Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré obohacujú telo o benefity pokiaľ ich konzumujeme. Nájdeme ich buď v podobe doplnkov stravy alebo napríklad vo fermentovanom jedle. Probiotiká môžu prispievať ku zlepšeniu nášho imunitného systému a trávenia či zdravia srdca.

probiotika

Črevné baktérie môžu prispievať ku redukcii telesnej váhy

V našom tráviacom systéme máme vlastnú malú (veľkú) zoo. Väčšina baktérií je priateľských, ktoré produkujú dôležité živiny vrátane vitamínu K a niektorých vitamínov B. Pomáhajú odbúravať vlákninu nestráviteľnú našim telom a premieňajú ju na prospešné mastné kyselinu s krátkym reťazcom.

Štúdie na ľuďoch aj na zvieratách dokázali, že ľudia so strednou hmotnosťou majú iné črevné baktérie ako ľudia s nadváhou. Väčšina jedincov s obezitou malo viac pevných častíc ako baktérií.

Ľudia s obezitou mávajú menej rôznorodé črevné baktérie ako štíhli. A dokonca ľudia s nadváhou, ktorí majú menej rozmanité črevné baktérie, majú tendenciu priberať viac ako ľudia s rozmanitejším spektrom baktérií.

Ako probiotiká vplývajú na chudnutie

Metódy akými probiotiká ovplyvňujú telesnú hmotnosť a brušný tuk zatiaľ nie sú dobre známe. Zdá sa, že probiotiká ovplyvňujú chuť k jedlu a spotrebu energie produkciou acetátu, propionátu a butyrátu. Čo sú mastné kyseliny s krátkym reťazcom.

Predpokladá sa, že niektoré probiotiká pomáhajú inhibovať vstrebávanie tuku v potrave a zvýšiť množstvo tuku vylučovaného stolicou. Teda polopatisticky: vďaka nim vaše telo ,,vyzbiera´´ menej kalórií z potravín, ktoré zjete. Týmto spôsobom fungujú napríklad baktérie z čeľade Lactobacillus.

TIP na článok:probiotiká vhodné pre deti?

Probiotiká vám môžu pomôcť schudnúť

Nedávny prieskum dobre navrhnutých štúdií zameraných na probiotiká a chudnutie zistil, že probiotiká môžu pomáhať so znižovaním hmotnosti a telesného tuku. Ženy užívajúce probiotiká v priebehu 3 mesiacov stratili o 50 % väčšiu váhu v porovnaní s respondentkami užívajúcimi placebo.

Prečítajte si: ako vplýva čaj na chudnutie?

Lactobacillus gasseri

Zo všetkých probiotických baktérií, ktoré boli študované vykazuje Lactobacillus gasseri niektoré z najsľubnejších účinkov na chudnutie. Časté štúdie na hlodavcoch potvrdili účinky proti obezite. A pokračujúce výskumy na dospelých ľuďoch sľubujú priaznivé výsledky.

Iné kmene probiotík

Iné kmene probiotík môžu tiež pomáhať so znižovaním hmotnosti a brušného tuku. V 8 týždňovej štúdií na ženách s nadváhou alebo obezitou užívali buď probiotikum, ktoré zahŕňalo kmene LactobacillusBifidobacterium, alebo placebo spoločne s diétnou intervenciou. Konzumujúci probiotiká stratili podstatne viac tuku ako tí, ktorí užívali placebo.

Niektoré probiotiká môžu zabrániť prírastku hmotnosti

Strata hmotnosti nie je jediným spôsobom ako bojovať proti obezite. Ideálne je jej predchádzať. Teda predchádzať nežiadúcemu prírastku hmotnosti môže byť v prevencii obezity ešte cennejšie. Sú isté náznaky, že niektoré kmene probiotík môžu brániť prírastku hmotnosti v súvislosti s vysoko kalorickou diétou. Avšak sú potrebné ešte ďalšie štúdie.

Zvýšenie rizika vzniku obezity

Niektoré probiotické kmene môžu zasa zvyšovať riziko prírastku hmotnosti a obezity. Nie všetky štúdie totiž potvrdili úbytok hmotnosti. Dokonca zistili, že niektoré kmene môžu viesť ku vzniku nadváhy až obezity. Účinky probiotík na telesnú hmotnosť závisí na tom, aké druhy a kmene sa používajú. Jeden kmeň Lactobacillus gasseri znižoval hmotnosť v porovnaní s kontrolou, iný kmeň podporil prírastok váhy.

Prečítajte si tiež:probiotiká vhodné pre psa?

Na záver

Probiotiká vo všeobecnosti podporujú širokú škálu zdravotných výhod. Účinky na váhu sú zmiešané a zdá sa, že závisí na type probiotika. Dôkazy naznačujú, že Lactobacillus gasseri môže pomáhať ľuďom s obezitou schudnúť. Naviac niektoré zmesi prebiotických doplnkov môže pomáhať znižovať hmotnosť pri vysoko kalorickej diéte. Vo všeobecnosti určité typy probiotík majú isté predpoklady pomôcť so stratou váhy, najmä v kombinácií so správne zvolenou stravou.

 

Štúdie a zdroje

Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.