Ťažko nájsť mesto, ktoré toho za celú históriu zažilo toľko, koľko Jeruzalem. Od jeho vzniku až do dnešných dní sa tam odohráva niečo, čo si budú pamätať najmä knihy. Jeruzalem je jedno z najstarších miest a svojimi starými uličkami, hradbami a rôznymi historickými budovami vyniká nad inými mestami. Jeruzalem bol vždy tak trochu akoby na inej úrovni a niet divu, že ide o Sväté mesto. Prečítajte si teraz o ňom nasledujúce zaujímavosti.

jerusalem fotografia
Foto od Walkerssk

Fakt č. 1: Jeruzalem bol založený v roku 1 010 pred n.l., no existujú dôkazy, že prvé osady sa tam začali vytvárať už v roku 4 500 p.n.l.

Fakt č. 2: Jeruzalem si podmanili viac ako 40-krát rôzne mocnosti, a to vrátane Peržanov, Rimanov, Osmanských Turkov či Britskej ríše.

Fakt č. 3: Každoročne sa nájde viac ako milión bankoviek v Západnej stene, poslednej zachovanej časti najznámejšieho Chrámu.

Fakt č. 4: Jeruzalem je murované mesto, ktorého steny sú dlhé okolo 4 kilometrov, vysoké viac ako 12 metrov a hrubé 2,5 metrov.

jerusalem fotografia
Foto od ddouk

Fakt č. 5: V meste je viac ako 2 000 aktívnych archeologických lokalít, ktoré dokazujú bohatú históriu mesta.

Fakt č. 6: Olivová hora je najstarším aktívnym pohrebiskom na svete a je domovom viac ako 150 000 židovských hrobov.

Fakt č. 7: Jeruzalem je sväté miesto a každoročne ho navštívi viac ako 3,5 milióna turistov.

Fakt č. 8: V tomto meste nájdete viac ako 50 kresťanských kostolov, 33 moslimských mešít a 300 židovských synagóg.

jerusalem fotografia
Foto od judithscharnowski

Fakt č. 9: Nachádza sa tam jedinečná biblická zoologická záhrada, kde nájdete zbierku zveri uvedenej v Biblii. Je to jedna z popredných turistických atrakcií v Izraeli.

Fakt č. 10: Jeruzalemský železničný systém bol dokončený v roku 2011 a dokáže prepraviť 23 000 cestujúcich za hodinu.

Fakt č. 11: V meste je k dispozícii mnoho záchranárskych tímov prepravujúcich sa na bicykli, ktorí zasahujú vo veľmi úzkych uličkách starého Jeruzalema.

Fakt č. 12: Nemocnica Hadassah bola prvá, v ktorej začali s operáciou nahradzovania bedrového kĺbu vedenú počítačom.

Fakt č. 13: Neil Armstrong o Jeruzaleme povedal: “Som viac nadšený z toho, že sa môžem prechádzať po tejto zemi ako z toho, keď som sa prechádzal po Mesiaci.”

jerusalem fotografia
Foto od IrinaUzv

Zdroj

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť