Plánujete ísť na dovolenku niekam ďalej, kam vás auto nedovezie? Írska letecká spoločnosť Ryanair vás tam veľmi rada vezme a navyše za neuveriteľne nízku cenu! Za Ryanairom nemusíte chodiť ďaleko, lebo lieta aj z Bratislavy, Prahy, Viedne, Krakówa, Rzeszówa, Budapešti a dokonca aj z Brna či Ostravy. Časté zľavy vám dovolia doslova za cenu večere cestovať kamkoľvek po Európe.

 

ryanair fotografia
Foto od Jeroen Stroes Aviation Photography

 

História

Ryanair je Írska nízkonákladová letecká spoločnosť založená v roku 1984, so sídlom v Dubline. Začala na krátkej linke Waterford – London-Gatwick s lietadlom pre 15 ľudí. Už v roku 1986 začala lietať na frekventovanej linke z Dublinu do Londýna. Počet pasažierov sa spoľahlivo zvyšoval no spoločnosť stále vykazovala straty a bola potrebná reštrukturalizácia. Spoločnosť si privlastnila praktiky iných nízkonákladových aeroliniek (nízke ceny, žiadne business triedy, jediný model lietadla) vďaka čomu je dnes číslom jedna v Európe.

V 2016, Ryanair bola najväčšou Európskou leteckou spoločnosťou na počet plánovaných pasažierov a previezla najviac medzinárodných pasažierov než ktorákoľvek iná aerolinka.

Ryanair dnes

Ryanair prevádzkuje viac než 430 Boeingov 737-800 a zamestnáva viac než 13 000 ľudí. Denne Ryanair uskutoční takmer 2000 letov a prepraví tak v priemere 139 miliónov zákazníkov ročne. Ryanairom sa dostanete až do 37 krajín v Európe, Afrike (Maroko) a Blízkom Východe (Izrael a Jordánsko) a do 222 rôznych destinácii. Najväčšiu základňu má Ryanair na Londýnskom letisku v mestečku Stansted (cca 70km od centra Londýna), kde má 43 lietadiel.

Aerolinka využíva menšie letiská, vďaka čomu platí menšie poplatky za pristátie a minimalizuje tým náklady. Raz dokonca nazvala letisko v Bratislave ako „Bratislava Vienna“ napriek tomu, že Bratislava sa nachádza 80km od Viedne a v úplne inej krajine.

Priamo na ich stránke si môžete zabezpečiť odvoz z letiska a späť na letisko (vlakom, autom, autobusom alebo dokonca osobným šoférom) alebo si požičať auto na dobu vášho pobytu. No nie všetky letiská sú vzdialené od vašej destinácie 60 a viac kilometrov lebo to nie je vždy možné. Mestá ako Amsterdam, Atény, Kodáň, Dublin, Edinburgh, Lisabon či Madrid nemajú sekundárne letiská a tak v týchto prípadoch pristanete priamo v meste a nemusíte riešiť žiadnu dopravu.

Najbližšie letiská Ryanairu

Spoločnosť lieta z rôznych európskych miest. Toto sú tie najvýhodnejšie miesta pre slovenského byvateľa

Z Bratislavy

Z hlavného mesta SR  lieta Ryanair do 17 krajín a 32 miest (Brusel, Burgas, Paphos, Paríž, Atény, Korfu, Thessaloniki, Dublin, Eilat, Alghero, Bologna, Cagliari, Catania, Miláno, Rím, Malta, Marrakeš, Eindhoven, Porto, Nis, Barcelona, Madrid, Malaga, Palma de Mallorca, Valencia, Dalaman, Kyjev, Birmingham, Edinburgh, Leeds, Londýn a Manchester).

Z Košíc

Nová linka do Londýna  začína v apríli 2019. Bude to prvá linka Ryanairu v Košiciach.

Z Prahy

Z hlavného mesta ČR lieta Ryanair do 19 krajín a 41 miest (Brusel, Zadar, Billund, Kodáň, Marseille, Paríž, Atény, Budapešť, Dublin, Eilat, Bari, Bologna, Brindisi, Cagliari, Catania, Lamezia, Miláno, Neapol, Palermo, Pescara, Pisa, Rím, Trapani a Benátky, Amman, Riga, Malta, Marrakeš, Eindhoven, Krakow, Porto, Barcelona, Madrid, Malaga, Valencia, Göteborg, Stockholm, Bournemouth, Edinburgh, Liverpool a Londýn).

Z Brna a Ostravy

Z týchto miest sa dostanete do Talianska (Miláno) a Spojeného Kráľovstva (Londýn), z Pardubic do Spojeného Kráľovstva (Londýn) a Španielska (Alicante).

Z Viedne

Z mesta blízkemu predovšetkým Bratislavčanom lieta spoločnosť do 14 krajín a do 32 miest (Larnaca, Paphos, Kodáň, Paríž, Chania, Kalamanta, Santorini, Dublin, Bologna, Brindisi, Catania, Miláno, Pisa, Rím, Amman, Malta, Marrakeš, Krakow, Faro, Bukurešť, Barcelona, Fuerteventura, Gran Canaria, Ibiza, Lazarote, Madrid, Malaga, Palma de Mallorca, Seville, Tenerife, Valencia a Londýn).

Z Budapešte

Z Maďarska lieta Ryanair do 17 krajín a do 45 miest (Brusel, Paphos, Praha, Billund, Kodáň, Tampere, Marseille, Paríž, Berlín, Nuremberg, Atény, Korfu, Thessaloniki, Cork, Dublin, Eilat, Bari, Brindisi, Cagliari, Catania, Lamezia, Miláno, Neapol, Palermo, Pescara, Pisa, Rím, Benátky, Amman, Malta, Marrakeš, Porto, Barcelona, Gran Canaria, Ibiza, Madrid, Malaga, Santander, Seville, Valencia, Bristol, Edinburgh, Londýn, Manchester).

Z Krakówa a  Rzseszowa

Z Poľska môžete letieť až do 22 krajín a 66 miest ( napr. Viedeň, Brusel, Burghas, Paphos, Praha, Bordeaux, Lourdes, Marseille, Paríž, Berlín, Dortmund, Frankfurt, Hamburg, Nuremberg, Atény, Chania, Dublin, Shannon, Eilat, Tel Aviv, Bari, Bologna, Brindisi, Cagliari, Catania, Lamezia, Miláno, Neapol, Palermo, Pescara, Pisa, Rím, Benátky, Amman, Malta, Marrakeš, Eindhoven, Oslo, Gdaňsk, Lisabon, Porto, Alicante, Barcelona, Gran Canaria, Madrid, Malaga, Palma de Mallorca, Seville, Tenerife, Valencia, Göteborg, Malmo, Stockholm, Kyjev, Ľvov, Belfast, Birmingham, Bournemouth, Bristol, Edinburgh, Glasgow, Leeds, Liverpool, Londýn, Manchester) . Z Rzseszowa do 4 krajín (Bulharsko, Grécko, Írsko, Spojené Kráľovstvo) a 10 miest.

Active RyanAir destinations (including announced) as of June 2018
Letiská, na ktoré lieta Ryanair

Check-in

Ryanair vám ponúka možnosť spraviť si check-in online, v pohodlí vlastného domova a zadarmo. Jednoducho na stránke ťuknete na tlačidlo check-in, vyplníte údaje a budú vám pridelené miesta. Za príplatok si môžete kúpiť napríklad prednostný vstup do lietadla alebo možnosť zobrať si jednu batožinu so sebou naviac. Následne si lístky vytlačíte alebo stiahnete do mobilu. To znamená že vás už nečaká hodinové státie na letisku a ukladanie batožiny do podpalubia lietadla. Batožinu si jednoducho vezmete so sebou hore.

 

Batožina

So sebou si máte právo zobrať jednu malú batožinu (kabelku, ruksak, laptop, nákup z obchodov na letisku…) a hlavnú batožinu (väčšiu tašku, kufor…). Malá batožina nesmie presahovať rozmery 35x20x20cm a má sa zmestiť pod sedadlo pred vami. Hlavná batožina nesmie byť ťažšia než 10kg a presahovať rozmery 55x40x20cm.

Ryanair vám ponúka možnosť kúpiť si (pri check-ine) prioritné nastupovanie a možnosť zobrať na palubu 2 veľké batožiny. Ak túto možnosť využijete, tak tiež nastúpite do lietadla ako prví. Prioritu si môžete kúpiť aj pre celú rodinu, čo zahŕňa napr. možnosť vybrania sedadla pre dieťa zadarmo a zľavy na cestovné poistenie od Ryanair.

baggage fotografia

Vo vzduchu

Fajčenie je zakázané na všetkých letoch. V lietadle si môžete vybrať zo širokej ponuky občerstvenia, či už máte chuť na niečo sladké alebo slané. V ponuke je aj množstvo studených a horúcich nápojov, vrátane vín, pív a destilátov. Môžete konzumovať vlastné jedlá počas letu, no to však neplatí pre nápoje (ani vlastný alkohol), tie si nesmiete na palubu priniesť.

Nič z toho však nemáte v cene a budete musieť vyberať peňaženku. Papierovú účtenku však neočakávajte. Ryanair ako súčasť environmentálnej zásady spravila všetky účtenky dostupné online na RyanairReceipts.com. Dostanete sa k ním tak, že zadáte dátum, číslo svojho letu a sedadlo, na ktorom ste sedeli.

Je dovolené používať elektronické zariadenia ako napríklad: tablety, smartfóny, Ipody, elektronické čítačky kníh a MP3 prehrávače. Laptopy je možné používať až keď lietadlo dosiahne cestovnú nadmorskú výšku, takže počas štartu a pristávania musia byť uložené na bezpečnom mieste.

 

Zdroje:

www.wikipedia.com

www.ryanair.com

www.ryanairforum.com

Najnovšie aktuality o spoločnosti Ryanair

Ryanair má v ponuke spiatočné letenky do Paríža len za cenu...

Vyrazte si tesne pred Vianocami do jedného z najromantickejších miest na svete za skvelú cenu. Takáto ponúka sa určite neodmieta. Ak však tak chcete...

Zaleťte si s Ryanairom priamo z Bratislavy do Girony blízko Barcelony...

Španielska Girona alebo Barcelona? Nemusíte o tom iba snívať, letenky sú dostupnejšie, ako kedykoľvek predtým. Čím skôr si ich však zarezervujete, tým budete mať...

Ryanair ponúka výhodné spiatočné letenky do Dublinu len za 20€!

Írsko je krajina, ktorú sa oplatí vidieť. Letenky sme vám už neraz ponúkali a teraz sú opäť veľmi dostupné. Ak chcete spoznať krásy Dublinu,...

20 Zaujímavých faktov o „nízkonákladovke“ Ryanair

Azda najznámejší nízkonákladový prepravca v Európe pôvodom z Írska.  O popularitu sa postaral svojími naozaj lacnými ponukami leteniek ale aj negatívnou "reklamou" v médiach....

Spoločnosť Ryanair má vo svojej ponuke spiatočné letenky do Provensálska len...

Francúzsko ako krajina je veľmi zaujímavá. A určite to platí aj pre jeho jednotlivé mestá a regióny. Medzi pamätné a krásne miesta rozhodne patrí...

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť