Benefity prášku moringa pre mužské zdravie – Vedeli ste o týchto účinkoch „stromu života?“

92

Moringa tiež známa ako moringa olejodárna – ,,strom života´´ pôvodom zo severozápadnej Indie má všestranné využitie v našich životoch. Od kuchyne až po skrášľovacie procedúry v kozmetických salónoch. Väčšina výhod spájajúcich s moringou je preukázaných len v skúmavkách a na zvieracích experimentoch. Preto sa nemusia prejaviť na ľuďoch, ale niektoré sľubované benefity rastliny môžu byť prospešné pre mužov. Povieme si o niekoľkých možných prínosoch na ich zdravie v prípade, že užívate moringu napríklad ako prášok a ak vás zaujíma táto tématika podrobnejšie, zisite viac o tom čo je to moringa v osobitnom článku.

moringa prášok

Prášok z moringy a podpora zdravého stavu prostaty

Semená a listy rastliny obsahujú zlúčeniny síry – glukosinoláty, ktoré môžu mať protinádorové účinky. Laboratórne štúdie ukazujú, že inhibujú rast buniek rakoviny prostaty. Tiež sa predpokladá pomoc pri benígnej hyperplázií prostaty, ktorá je častejšie prítomná u starších mužov sprevádzaná zväčšením prostaty sťažujúcej močenie. Výsledky boli preukázané pri pokusoch s myšami () , ktorým bol podávaný testosterón a extrakt z listov moringy. Bolo zistené zmiernenie príznakov choroby a tiež zníženie hladiny testosterénu. Potencionálne u ľudí by mohlo dôjsť k zníženiu sexuálneho apetítu a erektilnej dysfunkcii.

Zmiernenie dysfunkcie erekcie

Erektilná dysfunkcia – neschopnosť udržať alebo dosiahnuť erekciu dostatočnú pre sexuálny akt. Ako je všeobecne známe pre dosiahnutie erekcie potrebujeme dobrý prietok krvi. Jeho porucha môže byť zapríčinená napríklad vysokým krvným tlakom, vysokou hladinou tuku alebo cukrovkou.

Polyfenoly obsiahnute v listoch rastliny môžu zvyšovať prietok krvi zvýšením hladiny oxidu dusnatého.

Jedna preukázala, že extrakt zo semien moringy uvoľňuje hladké svalstvo v penise zdravých potkanov, čo umožnilo dobrý prietok krvi do danej oblasti .

TIP: Prášok z listov moringa si môžete pripraviť aj ako čaj. Prečítajte si ako na prípravu moringa čaju.

Prášok z moringy a zlepšenie plodnosti

Predpokladá sa, že muži prispievajú alebo spôsobujú neplodnosť pri 40 % prípadov. Najčastejšími príčinou sú problémy s pohyblivosťou alebo zníženou produkciou spermií.

Listy a semená moringy predstavujú vynikajúci zdroj antioxidantov. Pomáhajú s bojom proti oxidačnému poškodeniu. Toto narušenie môže viesť ku narušeniu produkcie spermií alebo dokonca poškodiť ich DNA.

Výskumy naznačujú priaznivý vplyv konzumácie moringového prášku na obsah spermií, objem ejakulátu a taktiež na ich pohyblivosť. Pokusy na králikoch a potkanoch dokonca preukázali schopnosť prášku zabrániť strate spermií spôsobenej nadmerným teplom, chemoterapiou a elektromagnetickými paprskami (áno tieto vyžaruje aj váš mobil vo vrecku nohavíc).

Regulácia hladiny cukru v krvi

Diabetes mellitus teda cukrovka je stav pri ktorom telo neprodukuje správne množstvo inzulínu alebo ho nevie efektívne využiť. Prečo je jeho hladina v krvi tak podstatná? No z jednoduchého dôvodu. Znižuje hladinu glukózy v krvnom obehu resp. po príjme potravy upraví jej obsah na fyziologickú hodnotu.

Muži cukrovkou trpia častejšie ako ženy. Spôsobuje to najmä ukladanie tuku v brušnej oblasti (viscerálny tuk) čo vedie k zníženiu účinnosti inzulínu.

s desiatimi dospelými ľuďmi preukázala, že pri užívaní 4 g moringového prášku dochádza k zvýšeniu produkcie inzulínu avšak významný vplyv na hladinu cukru v krvi to nemalo. Iný výskum pozoroval účinok po konzumácií 20 g prášku na deň u desiatich zdravých dospelých a sedemnástich diabetikoch. Zistilo sa zníženie cukru u ľudí trpiacich cukrovkou, ale nie u zdravých jedincov.

Vedľajšie účinky moringového prášku

Liečiteľstvo využíva produkty z moringy olejodárnej už od nejaký ten piatok. Čo naznačuje jej bezpečnosť. Neboli zaznamenané žiadne negatívne účinky pri konzumácií 50 g listového prášku v jednej dávke alebo pri 7g/deň v priebehu 90 dní.

Ešte neexistuje dostatočné množstvo výskumov potvrdzujúcich priaznivý vplyv na mužské zdravie. Je potrebné ďalej študovať účinky na väčšom množstve subjektov, ale aj napriek tomu je rastlina stále veľmi výživná. Listy moringy môžeme kúpiť v podobe prášku, kapsúl alebo rastlinného extraktu a pre čajových nadšencov existuje v pohode bylinkového čaju.

Muži užívajúci lieky na krvný tlak, erektilnú dysfunkciu, riedenie krvi alebo pri kontrole cukru v krvi by mali konzumáciu moringy konzultovať s lekárom. Keďže rastlina by mohla ovplyvňovať funkciu farmaceutík.

Viac o moringe

 

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre