10 najzaujímavejších faktov o zuboch, ktoré by ste mali vedieť – 1. časť

503

Možno si myslíte, že starovekí ľudia sa nestarali o zdravie svojich zubov, pretože v minulosti neboli záznamy o zubároch. Avšak napriek nedostatku zubárov sa ľudia starali o svoje zuby už od roku 500 pred Kristom. Starí Gréci a Rimania používali na čistenie zubov zmesi s rozdrveným koralovým práškom a železnou hrdzou. Zubná kefka bola vyrobená z vetvičiek stromu, ktoré ľudia žuli, aby si osviežili dych.

My našťastie nemusíme na čistenie zubov používať rozdrvené mušle ani žuť vetvičku. Vďaka technologickému pokroku je pre nás starostlivosť o zuby ľahko dostupná. Máme k dispozícii rôzne nástroje a zariadenia, ktoré môžeme použiť na čistenie zubov, a dokonca aj na ich zlepšenie a skrášlenie. Prevencia je však najlepšia, určite lepšia ako liečba, preto je dôležité vedieť viac o našich zuboch a o tom, čo ich môže ovplyvniť, aby sme ochránili náš úsmev. Preto si prečítajte týchto 10 faktov o našich zuboch.

1. Zuby sú ľadovce v ústach

Zdroj Lesly Juarez

To, čo vidíme na ľadovci, je len jeho tretina, a inak to nie je ani s našimi zubami. Za tým, čo vidia naše oči, sa skrýva oveľa viac, než čo vidia naše zuby, ktoré sú zakryté ďasnami. Z tohto dôvodu musíme vždy dbať na to, aby boli naše ďasná pevné, zdravé a ružové, aby mohli dobre chrániť naše zuby.

2. Máte tak jedinečné zuby, ako ste jedinečný vy

Zdroj Filip Rankovic Grobgaard

Tak ako odtlačok prsta, aj vaše zuby sú jedinečné a nikto iný ich nemôže skopírovať. To je dôvod, prečo sa záznamy o zuboch dajú použiť na rozpoznanie a identifikáciu ľudských pozostatkov. A aj keď máte identické dvojča, nikdy nebude mať rovnaké zuby ako vy. To isté platí aj pre váš špeciálny odtlačok jazyka.

3. Máte 16 dolných zubov a 16 horných zubov

Zdroj Enis Yavuz

Od zadnej časti úst až po prednú máte 32 zubov.

4. Najtvrdšou časťou tela je sklovina

The List/pinterest

Najvrchnejšia vrstva vašich zubov sa nazýva sklovina. Slúži ako tvrdý obal zubov, ktorý ich chráni. Podobne ako naše kosti sa skladá z fosfátov a vápnika, vďaka čomu sú kosti pevné. Vďaka svojim kryštalitom a špeciálnym bielkovinám je však tvrdšia ako kosti a je najtvrdšou časťou nášho tela.

5. Žlté zuby môžu znamenať zubný kaz

Zdroj Street Og‘

Nie je to len obyčajná škvrna od kávy alebo čaju. Jedným z dôvodov, prečo sú vaše zuby biele, je vzhľad zubnej skloviny. A keď vaše zuby začnú žltnúť, môže to znamenať kaz a môže to byť aj jeden z dôvodov, prečo pociťujete bolesť ďasien.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre