10 najšťastnejších krajín sveta, v ktorých by chcel žiť každý – 2. časť

403

Udalosti posledných rokov zmenili životy mnoho ľudí, hlavne po prekonaní nákazy COVID-19. To je dôvod, prečo si ľudia kladú otázku: „Kde je teraz najlepšia krajina na život?

OSN každoročne skúma stav globálneho šťastia a vydáva Správu o svetovom šťastí. Tá zostavuje rebríček 156 krajín na základe toho, ako si ich občania uvedomujú, nakoľko sú šťastní. Pred výskytom COVID-19 sa v správe venovala osobitná pozornosť prostrediu, ktoré ovplyvňuje šťastie, ako je prírodné a sociálne prostredie. Nedávna správa je však v dôsledku pandémie odlišná. Hoci sa stále používa Gallupov svetový prieskum verejnej mienky, je stále nevyhnutné zohľadniť súvislosť medzi blahobytom a pandémiou a vládou a verejnosťou. Údaje ukázali veľké znaky odolnosti a dôležitosti sociálnych väzieb.

6. Holandsko

Zdroj Martijn Baudoin

Veterné mlyny Kinderdijk, tulipánové polia a dedinky s kanálmi – to je len niekoľko z množstva vecí, ktoré nám napadnú, keď si predstavíme Holandsko. Táto krajina je známa vďaka Amsterdamu, svojimi pôsobivými národnými parkami a nádhernými údoliami. Holandsko ponúka ľuďom nespočetné množstvo vecí, ktoré môžu preskúmať, a preto je nepochybne súčasťou tohto zoznamu.

7. Švajčiarsko

Zdroj Ricardo Gomez Angel

Švajčiarsko bolo v roku 2015 považované za najšťastnejšiu krajinu na svete. V súčasnosti je táto krajina stále jedným z najradostnejších miest na svete. Švajčiarsko je známe svojím prírodným pôvabom so Ženevským jazerom a taktiež Švajčiarskymi Alpami. V roku 2020 správa naznačila, že existuje priama súvislosť medzi šťastím a zelenými plochami, čo dáva zmysel, prečo je táto krajina v tomto zozname. Je tiež domovom vynikajúcej čokolády, vďaka čomu je láska k nej takmer neodolateľná.

8. Dánsko

Zdroj Nick Karvounis

Táto krajina zvíťazila ako najšťastnejšia krajina v rokoch 2012, 2013, 2016 a taktiež aj 2024! Dáni sú obľúbení pre svoj bezstarostný pohľad na život. V zozname najobývateľnejších miest na svete sa nachádza aj hlavné mesto Kodaň. Od podmanivého pobrežia až po obľúbený zábavný park Tivoli – v tejto krajine vám nikdy nedôjdu nápady, ako sa zabaviť.

9. Island

Zdroj Einar H. Reynis

Island je ďalšou úspešnou krajinou, ktorá sa v minulosti viackrát ocitla na zozname najšťastnejších miest na svete a tento rok získala krásne tretie miesto. Veľké množstvo turistov, ktorí milujú prírodu, sa hrnie do krajiny s nádhernými výhľadmi a zelenými kopcami, čo má za následok nárast cestovného ruchu v krajine v posledných rokoch. Navyše je to skvelé miesto na pozorovanie úchvatnej a magickej polárnej žiary.

10. Fínsko

Zdroj Tapio Haaja

To snáď nie je žiadne prekvapenie, keďže táto krajina je takmer neustále označovaná za najšťastnejšiu krajinu pre život na svete. Obyvatelia národa uvádzajú veľkú spokojnosť a istotu, že žijú v krajine, kde sa ľudia starajú jeden o druhého.

Môžete lyžovať alebo snowboardovať v jej strediskách ako Ruka, Levi a Saariselka, vyskúšať treking v národnom parku Riisitunturi alebo ochutnať miestnu kuchyňu v Helsinkách. Chcete zažiť šťastie, ktoré vám táto krajina môže ponúknuť?

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre