10 najchladnejších miest na svete, v ktorých by ste rozhodne bývať nechceli – 2. časť

909

Na Zemi sa nachádza množstvo mieste, kde teploty klesajú na extrémne nízke hodnoty. Tieto oblasti sú známe svojou drsnou klímou, ktorá vytvára jedinečné podmienky pre život. Dnes sa pozrieme na niektoré z najchladnejších miest na svete, kde sa teploty môžu pohybovať na úrovniach, ktoré človek len ťažko znáša. Stavím sa, že tu by ste bývať nechceli!

6. Oymyakon – Rusko

Eugene Kaspersky/flickr

Priemerná teplota v mesiacoch január, február a december je v Oymyakone -50° C. A pod 0° C zostáva aj koncom septembra až do polovice apríla. Najchladnejšia zaznamenaná teplota bola 6. februára 1933, kedy klesla na -67,7 °C.

7. Eismitte – Grónsko

Earmark Social Bridgette S.B./pinterest

Eismitte (nemecky – ľadové centrum). Už názov naznačuje, že toto miesto je mimoriadne chladné! Je to miesto, kde začiatkom 30. rokov 20. storočia zomrel nemecký vedec Alfred Wegener. Priemerná ročná teplota je -30 °C. Najteplejší mesiac je júl s priemernou teplotou -12,2 °C.

8. Ulánbátar – Mongolsko

pinterest

Ulánbátar, najväčšie mesto Mongolska, je najľudnatejším miestom na tomto zozname. Ulánbátar sa v zime považuje za najchladnejšie hlavné mesto na svete. V januári má priemernú teplotu -24,5 °C, v januári 2001 dosiahla teplota až -45 °C.

9. Vostok – Antarktída

wikipedia

Jedným z najchladnejších miest na svete je Vostok v Antarktíde. s priemernou teplotou približne -65 °C od apríla do októbra. Počas teplého obdobia od novembra do marca je priemerná teplota približne -42 °C.

10. Grónsko

United Nations Photo/flickr

V rokoch 1952 – 1954 to bola výskumná stanica britskej Severogrónskej expedície v Grónsku. Najnižšia zaznamenaná teplota bola 9. januára 1954, keď dosiahla -66,1 °C.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre