Aloe vera bola veľmi obľúbeným liečivom už v starovekom Egypte kedy ju pôvodní Egypťania nazývali “ rastlinou nesmrteľnosti“ . Pozitívne liečivé účinky si všimla aj samotná Kleopatra, ktorá Aloe využívala ako súčasť starostlivosti o pokožku a pravidelne si ho nanášala na kožu.

Tiež bolo Aloe súčasťou pohrebných rituálov v starom Egypte.  Nespracovaný Aloe vera gél tvorí z 96% voda, čo rastline pomáha prežiť v obzvlášť nehostinných oblastiach sveta.  Najcennejší extrakt sa nachádza  v listoch, kde gél obsahuje až 75 pozitívnych látok vrátane minerálov, vitamínov, aminokyselín a enzýmov.

Aloe Vera
Aloe je veľmi všestranná rastlina. Vyrábajú sa z nej gély, šťavy či dokonca spreje na popáleniny . Vypestovať si ju môžete aj doma

 

 

Podobne ako konope aj Aloe má až neuveriteľné všestranné využitie.   Mimo zdravotných benefitov sa jej semienka používajú ako súčasť biopaliva alebo z nej ľudia robia rôzne recepty . Najčastejšie vo forme detoxikačných nápojov ale viete si z nej vyrobiť aj rôzne  „domácke“ šampóny, čaj alebo dokonca sirup. Zubári využívajú extrakt z tejto rastliny aj ako lepidlo na zubné náhrady.

Aloe vera rastlina

Aloe vera je sukulent, ktorý je celoročné zelený. Rastie v pomerne drsných podmienkach.  Kultivuje sa predovšetkým za medicínskymi a poľnohospodárskymi účelmi. Aloe nemá takmer žiadne stonky prípadne sú veľmi krátke . Jej veľkosť tvoria predovšetkým majestátne listy, ktoré sa rozprestierajú do šírky. Listy sú mäsité a majú zelenú farbu.  Rovnako sú na po bokoch na ich povrchu zúbkovaté, čo môže viesť k poraneniu!  Rastlina Aloe pochádza z Ománu ale vo veľkom sa kultivuje predovšetkým v Severnej Afrike. V Európe ju nájdete v hojnom počte napríklad v Portugalsku.  Aloe vera kvitne v lete.

Rastlina
Takto vyzerá majestátna Aloe

 

Aloe  Advance od Nutraceutics

Ak hľadáte kvalitný produkt s obsahom Aloe vera určite by ste mali siahnuť po overenej a certifikovanej značke. Firma Nutraceutics vyrába produkt so 100% šťavou z Aloe vera s názvom Aloe Advance. Ide o ideálny produkt ak chcete Aloe zaradiť do svojho života . Neobsahuje žiadne zbytočné pridané látky a zahusťovadlá. Výroba doplnkov od Advance Nutraceutics prebieha pod prísnou kontrolou za použitia výlučne certifikovaných surovín.

 

 • Bio kvalita produktu
 • Pomáha udržiavať hladinu cukru v krvi
 • Antioxidačné vlastnosti
 • Podporuje vašu imunitu
 • Podporuje vaše  trávenie
 • Kvalitné skladovanie aj výrobný proces vďaka overenej značke
Zobraziť produkt

 

Účinky a použitie Aloe vera

Samozrejme najväčším benefitmi Aloe sú podobne ako pri kokosovom oleji tie zdravotné, ktorých je naozaj neúrekom. Medzi tie hlavné patria:

 • Detoxikácia vášho organizmu .
 • Aktivácia imunitného systému – vďaka polysacharidu acemanán pôsobí Aloa Pravá ako efektívny aktivátor imunitného systému.
 • Môže podporiť vaše trávenie
 • Znižuje cukor v krvi
 • Obnovuje poškodené bunky
 • Môže pomôcť pri bolestiach hlavy
 • Lieči popáleniny a spálenie od slnka – len máloktorý krém vám upokojí spálenú pokožku tak ako kvalitný extrakt z Aloe

 

stava

 

Aloe vera na zuby

Používate drahú ústnu vodu? Skúste Aloe ! Vďaka antibakteriálnym a antimykotickým účinkom dokáže odstrániť povlak a dezinfikovať ústnu dutinu efektívnejšie ako komerčné ústne vody. Ethiopian Journal of Health Sciences v roku 2014 potvrdil, že  Aloe je bezpečná náhrada chemickej zubnej pasty navyše obsahuje vitamín C !

 

Účinky na kožu

Je vedecky preukázané, že Aloe napomáha k zdravému vývinu kože a efektívne vyhladzuje vrásky. Štúdia bola vykonaná na 30 ženách vo veku nad 45 rokov, kde sa preukázateľne zvýšila produkcia kolagénu  a pružnosť kože v priebehu 90 dní. Momentálne vedci zisťujú, či má Aloe pozitívny efekt aj na starnutie pokožky, avšak je potrebných viac dát aby mohla byť štúdia zverejnená.

