10 najznámejších fóbií zo zvierat, ktorými možno trpíte aj vy – 1. časť

320

Zoofóbia je celkový strach zo zvierat, ale prečo niektorých ľudí desí len jeden druh, napríklad ryba (ichtyofóbia) alebo dokonca červ (helmintofóbia)? Kým niektorí sa cítia bezpečne, ak sa držia ďalej od miesta, kde sa toto zviera nachádza, iní sa na ne nemôžu pozerať ani v TV! Ak má niekto cynofóbiu (strach zo psov) a počuje vonku štekot, môže mať strach vyjsť z domu.

Arachnofóbiu alebo strach z pavúkov má 3,5 % až 6,1 % svetovej populácie a mňa najviac desí dĺžka ich nôh a rýchlosť, akou sa pohybujú. Existuje niekoľko ďalších zaujímavých fóbií a tie si dnes vysvetlíme.

1. Arachnofóbia (strach z pavúkov)

Zdroj Vidar Nordli-Mathisen

Arachnofóbia je strach z pavúkov a iných pavúkovcov, ako sú škorpióny a kliešte. Slovo arachnofóbia pochádza z gréckych slov arachne a fóbia.

Ľudia s arachnofóbiou majú tendenciu cítiť sa nepríjemne na akomkoľvek mieste, o ktorom si myslia, že by mohlo byť úkrytom pavúkov, alebo na ktorom sú viditeľné známky ich prítomnosti, napríklad pavučiny. Ak arachnofobici uvidia pavúka, nevstúpia do jeho blízkosti, kým neprekonajú záchvat paniky. Niektorí ľudia kričia, plačú, majú problémy s dýchaním, potia sa a majú zvýšený tep, keď sa dostanú do kontaktu s miestom v blízkosti pavúkov alebo ich sietí.

V niektorých extrémnych prípadoch môže strach vyvolať aj obrázok, hračka alebo realistická kresba pavúka.

2. Ofidiofóbia (strach z hadov)

Zdroj Jan Kopřiva

Ofidiofóbia je strach z hadov. Niekedy sa nazýva všeobecnejším termínom herpetofóbia, strach z plazov. Slovo pochádza z gréckych slov „ophis“ – had, a „phobia“ – strach.

Strach z hadov má približne tretina dospelých ľudí, čo z neho robí jednu z najčastejšie hlásených fóbií. Dospelí ľudia, prejavujúci „klinicky relevantnú“ ofidiofóbiu, tvoria len 3 – 4 % populácie.

3. Sfeksofóbia (strach z ôs)

Zdroj Ante Hamersmit

Strach z ôs (alebo bodnutia osou), odborne nazývaný sfeksofóbia, je dosť častým typom špecifickej fóbie. Je podobná strachu zo včiel (ktorá sa často nazýva apifóbia).

4. Kynofóbia (strach zo psov)

Zdroj Phil Botha

Kynofóbia je extrémny strach zo psov. Názov tejto fóbie pochádza z gréckeho slova „cyno“, ktoré znamená pes. Deti a dospelí s touto poruchou sa psom vyhýbajú. Môžu mať silnú úzkosť alebo úplný záchvat paniky, keď počujú štekot psa, pozerajú film o psovi alebo idú na miesto, kde by sa mohol nachádzať pes.

Ľudia s touto poruchou sa vyhýbajú priateľom alebo zostávajú radšej doma, pretože sa obávajú stretnutia so psom. Ľuďom s touto fóbiou môže pomôcť niekoľko druhov terapie.

5. Musofóbia (strach z myší alebo potkanov)

Zdroj Frenjamin Benklin

Strach z myší a potkanov je jednou z najčastejších špecifických fóbií. Ak máte musofóbiu, môžete pri stretnutí s myšami alebo potkanmi pociťovať extrémny strach, paniku alebo úzkosť. Hoci mnohí ľudia majú v súvislosti s myšami a potkanmi opodstatnené obavy a strach, ľudia s musofóbiou prežívajú strach, úzkosť a paniku, ktoré sú ohromujúce a neprimerané rizikám.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre