5 divných vecí, ktoré robí váš pes a neviete prečo

9144

Pes je verný spoločník, ktorý nás svojím jedinečným správaním často pobaví a zároveň zaskočí. Jeho zvláštne zvyky môžu byť záhadné, no často majú vedecké a biologické vysvetlenie. Pozrime sa na 5 divných vecí, ktoré váš pes robí, a pokúsime sa odhaliť, prečo sa tak deje.

1. Naháňanie mačiek

Pes je prirodzený lovec, a preto ho môže lákať každý rýchly pohyb okolo neho. Naháňanie mačiek môže byť pre neho hrou, ktorá spája jeho inštinktívne lovecké schopnosti s radostným pohybom. Je to preňho spôsob, ako prejaviť svoju zvedavosť a energiu.

orange and white cat on gray carpet
Foto od Joel Gamboa na Unsplash

2. Olizovanie ťa

Olizovanie je zložitým jazykom psov. Tento prejav môže mať viacero významov, vrátane prejavu lásky, posilňovania sociálnych väzieb a dokonca aj získavania informácií o svojom okolí. Psy majú citlivé čuchové zmysly, takže olizovaním zisťujú informácie o tom, kde ste boli, čo ste jedli a kým ste sa stretli.

adult chocolate Labrador retriever
Foto od James Barker na Unsplash

3. Kopanie dier

Pes môže kopanie dier zdediť po svojich divokých predkoch. V prírode by kopanie dier mohlo slúžiť na vyhľadávanie potravy, zakopávanie potravy na neskôr alebo na vytváranie úkrytov pred nebezpečenstvom. Aj keď väčšina domácich psov už nepotrebuje takéto prežitkové stratégie, túto činnosť si stále zachovali.

d8c701f7 4721 4fbe 8c60 298bf43f10c1
Digging a hole“ od marymactavish is licensed under CC BY-NC-ND 2.0

4. Jedenie trávy

Jedenie trávy môže byť prekvapujúcim správaním, no existuje niekoľko teórií, ktoré by mohli vysvetliť tento zvyk. Jednou z možností je, že pes to robí, aby vyvolal zvracanie a tak sa zbavil potenciálne škodlivých látek z tráviaceho traktu. Ďalšou možnosťou je, že pes jednoducho pociťuje potrebu doplniť si niektoré živiny, ktoré by mohol nájsť v tráve.

close photo of green grass
Foto odOchir-Erdene Oyunmedeg na Unsplash

5. Naklonenie hlavy k vám

Keď pes nakloní hlavu k vám, môže to byť prejavom jeho schopnosti rozpoznávať ľudské emócie a nálady. Pes sa pokúša porozumieť tomu, čo hovoríte, a snaží sa byť v kontakte s vašimi reakciami. Toto gesto môže byť znakom jeho empatického spojenia s vami.

black and tan german shepherd
Foto od Sofia Guaico na Unsplash

Hoci niektoré zvláštne správanie psov môžu na prvý pohľad pôsobiť nezrozumiteľne, za ich jedinečnými zvykmi sa skrývajú evolučné, biologické a sociálne faktory. Hlbšie porozumenie tomuto správaniu nám umožňuje bližšie sa priblížiť k našim verným spoločníkom a lepšie si vychutnať vzájomnú spoločnosť.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.