Kolagén – Čo to je? Stoja dôvody jeho užívania na pevných základoch a ako vybrať ten najlepší?

951

 

Kolagén je v posledných rokoch stále viac a viac vyhľadávaným doplnkom stravy nie len u ľudí trpiacich bolesťou kĺbov ale aj u ľudí, ktorí sa venujú športu, kde je na kĺby vyvíjaná zvýšená záťaž.

5 rýchlych informácií, ktoré by ste mali vedieť :

 1. Patrí k proteínom najviac zastúpeným v ľudskom tele.
 2. Spĺňa dôležité úlohy v našich organizmoch, je súčasťou štruktúr pokožky.
 3. Je súčasťou produktov rôzneho druhu, kĺbovej výživy rovnako aj produktov zo sekcie drogéria (šampóny a telové mlieka).
 4. Podporuje napríklad aj takú funkciu, akou je krvná zrážanlivosť.
 5. V posledných rokoch je uznávaný ako proteín (bielkovina) s omladzujúcim účinkom. Pripisujú sa mu priam zázračné schopnosti.

Čo to je kolagén a kde sa vyskytuje?

 

Tento proteín môžeme podrobnejšie charakterizovať ako jeden zo základných stavebných látok nášho tela – predstavuje najviac zastúpený proteín (bielkovinu) v našom organizme.

Kde ho nájdeme? Nachádza sa v štruktúrach kostí, šliach, väzov, kože. Rovnako je zastúpený aj v štruktúre mnohých iných častí tela – krvné cievy, rohovka, zuby.

Môžeme si ho predstaviť ako lepidlo udržiavajúce dané štruktúry pokope, dodávajúce im v istom zmysle celistvosť. S touto vlastnosťou tejto bielkoviny prichádza možná úvaha nad samotným termínom kolagén. Jeho pôvod je z gréckeho kólia, čo v preklade znamená lepidlo.

kolagén

Ako funguje kolagén?

 

V odbornej literatúre evidujeme 16 známych typov. Medzi hlavné však zaradzujeme štyri konkrétne typy. Tie plnia v našich telách špecifické funkcie a úlohy. S odlišnosťou daných úloh samozrejme prichádza aj istý rozdiel v ich vlastnostiach a špecifikách.

Typ I

Prvý typ je charakterizovaný husto zastúpenými vláknami. Zúčastňuje sa na stavbe kože, kostí, šliach, vláknitých chrupaviek, spojivového tkaniva a zubov.

Typ II

Druhým typom je druh špecifický kvôli redšiemu zastúpeniu vlákien. Nájsť ho môžeme v elastickej chrupavke. Tá ma na starosti potrebné odpruženie kĺbov.

Typ III

Funkciou tohto typu je podpora špecifických štruktúr svalov, orgánov a tepien.

Typ IV

Tento typ pomáha s filtráciou. Nájdeme ho vo vrstvách našej kože.

 

Môžeme konštatovať, že rôzne typy kolagénu plnia rôznorodé úlohy v tele. Poskytujú podporu a plnia stavebnú funkciu v tele.

 

Typy kolagénu

Živiny zvyšujúce prirodzenú produkciu kolagénu

 

Na samom počiatku je látka zvaná prokolagén. Pre jeho samotné vytvorenie telom je nutná dostupnosť dvoch látok, aminokyselín, a to glycínu a prolínu. Pre proces tvorby je nutné zabezpečiť taktiež dostatok známeho mikronutrientu – vitamínu C.

Zastúpenie tohto dôležitého proteínu tele, jeho samotnú tvorbu môžeme podporiť konkrétnymi živinami. Je veľmi vhodné zaradiť ich do stravovacieho režimu, vyhľadávať určité potraviny, ktoré sú na ne bohaté.

 

 • Prolín – potraviny ako vaječné bielka, mliečne produkty, pšeničné klíčky, kapusta, špargľa či huby, sú veľmi bohaté pre tuto dôležitú aminokyselinu.
 • Glycín – bravčová koža, kuracia koža, huspenina (želatína, rôsol) – tieto živočíšne produkty sú významným zdrojom glycínu, rovnako ako široké spektrum jedál obsahujúcich bielkoviny.
 • Vitamín C – bohatým zdrojom sú citrusové plody, paprika, jahody. Viac o zdrojoch Vitamínu C nájdete v osobitnom článku.
 • Meď – veľké množstvo medi sa nachádza vo vnútornostiach, sezame, kakaovom prášku, kešu orieškoch a šošovici.

 

Dôležité je zdôrazniť potrebu aminokyselín pre zachovanie bielkovinových štruktúr tela. Konzumácia jedál obsahujúcich bielkoviny je preto dôležitou súčasťou racionálnej stravy. Mäso, hydina, morské plody, mliečne produkty, strukoviny, tofu. To je len skromná ilustrácia potravín predstavujúcich senzačný zdroj bielkovín.

Kolagén v strave

 

Kolagén v prirodzenej forme môžeme nájsť v spojivových tkanivách zvierat. Veľké množstvá sa nachádzajú napríklad v kuracej alebo bravčovej koži.

Vývar z kostí je zabudnutým pokrmom, avšak predstavuje zdroj priam nabitý touto bielkovinou.

Želatína je v podstate uvarený kolagén. Charakteristická je vysokým obsahom aminokyselín potrebných pre jeho tvorbu. Je výborným prirodzeným zdrojom a prevenciou proti bolesti kĺbov. Najznámejšia forma želatíny na kĺby na Slovensku je predsa naša huspenina.

kolagén v strave

Čo ho poškodzuje?

Zmiernenie možných degeneratívnych a deštrukčných procesov poškodzujúcich kolagénové vlákna je rovnako dôležité, ako podpora jeho tvorby prostredníctvom stravovacieho režimu.

Toto najviac poškodzuje jeho funkčnosť:

 • Cukor a rafinované sacharidy – cukor narúša schopnosť obnový tohto proteínu. Je vhodné konzumovať ho naozaj len v minimálnom množstve.
 • Prílišná expozícia na slnku – ultrafialové žiarenie môže znižovať mieru tvorby kolagénu. Vynechajte zbytočný dlhodobý pobyt pod slnkom.
 • Fajčenie cigariet – samotné fajčenie znižuje jeho . Môže narúšať priebeh hojenia rán a viesť k jazvám.

Prečo užívať kolagén vo forme doplnku výživy?

 

V praxi sa využívajú dva typy doplnkov výživy (suplementov): želatína a hydrolyzovaný kolagén.

Nejestvuje mnoho štúdií zaoberajúcich sa suplementáciou tohto dôležitého proteínu , avšak tie existujúce prinášajú sľubne znejúce informácie o prínosoch v niekoľkých oblastiach:

Svalová hmota

Štúdia z roku 2015 (starší muži) poukázala na to, že kombináciou kolagénových peptidov (vo forme suplementu) a silového tréningu došlo k zvýšeniu podielu svalovej hmoty a sily v miere väčšej, než v prípade placeba.

Artróza

V inej štúdií podávali doplnok výživy s jeho obsahom ľudom s osteoartrózou. K akým zisteniam vedeckí pracovníci dospeli? Došlo k znateľnému poklesu bolesti v priebehu 70 dní, kedy samotná štúdia trvala (v porovnaní so skupinou užívajúcou placebo).

Elasticita (pružnosť) kože

Veľmi významnou pre krajšiu polovicu populácie sa javí štúdia z roku 2014. Ženy v nej užívali kolagén vo forme doplnku výživy. Došlo k zlepšeniu stavu kože a pokožky, konkrétne k zlepšeniu jej elasticity. Aj táto štúdia určite podporila boom v užívaní týchto doplnkov výživy. Zmierniť známky starnutia chceme predsa všetci.

Doplnok výživy našiel využitie aj v procedúrach zameraných na jazvy a vrásky. Niektorí propagátori alternatívnej medicíny využívajú v procedúrach zameraných na liečbu syndrómu dráždivého čreva kolagén.

kolagén ako doplnok
Existuje vo forme prášku aj tabliet

Ktorý kolagén je najlepší? Recenzie

 

Na trhu sú produkty vo forme tabliet (kapsúl), prípadne tie v práškovej forme na pitie. Rozdiel v účinnosti je zanedbateľný. Vyskúšajte nami odporúčané produkty, zlepšite svoj zdravotný stav a omlaďte svoj zovňajšok! Nasledujúce odporúčania vám pomôžu s rozhodnutím aký kolagén je najlepší

Inca Collagen – v čom sa líši od iných kolagénových produktov?

Kolagén - Táto látka plní v tele mnohé dôležité úlohy, zúčastňuje sa na viacerých dôležitých procesoch . Patrí k látkam telu vlastným - vedeli...

Kĺbová výživa Apotex Colafit – Čo v sebe skrýva takzvaný “ čistý...

Bielkovinový ošiaľ má svoje opodstatnenie. Bielkoviny pozostávajúce z aminokyselín sú extrémne dôležité pre zachovanie zdravia, obranu svalovej hmoty pred katabolizmom, plnia v našom tele...

Bezpečnosť a možné vedľajšie účinky

 

Kolagén považujeme za bezpečný doplnok výživy. Jedlá, pokrmy so zvýšeným obsahom látok podporujúcich jeho produkciu by mali byť súčasťou racionálneho stravovania. V tom prípade znížime riziká na minimum.

 

 

Mali by ste ho užívať?

 

Jednoznačne! Či už vo forme samostatného hydrolyzovaného kolagénu, alebo komplexnej kĺbovej výživy, vždy vie napomôcť k zlepšeniu vášho zdravotného stavu. Myslite na to, že dôležitá je taktiež prevencia! Užívanie doplnku výživy tejto kategórie by malo byť samozrejmosťou aspoň 2x do roka.

Dávkovanie

Odporúčame množstvo 10-20 g denne, skonzumované v 1-2 dávkach.

 

 

 

Zdroje:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22486722

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23949208

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2923951/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK21582/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26353786

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11966688

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4665475/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20620757

http://nutritiondata.self.com/foods-009101000000000000000-w.html

http://nutritiondata.self.com/foods-000095000000000000000.html

http://nutritiondata.self.com/foods-000094000000000000000.html

http://nutritiondata.self.com/foods-000125000000000000000-1.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6110524

https://www.healthline.com/nutrition/collagen

https://www.healthline.com/health/food-nutrition/is-hydrolyzed-collagen-a-miracle-cure

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre