Internet má porovnávanie cien zjednodušovať. Namiesto sledovania desiatok stránok leteckých spoločností si zapnete len stránku, ktorá ich ceny porovnáva a máte tie najlepšie ponuky na jednom mieste. Čo však robiť, ak máte na výber aj medzi tými porovnávacími stránkami? Ktoré vyhľadávače leteniek  by ste mali používať?

vyhľadávače leteniekOdpoveď nie je tak jednoduchá, pretože každá stránka má svoje výhody a nevýhody. Zatiaľ čo jedna stránka dokáže nájsť letenky s nízkymi cenami, ale má problém nájsť lety, ktoré si plánujete napríklad na rok dopredu tak druhá zasa dokáže vyhľadať letenky veľmi rýchlo, pričom nenájde vždy tie najvýhodnejšie.

Čo sú to vyhľadávače  leteniek?

Treba si uvedomiť, že agregátory /porovnávače / vyhľadávače  leteniek nereprezentujú aeorlinky samotné ale sú iba sprostredkovatelia predaja. Čo znamená, že konečný predajca leteniek je aerolinka. Vyhľadávacie stránky  však vznikli za účelom zjednodušiť množstvo ponúkaných letov.  Fungujú na základe dohody, s tou ktorou aerolinkou.

Dnes už nie je problém vyhľadať a objednať letenku aj priamo od spoločnosti akou je napríklad Ryanair a často si tak viete zaistiť výhodnú cenu letu alebo sa zapojiť do zľavového klubu aerolinky ak lietate pravidelne.  Treba však podotknúť, že dnešné agregátory sa tiež prispôsobili klientom a tak u nich často nájdete v ponuke aj špeciálne akciové letenky, ktoré nenájdete ani na stránke aerolinky.   Medzi ďalšie výhody letenkových vyhľadávačov  sú doplnkové služby ako napríklad poistenie, ubytovanie alebo prenájom auta.   Ďalšie benefity agregátorov leteniek:

 • Slovenská lokalizácia a možnosť objednávky v slovenskom jazyku.
 • Podpora, ktorá je pripravená pomôcť s vašimi otázkami.
 • Prehľad viacerých leteckých spoločností pohodlne na jednom mieste.

Zahraničné vyhľadávače leteniek

Známe služby, ktoré sa zaslúžili o revolúciu v letenkovom biznise sú čoraz bližšie aj slovenským cestovateľom.  Výhodou sú často technické vychytávky,ktoré navrhli a vypracovali experti zo Silicon Valley a zaručujú pohodlnosť pri objednávaní a často skvelú akciovú ponuku. Nevýhoda? Malý slovenský trh a teda absencia lokalizácie do nášho jazyka aj keď existujú svetlé výnimky .

Kayak

Kayak

 

Kayak sa v mnohých testoch dostáva na vrch tabuľky keď príde na hľadanie lacných leteniek. Pokiaľ tu hľadáte letenky pár mesiacov pred vaším výletom, tak stránka nie vždy nájde tie najvýhodnejšie ceny. Kayak je skvelý, ak hľadáte najnižšie ceny a plánujete vyraziť na výlet už o pár dní, či nanajvýš týždňov. Na stránke si môžete rezervovať hotely a dokonca aj prenajať auto priamo na letisku.

Pokiaľ neviete kam ísť, tak stránka vám ponúka možnosť Explore, kde zadáte vašu požadovanú dĺžku letu, váš finančný rozpočet na let a na bývanie, počet prestupov, počet ľudí a môžete objavovať. Jediná stránka sa vám postará o letenku a ubytovanie.

 • Porovnávajte stovky leteniek na jednom mieste
 • Praktickým filtrom si nájdete práve takú letenku, akú chcete

 

Google Flights

Google Flights

Keď trávite celý deň hľadaním výhodných leteniek, tak sa rýchlosť, akou stránka reaguje stáva výrazným problémom, alebo v prípade Google Flights výraznou výhodou. Oproti svojej konkurencii sú Google Flights oveľa responzívnejšie a rýchlejšie. Stránka sa pohodlne naviguje ako na počítači, tak na tablete či smartfóne, pričom vôbec neklesá rýchlosť.

Stránka vie zvýrazňovať ponuky, ktoré si myslí že sú pre vás výhodné, upozorní vás na lacnú letenku do vašej destinácie ak je tesne mimo vášho termínu (prečo nepočkať zopár dní a ušetriť pár desiatok eur?) a dovolí vám nastaviť si sledovanie určitej trasy, pričom vás upozorní ak sa naskytne príležitosť kúpiť lacnú letenku.

Pri zvolení cesty vás stránka informuje či tento konkrétny let často mešká, alebo chodí pravidelne na čas. Ak hľadáte trasy po Európe, tak vám stránka niekedy vtipne napíše aby ste radšej šli vlakom.

Keď príde na ceny, tak vám Google Flights nájde jedné z tých najlepších. Stránky ako už spomínaný Kayak zvyknú nájsť výhodnejšie termíny s odletom už o pár dní. Google Flights však žiari pokiaľ plánujete dovolenku mesiace dopredu. Za pár sekúnd vám nájde tie najvýhodnejšie letenky presne podľa vašich požiadaviek.

 

Hipmunk

HipmunkNielenže na tejto stránke nájdete letenky za skvelú cenu po celom svete, ale môžete si tu rovno rezervovať ubytovanie či prenajať auto vo vašej destinácii. Namiesto chodenia na rôzne stránky pre letenku, ubytovanie a auto, tak si to všetko nájdete na jednom mieste.

Na druhú stranu, Hipmunk nemá tak intuitívnu stránku a miestami sa môžete cítiť stratení v množstve informácii, ktoré na vás hodí. Samozrejme si na to človek po čase zvykne no nerobí to skvelý prvý dojem.

 • Stránka vám môže posielať odporúčania na email alebo dokonca aj Messenger
 • Má kvalitný filter, s ktorým si nastavíte čas odletu / príletu alebo aj dĺžku letu

 

Expedia

Expedia

Svetovo najväčšia stránka, ktorá porovnáva letenky, hotely, prenajímanie áut a ešte viac. Expedia dovoľuje cestovateľom nájsť najlepšie ponuky. Členovia stránky si užijú dodatočné zľavy, exkluzívne ponuky a dostanú klubové body pri každom nákupe.

Pri hľadaní letov tu nájdete aj fantastickú možnosť zakúpiť si hotel spolu s letenkou. Nielenže nemusíte chodiť na inú stránku, aby ste našli hotel, ale nemusíte si to ani kupovať individuálne.

Jednoducho na stránke kliknete na „Bundle and Save“ a máte možnosť si vybrať letenku + hotel alebo dokonca letenku + hotel + auto. Ak máte ubytovanie na časť vášho zájazdu vyriešené, tak si v „Bundle and Save“ môžete objednať hotel len na časť vášho pobytu.

 • Recenzie priamo od cestujúcich na stránke
 • Žiadne poplatky za zrušenie letu

 

Kiwi

KiwiPoužite fantastickú funkciu tejto stránky, čo je interaktívna mapa, na ktorej si môžete nastaviť požadovanú cenu a oblasť, z ktorej chcete letieť. Ak neviete kam chcete letieť, tak si len vyberiete letiská odkiaľ chcete letieť a Kiwi vám ukáže tie najvýhodnejšie ponuky. Na stránke nájdete aj ubytovanie alebo prenájom áut. Medzi prednosti Kiwi patrí určite slovenská lokalizácia stránky.

Na stránke nájdete taktiež novú funkciu – Kiwi Nomad – ktorá vám dovolí zadať do vyhľadávania mestá, ktoré chcete navštíviť a vykalkuluje vám tú najvýhodnejšiu cestu. Namiesto otvárania desiatich nových okien vo vašom internetovom prehliadači a hľadania lety z každého mesta manuálne, to za vás spraví Kiwi Nomad, pričom mu to potrvá len pár sekúnd!

 • Nastavte si, aby vás stránka upozornila ak cena trasy klesne pod určitú hodnotu
 • Kiwi garantuje pokrytie škody, ak bude lietadlo meškať alebo ak nepríde vôbec

 

Skyscanner

Skyscanner Skyscanner má jednu obrovskú výhodu oproti svojej konkurencii. Na stránke nájdete mapu, ktorá je tak intuitívna, že ju dokážete plne ovládať na prvý pokus. Zvolíte si len vaše požadované letisko odletu a mapa vám už ukáže všetky miesta, na ktoré sú priame spojenia ale aj tie, na ktoré musíte prestupovať.

 

A ako sú na tom slovenské a české stránky?

V našich končínách máme predovšetkým dlhoročné stálice na trhu s letenkami. Niektoré držia krok s dobou a neustále inovujú zatiaľ čo ostatné zaspali dobu. Prichádzajú však aj nováčikovia, ktorí sa snažia nových klientov prilákať mimoriadne výhodnými ponukami leteniek.

Pelikán

PelikánDlhoročná jednotka na slovenskom trhu. Pri prvom otvorení stránky vidíte jej jednoduchosť, čo myslím v dobrom slova zmysle. Nezavalí vás kopa informácii o lacných letoch a vy viete čo kde nájsť. Môžete si vybrať či hľadáte letenky, celé dovolenky, hotely alebo či si chcete prenajať auto.

Stránka ponúka aj možnosť multicity, kde preletíte medzi viacerými destináciami v jednom zájazde, pričom nemusíte riešiť všetky letenky osobitne, pretože to Pelikán robí za vás.

              Stránka dokáže nájsť autá, letenky a zájazdy veľmi rýchlo a bez komplikácii.

 

Letenky.sk

Letenky.skNa rozdiel od Pelikan.sk na vás táto stránka hneď na začiatku vychrlí kopu informácii. Niekomu to možno vyhovuje no mne to skôr pripadá zbytočne mätúce. Stránka už klasicky ponúka letenky a akciové letenky (ktoré stoja väčšinou pod 30€).

Na stránke si môžete zakúpiť aj parkovacie karty na letiskách či dokonca poistenie, čo väčšina stránok spomenutých v tomto článku nerobí. Taktiež si tu môžete po dobu vášho pobytu prenajať auto alebo hotel. Ak máte problém nájsť letenku, tak môžete kliknúť na Vypracujte mi ponuku, kde zadáte svoje meno a mená svojich spolucestujúcich, dátum odletu a príletu a prípadné špeciálne požiadavky a príde vám špeciálne pre vás navrhnutý zájazd.

eSky

eSkyStránka je super prehľadná, presne viete čo kde hľadať a samotné vyhľadávanie zvláda za pár sekúnd. Klasicky si už vyberiete miesto odletu, príletu, počet cestujúcich a požadovanú triedu. K letenke si môžete objednať aj hotel a auto. Pokiaľ letia vaši známi, tak na stránke nájdete aj letový radar, ktorý vám ukáže momentálne lietadlá vo vzduchu.

Pokiaľ preferujete hľadanie na mobile, tak si môžete nainštalovať aj ich mobilnú aplikáciu.

Student Agency

Student AgencyV Slovensku a Česku ich poznáme ako žlté vlaky, no vedeli ste že na ich stránke nájdete aj letenky? Klasické vyhľadávanie kde zadáte váš termín a počet cestujúcich, no stránka vám ponúka aj možnosti, ktoré inde nenájdete!

Na stránke si môžete skontrolovať aj transfery na letisko a z letiska, prípadne aj parkovanie na letisku.

Ak váš let mešká, nepríde vôbec alebo vám je odmietnutý nástup a vy neviete, či máte nárok na náhradu, tak to táto stránka skontroluje za vás! Na stránke si nájdete možnosť Kompenzácia Click2Claim a ušetríte tým kopu času.

Pokiaľ máte preukaz ISIC alebo EURO 26, tak môžete využívať fantastické výhody:

 • Zmena spiatočného letu zdarma
 • Storno s minimálnym poplatkom
 • Môžete prerušenie cesty na prestupnom mieste

 

Takže ktorú stránku by ste mali používať?

Ktorákoľvek z týchto stránok vám vie nájsť tie najvýhodnejšie ponuky leteniek. Je ťažké povedať že niektorá stránka je objektívne lepšia než tá druhá. Jedinou možnosťou ostáva, aby ste si ich vyskúšali sami, každému koniec koncov vyhovuje niečo iné a základom lacných leteniek je stále trpezlivosť a dlhodobý prieskum trhu.  Ktorý je váš obľúbený vyhľadávač leteniek? Podeľte sa v komentároch !

 

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť