Máme tu poslednú časť z tohto kratšieho seriálu. Dnes sa dočítate o ďalších zakázaných miestach, medzi ktoré patria napr. jaskyne, ostrov v USA, mauzóleum v Číne či smrteľná brána v Turecku. Prvú časť o tajomných miestach, na ktoré už zrejme nikdy nevstúpi ľudská noha si môžete prečítať na tomto odkaze, druhú časť tu.

Brána Pluto, Turecko

Photo by boredpanda

Nájdete ju v starobylom meste Hierapolis. Kedysi bolo toto miesto venované rímskemu Bohovi smrti – Plutovi. Historik Strabo o tejto bráne povedal, že “každé zviera, ktoré vojde dovnútra, postihne okamžitá smrť. Hodil som tam vrabce a v momente zomreli”. Po jej objavení v roku 1965 sa preukázalo, že nebezpečenstvo, ktoré tam hrozí je viac ako len mýtus. Vedci odmerali koncentráciu oxidu uhličitého a zistili, že v noci, keď teplota klesá a oxid uhličitý sa stáva ťažším ako vzduch, vytvorí sa na dne smrteľné “jazero”. Za úsvitu je tam taká vysoká koncentrácia tohto plynu, že za pár minút zabije zviera i človeka.

Mauzóleum prvého cisára Qina, Qin Shi Huang, Čína

Photo by boredpanda

Nachádza sa v okrese Lintong, Xi’an, Shaanxi. Hrobka Qin Shi Huanga je miesto, kde je zakázaný vstup. Objavili ju v roku 1974, v čase, kedy bola objavená Terakotová armáda. Hrobka však do týchto dní nebola vykopaná. Odporcovia výkopu sa domnievajú, že súčasná technológia nedokáže zachovať nič, čo sa tam nachádza, a preto je prístup k nej zakázaný.

Ostrov North Brother, USA

Photo by boredpanda

Ostrov North Brother má rozlohu 52 600 metrov štvorcových a nachádza sa v East River, pár kilometrov od Manhattanu, v štáte New York. Miesto je známe tým, že tam viac ako 1 000 ľudí zomrelo po tom, ako sa osobná loď potopila v tesnej blízkosti tohto ostrova. Neskôr tam bola aj nemocnica, v ktorej liečili nákazlivé choroby. Najznámejším obyvateľom bola Mary Mallonová. Mary bola prvou zaznamenanou osobou v USA, ktorú identifikovali ako asymptomatickú nosičku baktérií a spôsobuje horúčku týfus. Infikovala viac ako 50 ľudí a z toho 3 zomreli. Ostrov bol do roku 1950 opustený, no potom tam otvorili liečebné centrum pre drogovo závislých. V súčasnosti tam už nenájdete živú dušu.

Jaskyne Lascaux, Francúzsko

Photo by boredpanda

Je to komplex jaskýň, ktoré sa nachádzajú v blízkosti dediny Montignac. Stropy a steny sú pokryté nástennými maľbami, ktoré znázorňujú najmä veľké zvieratá. Odhaduje sa, že tieto maľby sú staré približne 17 000 rokov. V roku 1940 tento komplex objavil iba 18-ročný Marcel Ravidat. Antropológovia veria, že tieto obrazy by mohli symbolizovať lovecký úspech alebo mystický rituál s cieľom zlepšiť lov v budúcnosti. Otvorenie jaskýň počas druhej svetovej vojny zmenilo ich prostredie. Dvanásť návštevníkov za deň, zmeny v cirkulácii vzduchu a prítomnosť svetla spôsobili nenapraviteľné škody na maľbách, preto tieto jaskyne úplne uzavreli v roku 1963.

Zdroj

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť