13 najrozkošnejších psích plemien s bielou srsťou

2582

Psíky si obvykle spájame s roztomilosťou. Obzvlášť tie menšie. Keď sa pozrieme na ich rozkošné priateľské oči a huňatý kožúšok, nemôžeme nič iné, len si ich zamilovať. Je to ako mať živého plyšového medvedíka. Sú prítulné a vďaka ich veľkosti ich môžeš ľahko prenášať. Sú dokonalými kamarátmi a spoločníkmi na hranie. Predstav si tie dobrodružstvá, ktoré zažiješ so svojím psíkom v náručí. Ak chceš dávku roztomilosti na každý deň, jedno z týchto 13 bielych klbiek bude pre teba ideálnou voľbou. A možno aj viac ako len jedno!

Rozmýšľaš, ako si vybrať toho správneho priateľa? Teraz sa dozvieš o ich charakteristických črtách a to, ako ich rozoznať. Viaceré typy malých plemien s bohatou bielou srsťou sa vzájomne len pomerne líšia a dosť sa na seba ponášajú.

1. Japonský špic

Japonskému špicovi srsť vejárovito presahuje cez hlavu. Veľmi sa podobá na eskimáckeho psa, ale v skutočnosti pochádza z nemeckého špica. Toto plemeno je láskavé, spoločenské, inteligentné, verné a hravé. Má energickú a priateľskú povahu a často má výraz, akoby sa usmieval. Miluje byť v blízkosti ľudí. Má dvojitú srsť (okrem krycej aj podsadu), ktorá môže potrebovať časté česanie. Nenechaj sa však oklamať hustou srsťou, v skutočnosti im chladné počasie nevyhovuje.

psie plemená
Oidia/Wikimedia Commons

2. Maltézsky psík

Maltézáci sú najstarším európskym trpasličím psom, a preto majú bohatú históriu. Boli obľúbenými domácimi miláčikmi starých Egypťanov, kým sa dostali do Stredomoria a nakoniec do Európy. Plemeno má malú postavu a výraznú dlhú bielu srsť. Ich sklopené uši, tmavé oči a nos s gombíkmi sú zvyčajne skryté za srsťou. Maltézsky psík sa najviac hodí do interiéru, čím patrí k tzv. izbovým psom. Pre jeho tvrdohlavosť je trochu náročné ho vychovávať. Sú však veľmi učenliví, vynaliezaví, priateľskí, hraví aj v dospelosti a oddaní spoločníci. Patria k výstavným psom po celom svete.

psie plemená
35mmMan/flickr

3. Americký eskimák

Americký eskimák je známy bielou srsťou a napriamenými, vysoko posadenými ušami. Napriek názvu podobne ako pri japonskom špicovi, aj jeho predchodcom je nemecký špic. Plemeno býva v troch rôznych veľkostiach, normálny, stredne veľký a trpasličí. Americký eskimák sa veľmi ľahko cvičí a kedysi sa dokonca používal v rámci cirkusových predstavení. Sú ochranárski, oddaní a dobrí strážcovia, preto treba dbať na to, aby sa socializovali už od útleho veku. Zabráni sa tým prílišnej úzkostlivosti pri kontakte s cudzími ľudmi. Ich najcharakteristickejším znakom je biela huňatá a rovná dvojitá srsť.

psie plemená
Ben Lunsford/Wikimedia Commons

4. Coton de Tulear (Bavlnka)

Táto chlpatá guľa sa nazýva aj „kráľovský pes z Madagaskaru“. Ako naznačuje prezývka, boli obľúbení v kráľovských rodinách, čím sa považovali za psy vyššej vrstvy. Sú očarujúce, bystré, priateľské, oddané a rýchlo si zamilujú ľudí. Ich krásnu dlhú srsť treba pravidelne upravovať. Pozitívom je, že sú hypoalergénne a nepĺznu. Vďaka tomu sú vhodné pre alergikov.

psie plemená
CamilleVila/Wikimedia Commons

5. Havanský bišónik

Havanský pes patrí k inteligentným a spoločenským plemenám. Neustále sa drží svojich majiteľov, je ich tieňom. Rýchlo si získal povesť vyberaného domáceho miláčika vyššej triedy na Kube. Nenechaj sa zmiasť malým vzrastom, sú veľmi energické a vyžadujú si každodenný pohyb. Dajú sa aj celkom ľahko vycvičiť. Sú však náchylné na pocity úzkosti v prípade, že sú odlúčení od svojich majiteľov. Toto plemeno má nádhernú srsť, ktorá môže byť krátka aj dlhá. Udržiavanie dlhej srsti si vyžaduje pravidelnú starostlivosť a česanie. Jeho predchodcami sú maltézsky psík a bišón.

psie plemená
anonym/pxhere.com

6. Bišón

Sú hravé, očarujúce a sú radi v spoločnosti ľudí. Majú však vo zvyku hrýzť veci, keď zostanú dlhší čas osamote. Prekypujú energiou, preto sa uisti, že sa s nimi môžeš pravidelne hrať alebo ich venčiť. Je tiež dobré včas ich socializovať a cvičiť, aby si sa vyhol nepríjemným zlozvykom. Najmä šteniatka sú drobné, preto treba byť pri manipulácii opatrný. Majú zamatovú, kučeravú a hypoalergénnu srsť. Môžu trpieť sklonom k vzniku kožných problémov a alergií. Okrem úpravy a kefovania srsti by si mal odstraňovať aj odumreté chlpy, ktoré sa im zachytávajú v podsade.

psie plemená
Heike Andres/Wikimedia Commons

7. Puli

Puli sú verné a inteligentné psy, ktoré sú charakteristické svojou dredovitou srsťou. Pochádzajú z Maďarska, kde sa používali na pastierstvo. Patria k ochranárskym a citlivým psom, sú to dobrí strážcovia, ale aj skvelé terapeutické psy. Ich dlhá a hustá srsť môže spôsobiť, že vyzerajú väčšie, ako v skutočnosti sú. Dredy vznikajú okolo jedného roka. Maj ale na pamäti, že ich srsť si vyžaduje dôkladnú starostlivosť. Objavujú sa aj v iných farebných variantoch, v čiernej a odtieňoch sivej.

psie plemená
Томасина/Wikimedia Commons

8. Bolonský psík

Tieto psy sú hravé a oddané plemeno. Vznikli v talianskom meste, podľa ktorého nesú meno. Aristokracia si bolonskych psov tak vážila, že ich kŕmila rýdzim zlatom. Darúvali ho vysoko postaveným osobám a bol vnímaný ako najkrajší dar. Sú ideálne do malých obytných priestorov, hoci si vyžadujú pravidelný pohyb. Oplývajú inteligenciou, pôsobia dôstojne a dajú sa ľahko cvičiť. Potrebujú ale veľa pozitívnej motivácie prostredníctvom maznania a maškŕt. Sú zvedavé a milujú skúmanie. Ich srsť by si mal pravidelne česať alebo upravovať, pretože sa môže ľahko zamotať.

psie plemená
ccho/flickr

10. Westhighlandský biely teriér

Tento psík známy aj ako westík pochádza zo Škótska. Legenda hovorí, že ich výrazná biela srsť je výsledkom selektívneho šľachtenia istým plukovníkom. Ten omylom zastrelil jedného zo svojich loveckých psov, keď si ho pomýlil s líškou. Plemeno je v úzkom príbuzenstve so škótskym a skye teriérom. Sú verní, veselí a ochotní sa zabávať. Z tohto dôvodu sú jedným z najobľúbenejších teriérov. Westíci majú veľa energie, najmä fenky. Dokonca si radi zaplávajú. Ich srsť síce vyzerá byť mäkká a hodvábna, ale v skutočnosti je na dotyk trochu drsná.

psie plemená
anonym/pxhere.com

11. Pudel

Pudle sú atletické, inteligentné a verné psy. Radi sa držia v blízkosti svojich pánov. Toto plemeno sa vyskytuje v dvoch verziách. Pudlíci so štvorcovou stavbou tela sú silnejší a pohyblivejší. Tí s kratšími nohami a dlhým chrbtom sú menej koordinovaní a viac ohrození chorobami. Ikonický pudlíkovský drdol v skutočnosti zohráva veľkú úlohu pre ich bezpečnosť vo vode. Ich kučeravá srsť je tiež hypoalergénna a príliš nepĺzne. Hoci v súčasnosti patria k výstavným psom, kedysi slúžili ako poľovnícke psy.

dog mammal poodle vertebrate dog breed barbet 42826 pxhere.com scaled
anonym/pxhere.com

12. Sealyhamský teriér

Sú láskavé a zábavné psy, ktoré budú stáť po tvojom boku. Nie sú takí energickí ako iné plemená teriérov a často ich nájdete leňošiť. Stále však majú radi pobyt vonku a stretávanie sa s ľuďmi. Ich srsť odolná voči poveternostným vplyvom, dlhá, široká hlava a osrstenie tváre sú ich najtypickejšími znakmi. Majú sklopené uši a hlboko posadené oči. Sú náchylné na priberanie, preto by sa mali udržiavať v kondícii pravidelným pohybom. V súčasnosti sú dosť vzácnym plemenom. Preslávili sa vďaka tomu, že boli miláčikmi anglickej kráľovnej matky a princeznej Margaret. Kedysi sa tiež od šteňaťa cvičili na to, aby chytali potkany.

Sealyham Terrier Puppy 1
Okforlicz/Wikimedia Commons

13. Pomeranian (nemecký trpasličí špic)

Sú zvedavým, odvážnym a živým plemenom. Napriek svojej malej veľkosti sú pomerne divoké a energické. Možno ich však budeš musieť poriadne vycvičiť a ukázať im, kto je tu pánom. Ich najcharakteristickejšími znakmi sú huňatá dvojitá srsť a usmievavá tvár. Majú aj krásny operený chvost, vďaka ktorému vyzerajú kráľovsky a vznešene. Sú najmenší zo skupiny špicov, do ktorej patria aj samojedi a aljašskí malamuti.

Pomeranian White
Juppi/Wikimedia Commons

Zdroj: 1.

Volám sa Frederika a mojím druhým menom je zvedavosť. Vyštudovala som slovenčinu a mojou vášňou je čerpanie nových informácií. Dlho mi trvalo zistiť, čo chcem v živote robiť, no nakoniec som prišla na to, ako to všetko spojiť dohromady - písaním článkov. Som milovníčka psov, cvičenia a sladkého. Keďže vzdelanie nikdy nie je na škodu, zdokonaľujem sa v marketingu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.