Aby ste aj v týchto dňoch mali kontakt s krásnymi historickými pamiatkami, tak vás aspoň takto virtuálne prevedieme európskymi zrúcaninami hradov, ktoré v ich troskách uchovávajú stáročia neuveriteľne bohatej histórie. Pravdou je, že sa takmer úplne rozpadli, no vďaka modernej technike si ich užijete v plnej kráse.

Spoločnosť Budget Direct sa spojila s dizajnérmi a architektmi, aby pomocou digitálnych technológií vrátili zašlú slávu 7 najväčším opusteným hradom v Európe a zároveň ukázali ako by vyzerali, ak by nikdy neboli zničené. Ten pohľad veru stojí zato, o čom sa presvedčíte nižšie.

Hrad Samobor, Samobor, Chorvátsko:

Čechy boli stredovekou monarchiou, ktorá vládla v západnej časti dnešnej Českej republiky a tiež na území Nemecka od konca 12. storočia do prvej svetovej vojny. Tamojší vládca Ottokar postavil hrad Samobar v polovici 13. storočia v Chorvátsku. Čoskoro ho však stratil a obsadili ho chorvátsko-maďarské sily.

Château Gaillard, Les Andelys, Francúzsko:

Zámok Gaillard je jeden z prvých, kde sa použilo sústredné opevnenie a machikulácie pri projektovaní hradu. Machikulácia sa vzťahuje na podlahové otvory v cimbuloch, prostredníctvom ktorých môžu obrancovia hádzať na svojich útočníkov kamene alebo vylievať vriaci olej. Hrad postavil Richard Lionheart veľmi rýchlo, presnejšie medzi rokmi 1196 a 1198, aby sa bránil pred francúzskym Filipom II. V 16. storočím bol hrad nakoniec opustený a neskôr zbúraný francúzskym Henrym IV. 

Hrad Dunnottar, Stonehaven, Škótsko:

Dunnottar je pevnosť posadená na malom ostrovčeku s výhľadom na Severné more. Hrad v priebehu rokov zohrával kľúčovú úlohu v napätí medzi Angličanmi a Škótmi. William Braveheart Wallace v roku 1297 obliehal a hrad prebral. Neskôr ho prebral Oliver Cromwell. Jedným z najvýznamnejších zvyškov na ploche 1,4 hektárov je veža zo 14. storočia. Táto jedinečná škótska stavba bola naozaj jedinečným opevneným domom.

Zámok Menlo, Galway City, Írsko:

Po väčšinu jeho existencie ho vlastnila rodina Blakeovcov, avšak požiar ho v roku 1910 zničil. Odo dňa zničenia zámok obrástol ten istý zelený brečtan, ktorý tam bol predtým. Išlo o veľmi jedinečnú stavbu. Nie je známe, kedy bol prvýkrát postavený, ale slúžil ako sídlo rodiny nie na vojenský účel. 

Hrad Olsztyn, Olsztyn, Poľsko:

Hrad Olsztyn sa nachádza v ťažkom teréne na kopci medzi vápencovými skalami, s výhľadom na rieku Łynu v severovýchodnom Poľsku. Hrad bol postavený okolo roku 1306. V rokoch 1349 – 1359 ho rozšíril Casimir Veľký, aby sa bránil pred Čechmi. Olsztyn bol v 16. storočí zrekonštruovaný. V tom čase bol postavený na troch úrovniach so vstupnými padacími mostami a priekopou. V nasledujúcich rokoch však Habsburgovci a potom Švédi spôsobili značné škody a hrad sa prestal využívať. 

Spišský hrad, Spišské podhradie, Slovensko:

Táto naša slovenská pýcha sa rozprestiera na ploche štyroch hektárov a je jedným z najväčších hradných komplexov na svete. Jeho veľkosť slúžila účelu pohraničnej pevnosti vo feudálnom Uhorsku. Hrad neskôr niekoľkokrát zmenil majiteľov medzi ríšami a šľachtickými rodinami, ktoré ho využívali ako kaštieľ. Bol vo vlastníctve rodiny Csákovcov a upadol, keď požiar v roku 1780 zničil budovu, pravdepodobne v dôsledku úderu blesku. Dnes je Spišský hrad zapísaný na zozname UNESCO. Aj napriek tomu je stále v takom stave, aby mohol ohúriť slovenských i zahraničných turistov.

Poenari, Valachia, Rumunsko:

Legendárny hrad Poenari vyzeral akoby bol priamo vystrihnutý z rozprávky. Vskutku patril Vladovi Impalerovi, vojvodovi Valašska, ktorý neskôr inšpiroval Brama Stokera k vytvoreniu Draculu. Zámok je v súčasnosti uzavretý kvôli miestnym medveďom, no čoskoro má svoje brány opäť otvoriť.

 

 

Zdroj

Foto: BudgetDirect

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

3 KOMENTÁRE

  1. Tak až na ten Spišský hrad to ani náhodou nejsou nevětší evropské hrady. Dokonce jsou to docela bezvýznamné hrady.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.