Čierna Maca – Aké sú účinky tohto koreňa a ide naozaj o najsilnejší druh?

2317

Maca Peruánska je koreň pochádzajúci z Andských náhorných plošín v Peru. Patrí k hlávkovej zelenine podobne ako brokolica alebo kapusta. V súčasnosti sa používa ako doplnok výživy vo forme prášku alebo kapsúl, často ako adaptogén, teda látka napomáhajúca telu adaptovať sa na stres a zvládať ho, alebo ako podpora celkovej energie a vitality.

Existujú tri druhy koreňa maca, ktoré sa líšia nielen farbou, ale najmä svojimi individuálnymi vlastnosťami:

Žltá maca – najčastejšia a najdostupnejšia. Ide o najviac zbieraný druh koreňa maca.

Červená maca – je druhým najbežnejším druhom. Často sa používa na podporu sexuálnych funkcií. Má sladkú chuť.

Čierna maca – najvzácnejší typ koreňa maca. Tvorí 10 – 15% celkovej úrody. V súčasnosti si veľmi rýchlo získava popularitu a to najmä vďaka jej mnohým vlastnostiam podporujúcim zdravie.

 

čierna maca

Výhody čierneho koreňa maca

 

Čierna maca má veľa dobrých vlastností, obsahuje základné živiny vrátane aminokyselín, esenciálnych mastných kyselín, vitamínu C, horčíka a zinku.

Vyššia úroveň antioxidantov

Lipidy a polysacharidy nachádzajúce sa v čiernej mace vykazujú vyšší antioxidačný účinok oproti ostatným dvom druhom koreňa maca. Červená maca vykazuje o 10% nižší efekt a žltá asi o 25%.

Podpora metabolizmu

Extrakt z čierneho koreňa maca zabraňuje poruchám metabolizmu a to tým, že pomáha regulovať glukózu, ktorá je v tomto prípade dôležitá. Mozog si vyžaduje približne 50% kalórií z glukózy a červené krvinky sa živia výlučne glukózou. Čierna maca zvyšuje produkciu glukózy v tele a môže tak podporovať zdravší metabolizmus.

Produkcia spermií

Predpokladá sa, že maca vo všeobecnosti podporuje reprodukčný systém a to zvyšovaním sexuálnej túžby a libida. Štúdie preukázali, že čierna maca zvyšuje produkciu spermií ako aj ich pohyblivosť.

Pamäť a učenie sa

Aj keď je ešte potrebný ďalší výskum, čierna maca sa javí ako užitočná v podpore kognitívnych funkcií. Môže zlepšovať učenie sa a pamäť a to vďaka svojej schopnosti znižovať oxidačný stres.

Zdravie kostí

Ukázalo sa, že čierna maca môže zvýšiť hustotu kostí u žien. Dôvodom je, že čierna maca má vysoký obsah vápnika, ktorý pomáha udržiavať zdravé kosti zvyšovaním ich hustoty.

Zlepšenie nálady a koncentrácie

Maca vo všeobecnosti prispieva k zníženiu depresie a úzkosti a zlepšuje náladu.

Podpora energie a vytrvalosti

Mnoho športovcov a kulturistov začlenilo čiernu macu do svojej stravy práve vďaka jej priaznivým účinkom vplývajúcim na zvyšovanie sily, energie a výkonu.

Napomáha budovaniu svalovej hmoty

Vysoká hladina bielkovín nachádzajúcich sa v čiernej mace pomáha pri raste svalovej hmoty.

Podpora rastu vlasov a zabraňovanie ich vypadávaniu

Čierna ako aj červená maca zvyšuje výživu vlasových folikulov a to stimuláciou mikrocirkulácie krvi v pokožke hlavy, čo podporuje rast vlasov. Maca je tak odporúčaným produktom pre ľudí, u ktorých dochádza k rednutiu vlasov.

Čierna maca sa niekedy považuje za „mužskú macu“. Je to preto, lebo sa preukázala ako najúčinnejšou v produkcii spermií a v budovaní svalovej hmoty u mužov. Ale je rovnako v poriadku, ak ženy užívajú čiernu macu. Je dôležité podotknúť, že čierna maca neobsahuje žiadne hormóny. Namiesto toho pôsobí ako prírodný doplnok, ktorý telu dopĺňa výživné látky, aby sa tak dosiahli zdravé hladiny hormónov.

Pre koho je čierna maca určená?

  • Mužov, ktorí chcú zvýšiť svoju plodnosť (ženám sa odporúča užívať červená maca)
  • Mužov a ženy, ktorí chcú zvýšiť svoje libido
  • Športovcov, mužov a ženy, ktorí hľadajú extra vytrvalosť a silu
  • Každý, kto si chce zlepšiť pamäť, koncentráciu a sústredenosť
  • Každý, kto si chce spevniť kosti a zvýšiť ich hustotu

Aj napriek tomu, že väčšina ľudí zaznamenáva pozitívne výsledky súvisiace s užívaním koreňa maca, výsledky sa líšia a sú individuálne.

 

Formy maca

Koreň maca môžete kúpiť ako doplnok výživy vo forme prášku alebo kapsúl v obchodoch so zdravou výživou, v špecializovaných obchodoch s potravinami a v rôznych on-line predajniach.

Maca vo forme prášku môžete jednoducho pridať do smoothies, jogurtu alebo pridať niekoľko lyžičiek prášku do vášho obľúbeného receptu.

Maca je dostupná aj v želatínovej forme, ktorá je údajne ľahšia pre tráviaci systém a živiny v nej sú účinnejšie. Na druhej strane, želatínová maca obsahuje menej enzýmov a glukozinátov, pretože sa ničia zahrievaním.

Vedľajšie účinky

Maca sa vo všeobecnosti považuje za bezpečnú potravinu alebo doplnok výživy. Samozrejme je potrebné dodržiavať vhodné dávkovanie.

V prípade tehotných a dojčiacich žien zatiaľ nie je dostatok spoľahlivých informácii o tom, či je užívanie maca v ich prípade bezpečné.

V prípade ochorení ako rakovina prsníka, maternice, vaječníkov, endometrióza alebo maternicové myómy sa neodporúča užívanie koreňa maca zvyšujúceho hladinu estrogénu, v prípade, že by zvýšenie tohto hormónu mohlo stav zhoršiť.

Odporúčania na záver:

  1. Nakupujte iba produkty najvyššej kvality pestované v Peru
  2. Zakúpte si pre vás ten pravý druh čiernej macy
  3. Užívajte také množstvo, ktoré je postačujúce pre vašu telesnú hmotnosť a úroveň aktivity
  4. Odporúčané dávkovanie pre vás udržujte po dobu najmenej 4 až 6 týždňov.
  5. Dôležité je podotknúť, že užívanie koreňa maca pôsobí u každého inou rýchlosťou. U niektorých ľudí sa jej účinky prejavia o pár dní, u niekoho o niekoľko týždňov.

 

Užitočné zdroje:

 

https://www.themacateam.com/black-maca-benefits

https://whatsgood.vitaminshoppe.com/black-maca-benefits/

https://littlebirdorganics.co.nz/blogs/little-bird-blog/what-are-the-different-colours-of-maca

https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-diet-maca-root

https://www.assuaged.com/news/black-maca-root-the-superfood-for-men

 

 

 

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre