10 najkrajších kvetov, ktoré rozjasnia váš deň – 1. časť

307

Kvety sú súčasťou nášho života, predstavujú krásu v jej najčistejšej podobe. Nič nie je krajšie, ako keď ráno vojdete do kuchyne, a naskytne sa vám pohľad na nádherné, čerstvé kvety vo váze. Rozjasnia nie len celú miestnosť, ale aj váš deň. Existuje veľké množstvo kvetov, každý obľubuje iné, a tak sme si pre vás ako inšpiráciu pripravili zoznam 10 najkrajších kvetov.

1. Kosatec

Zdroj Olga Mandel

Keď sa pozriete na kosatec, vyzerá, ako keby ho navrhol profesionálny umelec. To je dôvod, prečo Claude Monet, impresionistický maliar, vždy zaradil kosatec medzi svoje obľúbené témy. Fialové, modré, biele a žlté farby vytvárajú neskutočný pohľad.

Kosatec alebo iris patrí k obľúbeným okrasným kvetom záhradiek. Pýši sa nádhernými kvetmi v tvare meča, ktoré majú veľmi širokú škálu farieb, od bielej až po tmavo fialovú.

2. Sakura

Zdroj Sam 🐷

Síce je sakura národným kvetom Japonska, je ospevovaná po celom svete. Keď sa pozriete zblízka, jemné okvetné lístky sú prenádherné. Pri pohľade na tieto rozkvitnuté stromy čerešní akoby ste sa preniesli do ríše divov.

Sakura je vzrastom menší opadavý okrasný strom dorastajúci do výšky približne 4 – 6 metrov.Farebnosť kvetov sa pohybuje od bielej cez ružovú až po svetlo červenú farbu, kvitne od apríla do mája intenzívne, voňavými kvetmi s priemerom 6 cm.

3. Orgován

Zdroj Tīna Sāra

Pre mnoho ľudí je orgován najobľúbenejším kvetom. Je známy svojou žiarivo fialovou farbou a bielym obrysom. Ak tento krík nemáte v záhrade, môžete len ľutovať!

Orgován je obľúbený preto, že každoročne bohato kvitne, a to bez potreby špecifickej starostlivosti. Odoláva mrazom, vetru aj slnku. Súkvetia orgovánu, ktoré sú najčastejšie fialové, ružové či biele, nádherne a prenikavo voňajú. Vďaka tomuto je ker v čase kvitnutia neprehliadnuteľný široko-ďaleko. Súkvetia sú často mohutné, lákajú nielen užitočný hmyz, ale aj okoloidúcich na odrezanie a vloženie do váz.

4. Strelícia

Zdroj Michael Pfister

Strelitzia, po slovensky strelícia, v angličtine získala prezývku bird of paradise = rajka. Tento názov, dostala pre podobu jej kvetu s letiacou rajkou, kolibríkom či hlavou vtáka s dlhým zobákom. Tiež sa jej hovorí Wild banana = divoký banánovník, pretože majú s banánovníkom podobné listy.Tento kvet má impozantné rozpätie krídel vďaka svojim žiarivým farbám: modrej, červenej a oranžovej.

5. Lekno

Zdroj Jay Castor

Lekno je ďalšou kvetinovou inšpiráciou pre výtvarné umenie Clauda Moneta. Vzhľadom na efektné veľké kvety plávajúce na hladine je druh rozšírený pri pestovaní, najmä v podobe farebne kvitnúcich obmien. Je zároveň liečivou a v minulosti farbiarskou rastlinou.

Rastie v stojatých alebo mierne tečúcich vodách. Podzemok má v bahnitom dne, z ktorého vyrastajú dlhé stopky listov a stonka. Listy a kvet plávajú na hladine občas sa pri preťažení môžu potopiť ale potom znova výdu na hladinu. Kvet je žltý.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre