Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1811 – prvý nemocničný vlak a ako sa nachvíľu stať čarodejníkom

2438

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, kde začali prevádzkovať prvý nemocničný vlak, aký bol cieľ tohto vlaku a aké choroby v ňom mali pôvodne liečiť. Ďalej zistíte, ako pomocou Google Assistant môžete používať zaklínadla Lumos a Nox, zo známeho filmu Harry Potter, a na konci vám priblížime, ako sa na svoju úlohu Jokera pripravoval Heath Ledger a čo kvôli tomu podstúpil.

 

vatikan

Občianstvo krajiny sa nezakladá na narodení, ale udeľuje sa len tým, ktorí majú pobyt vo Vatikáne z dôvodu svojej práce alebo funkcie. Za občanov sa považujú aj kardináli, ktorí žijú vo Vatikáne alebo v Ríme, ako aj diplomati Svätej stolice. A technicky sa vo Vatikáne nemôže nikto narodiť, pretože tam nie sú žiadne nemocnice.

 

V roku 1991 ho začala prevádzkovať mimovládna organizácia Impact India Foundation so sídlom v Bombaji s cieľom dopraviť nemocničné služby a lekársku pomoc ľuďom, ktorí žijú v odľahlých oblastiach Indie, ktoré majú slabé zdravotnícke zariadenia.

Od roku 1991, keď nezisková organizácia Impact India Foundation spustila svoju činnosť, poskytla Lifeline Express zdravotnú starostlivosť približne 1,2 miliónom ľudí.

Hoci nemocničný vlak začal poskytovať liečbu predovšetkým šedého zákalu, rázštepu pery a detskej obrny, začal poskytovať plastické operácie, zubné operácie, služby v oblasti epilepsie, popálenín, liečby rakoviny a liečebné služby pre ľudí trpiacich rôznymi druhmi postihnutia.

 

domena

Pred rokom 1995 si mohol každý, kto chcel názov domény, zaregistrovať doménu bezplatne. Všetko sa zmenilo, keď Národná vedecká nadácia udelila technologickej konzultačnej spoločnosti Network Solutions možnosť spoplatniť registráciu. V roku 1995 sa tak začali predávať názvy domén, pričom ceny sa začali od 100 USD za dvojročnú registráciu.

 

lumos 2

Ak máte zariadenie, ktoré má funkciu Google Assistant, napríklad Google Home alebo Google Home Mini, a je spárované so zdrojom svetla prostredníctvom inteligentnej zástrčky, vyskúšajte tento šikovný trik, na ktorý by bol hrdý aj Dumbledore.

Po vyslovení „Hey Google“ vyslovte toto známe kúzlo zo série o Harrym Potterovi slovami „Lumos“. Vaša vnútorná postava čarodejníka sa bude tešiť, pretože kúzlo skutočne zafunguje a zapne daný zdroj svetla!

 

washington

Nikdy sa nezistilo, prečo Washingtonovci nemohli mať deti, teórie sa rôznia, od Georgových raných záchvatov kiahní alebo tuberkulózy až po Marthinu chorobu na osýpky. Keď sa však Washington oženil s Marthou Custisovou, bohatou mladou vdovou, stal sa zákonným poručníkom jej dvoch mladších detí: štvorročného Johna Parke Custisa (známeho ako Jacky) a dvojročnej Marthy Parke Custisovej (známej ako Patsy). Mal ich veľmi rád a bol smutný, keď 17-ročná Patsy zomrela na epileptický záchvat.

Obzvlášť rád rozdával rady prostredníctvom listov – o všetkom, od vzdelávania až po romantiku, ako otcovská postava. Svojho nevlastného syna karhal, aby bol pri štúdiu disciplinovanejší, a svoju vnučku varoval pred svadbou z nesprávnych dôvodov: „Láska je veľmi pekná vec, ale ako všetkých ostatných chutných vecí, aj jej sa dá presýtiť,“ napísal.

 

sneeze

Ľudia by mali byť náchylnejší na kýchanie počas spánku, pretože sliznice opúchajú, keď ležíme. To ich robí citlivejšími, ale zvyčajne nedochádza k takému prúdeniu vzduchu alebo pohybu, ktorý by rozvíril dráždivé častice, takže nie sú tak vystavené pôsobeniu stimulujúcich látok.

Keď sme v bdelom stave, častice, alergie alebo choroba môžu stimulovať nervové bunky v nose. Nervy potom vysielajú signály do mozgu s cieľom iniciovať kýchnutie, aby sa zbavili toho, čo ich dráždi.

Počas spánku s rýchlymi pohybmi očí (REM) sa však určité neurotransmitery vypínajú. To znamená, že motorické neuróny nie sú stimulované, takže nevysielajú tieto signály do mozgu.

 

 

joker

Pri príprave na úlohu Jokera sa Heath Ledger asi šesť týždňov skrýval v motelovej izbe. Počas tohto dlhého pobytu v ústraní, sa Ledger ponoril hlboko do psychológie postavy. Venoval sa vývoju každého Jokerovho tiku, konkrétne hlasu a sadisticky znejúceho smiechu (v prípade hlasu bolo Ledgerovým cieľom vytvoriť tón, ktorý by neodzrkadľoval prácu Jacka Nicholsona v jeho úlohe Jokera z roku 1989). Ledgerova interpretácia Jokerovho vzhľadu vychádzala predovšetkým z chaotického, rozcuchaného vzhľadu punkrockera Sida Viciousa v kombinácii s psychotickými manierami postavy Malcolma McDowella, Alexa De Largea, z filmu Clockwork Orange (1971).

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.