Super zaujímavosti o pive

2015

Pivo je nápoj  o ktorom sa veľa hovorí, ešte viac sa ho vypije a vznikne pri ňom skutočne obrovské množstvo priateľstiev. Aké najbizarnejšie druhy piva vo svete existujú?

1. Pivo s najväčším podielom alkoholu

Pivo s najväčším obsahom alkoholu to je titul, ktorého držiteľ sa meni takmer každý rok. Jeho história začala už v roku 1999 pivom Samuela Adamsa – Utopia, ktoré obsahovalo 21 percent alkoholu. Neskôr bol titul pridelený pivu z dielne Brewmeister Brewery s pod názvom Armagedon, ten obsahoval až 65 % alkoholu. Aj tento rekord však bol pokorený. Absolútne najsilnejšie pivo, ktoré si dnes môžete vychutnať, nosí názov Snake Venom s 67,5 percentným obsahom alkoholu. Pivo sa tak stáva silnejším, ako väčšina tvrdých likérov.

pivo

2. Jediné pivo predávané v telách mŕtvych zvierat

Ak hľadáte pivo, ktoré jednoznačne zaujme vašich hostí, siahnite po pive od výrobcu Brewdog’s. Toto pivo nesie príznačný názov The End of History a obsauje až 50 % alkoholu. Edícia bola vydaná v roku 2010 a predaná za absurdnú cenu 765 dolárov. Cena je vvsoká nie len kvôli množstvu alkoholu, ktoré obsahuje, ale najmä kvôli jeho exkluzivite. Ide o belgické svetlé pivo, v obmedzenom množstve 12 fliaš, navyše v bizarnom balení. Pivo totiž chráni obal vyrobený z tiel mŕtvych veveričiek a lasíc.

3. Svetovo najstarší pivný recept

Je ťažké identifikovať najstaršie pivo sveta, pretože ľudia pivo varili už okolo roku 9500 p. n l. – predtým, než sme vôbec začali písať. Výskumníci preto pracujú s údajmi, ktoré sú k dispozícii. Z nich je známe, že najstaršie pivo, ktoré je možné replikovať pochádza z receptu starého 5000 rokov. Tento recept bol nájdený v Sumerskom Lhymn to Ninkasi.

Dá sa ale znovu uvariť? Pokúsili sa o to archeológovia z University of Chicago v spolupráci s pivármi z firmy Lakes Brewing Copmany. Aby zachovali recept Čo možno najviac autentický, používali pôvodné technológie. Keramické fermentačné hrnce, originálny sladový jačmeň a špeciálne najatý  pekár, ktorý vytvoril zdroj kvasiniek podobný pôvodnému aby, čo najviac napodobnili starý recept. Avšak výsledok, aj keď sa podaril, vôbec nepripomínal pivo skôr  ocot.

4. Najstaršia neporušená fľaša piva na svete

Ako sme už zistili, staroveké pivo moderným chuťovým pohárikom veľmi nechutilo. Čo tak ale vyskúšať o niečo mladší variant? V roku 2011 bolo vo vraku lode z roku 1800 nájdených 5 fliaš dvestoročného piva. Jeho chuť testovali štyria profesionálni testeri a výsledky boli prekvapivé. Vraj bolo výrazne cítiť jeho vek, spáleninu a kyslosť. Na fľašu tohto piva asi nesiahnete, ale budete ho môcť ochutnať. Pivovarníci zo Stallhagen Brewery totiž spolupracujú s vedcami na vzrkriesení jeho receptúry. Nie je však isté, či bude mať rovnakú kyslosť. Tá možno naozaj príde až vekom.

5. Pivo z inej planéty

Chcete ochutnať pivo, ktorého ingrediencie sú doslova ako z inej planéty? Vyskúšajte Pivo Sapporo Space Barley, ktorého jačmeň bol na skutočnej medzinárodnej vesmírnej stanici Bolo vytvorené v roku 2009 ako špeciálna limitovaná edícia piva, ktorého bolo predaných len 250 balení (po 6 kusov). Cena sa pritom vyšplhala až na niečo vyše 100 dolárov za balenie. Pivo má propagovať podporu vedeckého vzdelávania. Ak vás tento vesmírny nápoj neoslovil, môžete ochutnať pivo Oogfish Head Brewery’s Celest-jewel-ale obsahujúci prach z mesačného meteoritu, ktorý obsahuje aj minerály a slanosť, ktoré sú v pive obsiahnuté.

pivo 2

 

 

zdroj: mentalfloss.com

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.