Vladimir Lenin bol na čele boľševickej strany a vždy sníval o tom, že sa raz zmocní celého Ruska a za pár rokov aj šestiny celého sveta. Napokon sa mu to v roku 1917 podarilo a výrazne sa zapísal do celosvetových dejín. Prečítajte si o ňom niekoľko zaujímavosti.

Foto od wikimedia

Fakt č. 1: Lenin sa narodil vo vzdelanej rodine. Sám študoval právo na Kazanskej univerzite, odkiaľ ho však z dôvodu účasti na študentskom proteste vylúčili.

Fakt č. 2: Jeho brat bol popravený. Zabitie jeho staršieho brata, ktorý bol členom revolučnej skupiny, tiež ovplyvnilo Leninovu politiku.

Fakt č. 3: Lenin bol zatknutý pre jeho politickú činnosť v roku 1895. Bol dokonca poslaný aj na Sibír, kde strávil tri roky. Stretol tam a neskôr sa aj oženil s Nadeždou Krupskou.

Fakt č. 4: Jeho skutočné meno je Vladimir Iljič Ulyanov, pseudonym “Lenin” prijal v roku 1902. Ruskí revolucionári si zvykli naschvál meniť mená.

Fakt č. 5: Bol zaritý marxista a veril, že len jeho výklad marxizmu je autentický.

Fakt č. 6: Lenin strávil veľa času v západnej Európe, a práve tam sa stal vodcom boľševickej frakcie – ruskej strany sociálno-demokratických robotníkov. Lenin sa následne vrátil do Ruska a začal vystupovať proti vláde, aby ovládol túto krajinu svojou boľševickou stranou.

Fakt č. 7: Bol bezohľadný. Leninova ideológia bola autoritárska. Mal na svedomí masové zabíjania, popravy a zatýkania.

Fakt č. 8: Len tesne unikol atentátu. Po verejnej reči v Moskve v auguste 1918 bol Lenin postrelený a zranený. Útok prežil a dokonca zvýšil jeho popularitu.

Fakt č. 9: Lenina trápilo v posledných rokoch života zdravie. Napokon padol 21. januára 1924 do kómy a v ten istý deň aj zomrel.

Fakt č. 10: Dúfal, že Rusku sa v I. svetovej vojne nebude dariť. Po vypuknutí tejto vojny v roku 1914 každá politická frakcia v Rusku podporovala vojnové úsilie s výnimkou Leninových boľševikov, ktorí predpovedali, že neúspech krajiny prinesie pád cára. Napokon sa tak aj stalo.

Fakt č. 11: Lenina po jeho smrti mumifikovali. Petrohrad bol na jeho počesť premenovaný na Leningrad. Následne došlo k mesačnému balzamovaciemu procesu, po ktorom vystavili Lenina na námestí v Moskve.

Fakt č. 12: Stalin bol s Leninom v blízkom vzťahu a v apríli 1922 sa stal generálnym tajomníkom komunistickej strany. Lenin však jeho vymenovanie oľutoval. Stalina označil za príliš krutého. Po Leninovej smrti prevzal moc Stalin a stal sa jedným z najznámejších diktátorov 20. storočia.

Zdroj

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť