Ashwagandha (ašvaganda) alebo Withania somnifera, je jedna z najôležitejších rastlín pochádzajúcich z Indie. Používa sa už cez 3000 rokov pre znižovanie úzkosti, zvýšenie koncentrácie, na zníženie cukru v krvi a na celkové zvýšenie úrovne energie počas dňa.

Pri pravidelnom užívaní môže ašvaganda znížit kortizol o 28%, stress o 44%, úzkosť o 69% a symptómy depresie o 68%. V niektorých prípadoch môže fungovať lepšie ako klasické lieky na depresiu, no nemala by sa používať ako náhrada. V niektorých prípadoch môže pomôcť aj pri nespavosti a pri stabilizovaní nálad počas dňa. Ak máte tendenciu pod stresom útočiť na chladničku, tak ašvaganda dokáže dokonca potlačiť aj chuť na jedlo. Kupujte iba u overených predajcov

 

ashwagandha uzskost

 

Vplyv ashwagandhy na stres a úzkosť

Stres je prirodzená súčasť života a vaše telo sa s ním vysporiada tým, že produkuje hormón kortizol. Ak ste ale pod stresom dlhodobo, tak kortizol môže prekročiť štandardné hodnoty. Táto situácia sa nazýva chronický stres. Vysoký kortizol v krvi znižuje hladinu dopamínu a serotonínu (tzv. „hormóny šťastia“) v krvi, spomaľuje metabolizmus, čo môže mať za následok zvýšenie váhy, a má vplyv na náladu a fungovanie mozgu. Ak sa chronický stres dlhé roky nerieši, tak môže viesť k depresii alebo úzkosti. Po 2 mesiacoch užívania ašvagandy, môžete znížiť kortizol v krvi až o 28% a výrazne tak znížiť tieto symptómy alebo v niektorých prípadoch dokonca predísť stresu.

Dlhodobá úzkosť sa väčšinou prejavuje výraznými zmenami nálad počas dňa, s čím môže ashwagandha pomôcť. V dvoch štúdiách na zvieratách zistili, že niektoré zložky ashwagandhy fungujú ako stabilizátory nálady a majú anti-úzkostné účinky.

Úzkosť častokrát vedie k nespavosti, kvôli ktorej je človek na druhý deň menej produktívny, čo vedie k väčšej úzkosti, čo znova vedie k nespavosti atď.. Z tohto začarovaného kruhu sa môžete dostať aj vďaka indickému ženšenu. Niektoré štúdie poukazujú na to, že anti-úzkostné účinky ašvagandy majú pozitívny vplyv na jedincov, ktorí trpeli nespavosťou alebo nedokázali spať dlhšie než pár hodín. Treba aj podotknúť to, že ašvaganda pomáha so spánkom, pričom to NIE JE žiadne sedatívum. Ashwagandha rieši koreň problému – úzkosť – a nie len symptóm problému – nespavosť. Pokiaľ trpíte úzkosťou, tak vám spánok 8 hodín každú noc pomôže.

Či si to uvedomujeme alebo nie, tak úzkosť môže nepriamo zvyšovať váhu. To práve tým, že ľudia majú tendenciu zvoliť nezdravé jedlá a jesť častejšie, keď pociťujú úzkosť. Ašvaganda nielen že znižuje úzkosť, ale dokáže znížiť chuť na jedlo. Ak máte pocit, že by ste mohli schudnúť pár kíl, tak vám na úzkosti určite nepridá keď vaša váha bude ukazovať nižšie čísla než doteraz.

Ashwagandha Advance

Ak hľadáte kvalitnú Ašvagandu mali by ste siahnuť po overených predajcoch.  Jedným z nich je zaručene firma Advance, ktorá vyrába svoje doplnky vo veľmi prísnych podmienkach s výhradne certifikovanými surovinami. Toto sú benefity doplnku Ashwagandha Advance.

 

  • Koncentrovaný extrakt s vysokým obsahom withanolidov
  • Skvelé hodnotenia
  • 90 kapsúl spracovaných s vysokou kvalitou
  • Antioxidant
  • Pomáha koncentrácií, zníženiu únavy, uvoľniť stres
  • Zobraziť výhodnú ponuku

 

Dávkovanie a vedľajšie účinky

Ashwagandha nie je návyková. Štúdia, ktorá merala abstinenčné príznaky u ľudí, ktorí prestali brať ašvagandu z dňa na deň, u nich nenamerala žiadne abstinenčné príznaky.

Dávkovanie ashwagandhy sa väčšinou pohybuje od 3mg-6mg denne. Radšej začnite od nižšej hranice alebo sa poraďte s profesionálom, pretože predávkovanie môže viesť k nevoľnosti alebo v extrémnych prípadoch k zvracaniu. Taktiež nekonzumujte ašvagandu spolu s alkoholom a radšej sa jej vyhýbajte pri tehotenstve.

Máte s ashwagandhou skúsenosť? Podeľte sa o ne v komentároch, všetky recenzie sú vítané!

Mohlo by vás zaujímať: Ako funguje CBD olej na úzkosť ?

 

 

Zdroje:

https://www.curejoy.com/content/ashwagandha-for-anxiety-and-depression/

https://www.curejoy.com/content/ashwagandha-for-stress/

https://www.healthline.com/nutrition/12-proven-ashwagandha-benefits#7

https://en.wikipedia.org/wiki/Withania_somnifera

Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.