Ak ste počuli názov „ghee“ alebo „ghí“, je pravdepodobné, že ste oboznámený s juhoázijskou kuchyňou. Ghee je druh „vyčisteného“ masla, ktoré sa používa do jedál, ale aj na výrobu liekov. V juhovýchodnej Ázii je dokonca používané aj pri tradičných náboženských rituáloch.

Názov „ghee“ pochádza zo sanskritského pojmu, ktorý označuje „sypanie“, čo v podstate znamená, že mliečny tuk z masla je oddelený od mliečnej sušiny a vody. Je vyrobený roztavením masla a oddelením tuku. Ghee maslo je intenzívne žlto sfarbené a krémovo husté. Má príjemne orieškovú príchuť. Kvalita ghee závisí od toho z akého masla sa vyrába. Tradične sa na jeho výrobu používa mlieko z byvolov a kráv. Toto maslo si môžete vyrobiť doma svojpomocne avšak nebude 100% bezlaktózové preto je lepšie siahnuť po masle od overeného predajcu, ktorý garantuje kvalitu.

Výhody konzumácie Ghee Masla

Je vhodné pre ľudí s alergiou na laktózu.

Vzhľadom k tomu, že je vyrobené z mliečnej sušiny a všetky nečistoty boli z masla odstránené, je vhodné pre alergikov na laktózu, ktorí s jeho strávením zvyčajne nemajú ťažkosti. Avšak, je dobré sa poradiť aj so svojím lekárom.

Nom Nom Paleo
Nom Nom Paleo

Je prirodzene trvanlivé.

Ghee maslo nemusí byť nutne v skladované v chlade. Ak ho necháte vytiahnuté mimo chladničky aj zopár týždňov, maslo sa nepokazí a je stále vhodné na konzumáciu.

Podporuje flexibilitu ľudského tela.

Podľa doktora Vasanta Lada, riaditeľa ajurvédskeho inštitútu, ghee maslo pomáha premazávať spojivové tkanivo a podporuje flexibilitu. To je dôvod, prečo mnoho mnoho jogových nadšencov konzumuje toto maslo.

Obsahuje zdraviu prospešné vitamíny.

Ghee je bohaté na zdravé vitamíny rozpustné v tukoch, ako sú vitamíny A, D, E, K. Tieto vitamíny sú dôležité pre podporu kostí, zdravie mozgu a všeobecné posilnenie imunitného systému.

ghee-maslo

 

Napomáha zdravému zažívaciemu traktu.

Ghee pretvára vlákna do kyseliny maslovej, ktorá je prospešná pre črevné baktérie. Zrýchľuje zažívanie a môže tiež pomôcť pri chudnutí.

Znižuje hladinu cholesterolu.

Štúdie preukázali, že ghee maslo môže znížiť hladinu cholesterolu človeka. Je to spôsobené tým, že spúšťa zvýšenú sekréciu žlčových lipidov.

TIP! V domácnosti viete Ghee Maslo využiť nasledovne
  1. Do kávy namiesto masla, akmáte problémy s laktózou, kaseínom, či len chcete trvanlivé riešenie, ktoré nepotrebuje chladničku.
  2. Panvicové varenie a úprava zeleniny. Využite Ghee na ktorúkoľvek úpravu zeleniny, mäsa, alebo rýb. Výborná vôňa, chuť a vysoká teplota topenia.
  3. Domáce nátierky s vysokou výživovou hodnotou, alebo prídavok do raňajkových kaší.
  4. Existuje množstvo skvelých receptov s využitím ghee masla napríklad tento recept na bravčovú panenku

 

Kvalitné Ghee Maslo odporúčame kupovať iba u overených predajcov. U nás vyrába 100% bezlaktózové a laboratóriom overené Ghee Maslo napr. Powerlogy . Pozrieť maslo v obchode

 

Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

1 komentár

  1. Okrem tej vyhody ze ju mozu konzumovat aj ludia alergicky na laktozu (aj ked aj ty sa musia poradit so svojim lekarom) staci na tie ostatne „vyhody“aj konzumacia obycajneho masla ked toto ghee je len extrakt z obycajneho masla. Ci?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.