Udržuje čerstvosť potravín

Štúdia v roku 2014, ktorú robila prestížna Cambridge University zistila, že paradajky obalené gélom z Aloe sa podarilo uchrániť pred škodlivými mikroganizmami, ktoré znehodnocovali potraviny. Rovnaký výskum bol následne robený aj s jablkami a výsledky sa potvrdili. Chcete udržať potraviny dlhšie čerstvé? Potrite ich Aloe !

Znižuje hladiny cukru

Požívanie dvoch lyžíc Aloe sa ukázalo prospešné ak ide o zníženie hladiny cukru v ľudí s cukrovkou II typu . Aj druhá štúdia v ktorej bola tentokrát použitá samotná dreň tieto výsledky potvrdila, čo naznačuje budúcnosť využívania Aloe pri liečení cukrovky (zdroj) 

Potenciál liečiť rakovinu prsníka

Nedávna štúdia skúmala zložku v listoch z aloe a došla k povzbudivím výsledkom. Podľa autorov môže rastlina spomaliť šírenie rakoviny prsníkov, avšak je potrebné ďalšie skúmanie v tejto oblasti

 

Produkty z Aloe vera

Dnes nájdeme Aloe v mnohých podobách . Dve základné sú  gél a šťava. Nájdeme však aj tablety, kozmetiku alebo sprej z Aloe. Bežné sú aj potraviny ako napríklad jogurty alebo nápoje. Dnešná trhová hodnota Aloe až 13 miliárd dolárov. Mnoho z týchto produktov viete využiť  v domácich receptoch .

Prečítajte si aké recepty z Aloe existujú .

Z tohto dôvodu je na trhu aj mnoho falošných produktov Aloe Vera, ktoré sa vyznačujú hlavne nízkou cenou a sú zdraviu škodlivé. Preto vám odporúčame nakupovať iba u overených predajcov. Nižšie vám ponúkame najpopulárnejšie  produkty spolu s možnosťou kúpy  v overenom e-shope.

 

Nápoje a gély z Aloe vera

Šťava alebo gél z Aloe je najpopulárnejšou formou  spracovania.  Vhodné na vonkajšie aj vnútorné použitie s množstvom benefitov.  Viac informácií o štave z Aloe vera sa dočítate v našom druhom článku. Gél  je  vhodný  na vonkajšie aj vnútorné použitie. Pomáhajú liečiť strie, popáleniny, akné . Užívanie gélu alebo aloe vera šťavy môže mať hneď niekoľko priaznivých účinkov ako napríklad: hydratácia, lepšia funkcia pečene, čistejšia a hydratovaná pleť.

 

Kozmetika z Aloe Vera

Kozmetika s pridaním Aloe je overený recept na úspešný kozmetický prípravok. Či už ide o pleťové krémy, vody po holení  alebo šampóny všade dodáva Aloe pridanú hodnotu svojimi účinkami.

Pestovanie Aloe vera

Aj keď ide o exotickú rastlinu, vypestovať si ju môžete aj u nás. Nie je to nič zložité avšak je potrebné rastlinu opatrne zalievať. Po úspešnom dopestovaní si gél pomocou noža jednoducho vyberiete a môžete aplikovať ako už uznáte za vhodné, či už ako súčasť stravy alebo na vonkajšie použitie. Ideálne je umiestniť rastlinu na balkón alebo niekde, kde bude mať dostatok slnka. Prečítajte si viac o pestovaní Aloe vera.

 

Aké sú ceny produktov z Aloe?

Cena Aloe vera závisí od veľa faktorov a samozrejme od kategórie produktu. Chcete kúpiť Aloe vera rastlinu alebo gél či nápoj? Nižšie vám ponúkame hrubý prehľad cien:

 • Šťavy, nápoje a gély:  od 10 EUR.
 • Celá rastlina na pestovanie: 6 – 20 EUR
 • Krémy : od 5 EUR
 • Sprej prvej pomoci: Od  8 EUR

 

 

FAQ – Najčastejšie otázky

Dá sa Aloe vera pestovať aj doma?

Samozrejme, rastlinu môžete pestovať v domácich podmienkach napríklad v byte.

Je používanie bezpečné?

Aplikovanie Aloe na pokožku sa považuje za bezpečné.

Kde sa dá kúpiť rastlina?

Ak chcete kúpiť rastlinku musíte sa poobzerať v reťazcoch typu IKEA alebo Hornbach.  Ak máte záujem o gél alebo šťavu pozrite si overených internetových predajcov.

Ako dlho nechať Aloe pôsobiť na pokožku?

Gél alebo šťavu môžete aplikovať na pokožku a nechať pôsobiť 15-20 minút.

 

 

Aký je váš názor a skúsenosti s Aloe Vera? Podeľte sa v komentároch !

 

 

zdroje: wikipedia

 

Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

5 komentáre

 1. Zdravim, su viac druhov aloe vera, môžem ziesť dužinu hoci z ktorého. Niekde je znacka nekonzumovat. Ďakujem za kladnú odpoveď.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.