4. Váránasí v Indii je miestom, kde sa z Gangy stáva toxické bahno

Ritesh Ghosh/pixahive

Váránasí je duchovným domovom hinduizmu, miestom, kde sa osvietenie spája s ohromujúcou architektúrou a vytvára niečo jedinečné. Jeho ústredným bodom je mohutná Ganga, ktorá preteká mestom a svojimi mocnými vodami zmýva hriech. Aspoň kedysi. Dnes Ganga nie je ani tak riekou, ako skôr valiacou sa vlnou špiny, ktorá je taký toxická, že vám buď dodá superschopnosti, alebo vás rovno zabije.

Továrne, odpadové potrubia, súkromné kúpeľne a garbiarne v hornej časti toku, to všetko vypúšťa odpad do Gangy, ktorá si razí cestu Indiou. Na iných miestach sa voda odčerpáva na priemyselné účely, čo znamená, že to, čo zostane, nie je schopné udržať zdravý tok. Výsledkom je rieka plná bahna, ktorá je čoraz kalnejšia a kalnejšia, ako sa valí smerom k Váránasí. Keď dorazí do mesta, už sa ani nedá nazvať riekou. Je to skôr chemická tekutina. A keď poviem, že je to dosť závažný problém, verte mi, pretože jedným z hlavných dôvodov návštevy Váránasí je kúpanie sa v rieke. Síce v nej prebiehajú čistiace práce, ale očividne dosť nedostatočné.

5. Stonehenge v Spojenom kráľovstve sa nachádza priamo pri rušnej ceste

Zdroj Robert Anderson

Predstavte si, že sa vyberiete pozrieť si Stonehenge počas slnovratu. Úžasné ticho tesne pred východom slnka medzi dokonale zarovnanými skalami by bolo čarovné. By bolo. Dosť dôležité slovné spojenie. Bolo by to čarovné, keby to ticho neprerušoval zvuk áut, rev motorov a kričanie vodičov v zápchach. Napriek tomu, že je Stonehenge staroveký zázrak, údajne uprostred ničoho, v skutočnosti sa nachádza v blízkosti cesty. A teda dosť rušnej cesty, medzi Londýnom a grófstvami Devon a Cornwall. Dobrou správou je, že britská vláda plánuje vybudovať tunel. Zlou správou je, že podľa archeológov podkope základy Stonehenge.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre