Egyptské ženy hrali v starovekom Egypte dôležitú úlohu. Mnohé z nich boli bohaté a významné a mali vplyv na politické, hospodárske a spoločenské záležitosti. Aj keď bolo v starovekom Egypte ženám pridelené iné postavenie ako mužom, mali významné miesto v spoločnosti.

Zdroj: Pexels

Úloha žien v rodine

Egyptské ženy mali v rodine veľkú úlohu. Boli matkami, manželkami a dcérami a mali na starosti domácnosť a výchovu detí. Mnohé z nich boli zodpovedné aj za hospodárenie a obchodovanie. V niektorých prípadoch mali ženy dokonca väčší vplyv na rodinné rozhodnutia ako muži.

Zdroj: Pexels

Zamestnanie a podnikanie

Okrem rodinných povinností mali ženy v starovekom Egypte aj možnosti pracovať a podnikať. Mnohé ženy pracovali ako tkáčky, mäsiarky, pekárky alebo obchodníčky. Boli aj ženy, ktoré sa stali faraónkami, ktoré mali obrovský vplyv na politiku a hospodárstvo Egypta. Dve z najznámejších faraóniek boli Hatšepsut a Kleopatra. 

Vzdelávanie

Egyptské ženy mali prístup k vzdelaniu a mohli sa učiť čítať a písať. Niektoré ženy sa stali básničkami, spisovateľkami a matematickými géniami. V niektorých prípadoch dokázali aj získať vysoké postavenie v spoločnosti.

Zdroj: Pexels

Zaujímavosti o Egyptských ženách:

  • Egyptské ženy si oholili hlavu a nosili na ňu parochne
  • V niektorých prípadoch boli ženy pochovávané s rovnakou úctou ako muži
  • Kráľovnou Nefertiti bola jedna z najvýznamnejších egyptských žien, ktorá mala veľký vplyv na politiku a umenie v starovekom Egypte.

Právoplatné postavenie v spoločnosti 

Egyptské ženy hrali významnú úlohu v starovekom Egypte. Aj keď boli ženy diskriminované a mali nižšie postavenie ako muži, mali významné miesto v spoločnosti a mohli pracovať, podnikať, vzdelávať sa a dokonca aj vládnuť ako faraónky. Ich úloha v rodine bola kľúčová a mnohé z nich mali vplyv na rodinné rozhodnutia. Egyptské ženy boli tiež považované za krásne a niektoré z nich sa stali legendami, ako napríklad kráľovnou Nefertiti. Ich kultúra a dedičstvo pretrváva a dodnes fascinuje mnohých ľudí po celom svete.

Zdroj: Pexels

Zdroj 

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.