Edinburgh je mesto, ktoré si ľudia po jeho návšteve ihneď zamilujú. Počas prechádzky mestom sa môžete kochať historickými budovami na každom kroku a na konci dňa zasadnúť do miestneho podniku a dať si chutnú whisky alebo pivo.  A keď nášmu článku náhodou neveríte môžte si na konci článku kúpiť letenky priamo do Edinburghu za skvelú cenu u overeného predajcu.

edinburg2

1. Mesto Edinburgh bolo zaleožené v 7. storočí nášho letopočtu. Niekedy ho nazývajú Aténami severu a Robert Louis Stevenson o ňom povedal že: “Edinburgh je tým, čím by mal byť Paríž“. Uvidíme čo si po prečítaní poviete o tomto meste vy.

 

2. Obrovský a majestátny Edinburský hrad je postavený na sopke. Naposledy bola táto sopka činná asi pred 350 mil. rokov.

 

3. Kráter tejto sopky dostal pomenovanie “Arthur`s Throne” (Arturov trón).

edinburg6

4. Prví ľudia sa na “Castle Rock” objavili asi 1000 rokov pred Kristom.

 

5. Edinburgh bolo prvým mestom na svete, ktoré malo hasičov. Bolo to v roku 1703 a hasičmi boli iba dobrovoľníci. Preto trvalo tak dlho zhromaždiť ľudí a dostať sa k požiar skôr než celé miesto zhorelo.

 

6. Edinburgh je najzelenejším mestom v UK. Toto mesto s rozlohou 259 km² má až 112 parkov.

edinburg10

7. Prvý kráľ Veľkej Británie, James I sa narodil práve na Edinburskom hrade.

 

8. The Stone of Destiny, ktorý sa nachádza na Edinburskom hrade, sa ešte stále používa na korunovanie Anglických monarchov.

TIP: Pozrite si ako nájsť najlepšie letenky do Londýna !

9. J.K.Rowling počas svojho ťažšieho Životného obdobia pravidelne navštevovala Nicolson`s café a práve tu začala písať svoju prvú knihu Harryho Pottera. Teraz sa tu nachádza reštaurácia, ktorá sa volá “Spoon”.

edinburg7

10. S produkciou whisky sa nezačalo v Škótsku ale v Írsku v 5. storočí, avšak teraz sa tu nachádza viac ako 100 výrobcov tohto populárneho alkoholu.

 

11. Národným zvieraťom v Škótsku je jednorožec.

 

12. Počet historických budov v Edinburgu je vyšší ako kdekoľvek inde. Nachádza sa tu asi 16 000 historických budov z rôznych historických období.

edinburg3
Letenky do magického Edinburghu zoženiete už naozaj lacno !

13. Mesto tiež stojí na siedmych kopcoch presne ako Rím a Moskva.

 

14. Každý rok mesto navštívi približne 13 miliónov turistov z celého sveta.

 

15. Edinburgh je veľmi umeleckým mestom. Každý rok sa tu v Auguste koná Summer Art festival, kde sa zídu najlepšie koncertné a divadelné súbory zo sveta.

Edinburgh Fringe Festival 2014...Edinburgh Fringe Festival acts

16. Royal Mile je jedna z najslávnejších ulíc v meste. Bola obľúbenou ulicou na prechádzky pre Škotských a Anglických monarchov.

 

17. Posledná verejná poprava v Edinburgu bola vykonaná v roku 1864 a popraveným bol George Bryce.

 

18. Sir Arthur Conan Doyle sa narodil v Edinburgu a tam sa aj inšpiroval profesorom Joseph Bell, ktorý je podkladom pre postavu slávneho Sherlocka Holmesa.

edinburg5

19. St Margaret’s Chapel je zrejme najstaršou budovou v meste. Bola nájdená v hradbách hradu a postavili ju na počesť kráľovny Margaret. Tá vraj zomrela kvôli zlomenému srdcu, keď skonal jej manžel kráľ Malcolm III.

 

20. Obyvatelia mesta v 17. storočí verili, že keď si budú na hlavu natierať popol zo spáleného holubieho trusu, zbavia sa tak plešatosti.

 

TIP! Ak by ste mali chuť si zaletieť do Edinburghu a presvedčiť sa na vlastné oči o jeho magickej atmosfére, Pelikán ponúka spiatočné letenky už od 42€!

 

zdroj: friendlylocalguideswow247express.co.uk

   

Zanechať komentár

Možnosť pridať prvý komentár

Upozorniť
avatar
wpDiscuz