10 najsmrteľnejších druhov ovocia na Zemi – 2. časť

2297

Ovocie môže nášmu telu dodať veľmi dôležité živiny. Vedeli ste však, že nadmerné požitie niektorých druhov ovocia môže byť smrteľné? Niektoré ovocie a semená obsahujú jedy, ako napríklad kyanid, ktoré môžu spôsobiť ťažkosti, a v horšom prípade aj smrť. Pripravili sme si pre vás tento zoznam, v ktorom spoznáte najsmrteľnejšie ovocie na svete, aby ste sa prípadne vyhýbali jeho konzumácii.

6. Dávivec

Ton Rulkens/flickr

Toto ovocie dostalo pomenovanie „čierny zvracajúci orech“ a „očistný orech“, pretože môže spôsobiť extrémnu bolesť. Po požití môže spôsobiť pocit pálenia v hrdle a tiež bolesti brucha. Nasleduje nevoľnosť, zvracanie a hnačka. V závažných prípadoch môže dôjsť k dehydratácii a kardiovaskulárnemu kolapsu. K týmto smrteľným príznakom dochádza v dôsledku hemoragickej gastroenteritídy.

7. Tisové bobule

grassrootsgroundswell/flickr

Strom tis sa bežne vyskytuje vo väčšine oblastí Stredného východu, Severnej Ameriky a Európy. Hoci jeho krvavočervené bobule nie sú jedovaté, semená, kôra a listy môžu byť pre človeka nebezpečné. V miernych prípadoch môžu príznaky otravy zahŕňať bolesť hlavy, zvracanie, hnačku, svalovú slabosť, závraty, bolesť žalúdka, tras, rozšírené zreničky a chvenie. Závažné príznaky otravy môžu viesť k nepravidelnému srdcovému rytmu, ťažkostiam s dýchaním, kŕčom, kóme a smrti.

8. Strychnínovník

Vinayaraj/wikimediacommons

Rastlina strychnínovník, ktorá pochádza z južnej Ázie a Austrálie, sa po stáročia používala na výrobu jedu po celom svete. Akékoľvek malé množstvo z tohto ovocia je nebezpečné a môže spôsobiť smrť. Sušené semená môžu spôsobiť vysoký krvný tlak, silné bolesti žalúdka a zlyhanie srdca.

9. Bršlen európsky

Joost J. Bakker/flickr

Bršlen európsky môže byť prospešný pre hmyz a vtáky, pretože tento strom im poskytuje potravu, ktorú potrebujú. Väčšina umelcov si vysoko cení kvalitné drevené uhlie získané z tohto stromu. Ale bez ohľadu na to, ako krásne tento strom vyzerá, nenechajte sa zlákať na jeho plody. Plody a strom môžu spôsobiť preháňanie a nadmerné požitie by spôsobilo extrémne bolesti žalúdka. Dávajte pozor, aby ste nezjedli viac ako 3 semená, aby ste sa vyhli nežiaducim účinkom. Príznaky otravy sú hnačka a nevoľnosť.

10. Pangium Edule

Food Powa/pinterest

Toto tropické ovocie obsahuje kyanovodík a je známe aj ako ovocie, ktoré vyvoláva nevoľnosť. Pred konzumáciou tohto ovocia sa musia uvarené semená namočiť alebo na niekoľko mesiacov zakopať do listov banánu, aby sa kyanid uvoľnil. Ak sa správne a bezpečne pripraví, môže sa stať vašim obľúbeným jedlom. Nadmerné požitie alebo nesprávna príprava tohto ovocia môže spôsobiť otravu a vyvolať príznaky ako bolesť hlavy, závraty, slabosť, zmätenosť dýchavičnosť. Môže viesť k zástave srdca a v horšom prípade k smrti.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre