10 zaujímavých vecí o dôležitosti poradia narodenia súrodencov – 1. časť

1498

Vedeli ste, že poradie narodenia ovplyvňuje vaše osobnostné vlastnosti? Možno ste zaregistrovali, že s vašimi súrodencami ste dosť rozdielny, aj keď zdieľate niektoré podobné rodinné charakteristiky.

Poradie narodenia a rozvoj osobnosti boli vždy navzájom prepojené. Všeobecne sa verí, že naše poradie narodenia má významný vplyv na náš psychologický vývoj. Hoci táto hypotéza bola mnohokrát spochybnená, stále v ňu verí veľa ľudí.

Na základe toho, že ste sa narodili ako prvé, prostredné alebo posledné dieťa, váš psychologický vývoj môžu ovplyvniť špecifické podnety, ktoré sú pre vás jedinečné. Aby sme vám tento jav priblížili viac, pripravili sme pre vás zoznam 10 zaujímavých vecí o dôležitosti poradia narodenia súrodencov. Tak poďme na to! ;)

1. Prvorodení sú pre svoje okolie emocionálnymi oporami

Zdroj Annie Spratt

Výskum ukazuje, že prvorodení majú vynikajúce zručnosti na podporovanie. Sú emocionálne stabilní, spoločensky otvorení a vyspelí. Keďže v rodinnej radovej línii stoja hneď vedľa rodičov, prvorodení sa inštinktívne starajú o svojich mladších súrodencov, aj v neprítomnosti rodičov. Sú ochotní prevziať zodpovednosť a riešiť veci, keď si to situácia vyžaduje.

2. Stredne narodené deti sú často odvážne a vzdorovité, aby sa im dostalo uznania

Zdroj Ashwini Chaudhary(Monty)

Ako dieťa „medzi“, si stredné dieťa často hľadá svoje miesto, kde by bolo akceptované. Aby sa odlíšili od starších súrodencov, majú stredne narodené deti tendenciu zvoliť si jedinečnú cestu a robiť veci čo najviac odlišne od ich starších súrodencov.

3. Poslední narodení sú „bábätkom“ rodiny

Zdroj Isaac Del Toro

Keďže rodičia uvoľňujú svoje prísne nariadenia a zároveň sa venujú iným deťom, ktoré sa snažia upútať pozornosť, u posledne narodených detí sa vyvíjajú vlastnosti, ktoré sú veľmi odlišné od ich starších súrodencov. Počas dospievania nemusia prevziať veľké povinnosti, a preto sú väčšinou najšťastnejšie. Neboja sa o to, že by sa nezapáčili rodičom. Vyhľadávajú rodičovskú pozornosť a sú väčšinou egocentrické.

4. Prvorodení dosahujú vysoké úspechy a nie je to vôbec prekvapujúce

Zdroj Nathan Dumlao

Môžete to pripísať hlavne tomu, že prvé dieťa je „projektové dieťa“. Nadšení, novopečení rodičia majú tendenciu byť príliš pozorní, snaživí a opatrní, keď ide o ich prvorodené dieťa. Takže prvorodené dieťa sa jednoducho stáva experimentálnym dieťaťom, či už sa o to rodič pokúša, alebo nie, proste to tak je. Výsledkom je, že prvorodení bývajú perfekcionisti, ktoré sa chcú rodičom za každú cenu zapáčiť. Majú tiež silnú túžbu po víťazstve, sú motivovaní udržať si víťaznú vlnu, aj pokiaľ ide o mimo-rodinné prostredie.

5. Posledné narodené deti sú prispôsobivé, tvorivé, očarujúce a trochu manipulatívne

„Bábätko“ rodiny vzhliada k starším súrodencom a veľa vecí sa od nich učí. V čase, keď majú posledné dieťa, sú rodičia vďaka predchádzajúcim skúsenostiam uvoľnení a sebavedomí. V dôsledku toho uplatňujú voči „dieťaťu“ menšiu disciplínu ako voči prvorodenému dieťaťu, ale zvyčajne mu venujú viac pozornosti ako prostrednému dieťaťu. Najmladší si s rodičmi rozumejú a starší súrodenci na nich zvyknú kvôli tomu žiarliť. Sú predurčení na to, aby boli dobrými manipulantmi.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre