Znepokojujúce fakty a príbehy, ktoré zmenia váš pohľad na Matku Terezu

4834

V roku 1995 zosnulý spisovateľ a sociálny kritik Christopher Hitchens svojou knihou The Missionary Position (Misionárska pozícia) napísal takedown Matky Terezy. Kniha je plná znepokojujúcich údajných faktov o Matke Tereze a znepokojivých anekdot, ale zďaleka nie je jedinou podobnou analýzou, ktorá je k dispozícii.

Od vydania Hitchensovej knihy sa rozšírilo množstvo príbehov o Matke Tereze, ktoré čiastočne utvrdila vyčerpávajúca štúdia vedcov z Montreálskej univerzity z roku 2013. Prečítajte si príbehy, ktoré možno niektorých prinútia prehodnotiť svoje názory na túto známu náboženskú osobnosť.

Kedysi sa kontroverzne vyjadrila o AIDS

Hitchens vo svojej knihe píše o obedňajšom stretnutí Medzinárodnej zdravotníckej organizácie v roku 1989, na ktorom bola Matka Tereza ocenená. Hitchens cituje zdravotnú sestru Emily Lewisovú, ktorá mu napísala list o svojej údajnej interakcii s Matkou Terezou na obede. Podľa Lewisovej Matka Tereza počas svojej ďakovnej reči povedala, že „nechcela označiť túto chorobu za bič Boží, ale že sa jej zdala byť spravodlivou odplatou za nevhodné sexuálne správanie“. Potom však otvorila v New Yorku dom „Dar lásky“, ktorý bol určený špeciálne pre pacientov s AIDS.

a large mural on the side of a building
Autor tejto fotografie je Jon Tyson

Prijala 10 000 dolárov od známeho vodcu sekty

Hitchens vo svojej knihe tvrdí, že Matka Tereza raz prijala 10 00 dolárov od Rogera „Johna-Rogera“ Hinkinsa, vodcu Insight Transformational Seminars – známej sekty. Hinkins tvrdil, že má „duchovné vedomie“ vyššie ako Ježiš Kristus. Ako poznamenáva Christopher Hitchens, Matka Tereza prepožičala Hinkinsovi „lesk svojho mena a imidžu“ a prijala šek na 10 000 dolárov. Hitchens tvrdí, že aj keby svätica z Kalkaty vedela len o Hinkinsových rúhavých tvrdeniach o duchovnej nadradenosti, mal by to byť dostatočný dôkaz na to, aby odmietla jeho šek.

3310404514 5cb100dcf6 o
Zdroj: United Nations Photo/Flickr

Napriek miliónovým darom, jej kliniky nemali dostatok zásob

Organizácia Matky Terezy, Rád misionárok lásky, dostala počas jej života stovky miliónov dolárov v daroch. Bývalí dobrovoľníci však tvrdia, že na jej klinikách bol nedostatok zásob a liekov. Hitchens vo svojej knihe napísal: „nejde o úprimnú pomoc trpiacim, ale o propagáciu kultu založeného na smrti, utrpení a podmanení“.

512px Mother Teresa
Zdroj: Wikimedia Commons

Hygiena na jej klinikách bola hlavným problémom

Kliniky Matky Terezy viedli dobrovoľníci a napriek tomu, že poskytovali lekársku starostlivosť chudobným, neboli to nemocnice. Preto sa rozšírili tvrdenia o „chaotických“ podmienkach na niektorých klinikách. Hitchens vo svojej knihe vyslovil názor, že rozhodnutie prevádzkovať „chaotickú a mrzutú inštitúciu, ktorá by sa vystavila súdnym sporom a protestom, keby ju prevádzkovala akákoľvek vetva lekárskej profesie, je zámerné“ a má propagovať Terezin „kult“ smrti a utrpenia.

51743395245 d2329fd044 o
Zdroj: WeBalkans EU/Flickr

Osobnú lekársku starostlivosť dostávala v Kalifornii – nie na svojich klinikách

Napriek tomu, že Matka Tereza mala prístup k širokej škále vlastných kliník po celom svete, sama sa zaregistrovala na niektorých z najlepších a najdrahších kliník a nemocníc na Západe, pričom uprednostnila kliniku v Kalifornii.

Mother Teresa 1996
Zdroj: Wikimedia Commons

Nikto nevie, čo sa stalo so všetkými darmi

Čo teda Matka Tereza urobila s miliónmi ročných darov? Nikto s istotou nevie, kam všetky putovali, ale vyšetrovanie nemeckého spravodajského časopisu Stern z roku 1991 odhalilo, že na charitu sa vtedy skutočne použilo mizivých 7 % z nich. Peniaze sú od roku 1965 pod kontrolou Vatikánu a ich použitie nie je transparentné.

28535580788 bf8225e155 o
Zdroj: Philip K/Flickr

Nevrátila ukradnuté peniaze slávnemu podvodníkovi Charlesovi Keatingovi

Matka Tereza nielenže v roku 1988 prijala viac ako 1 milión dolárov od známeho finančného podvodníka Charlesa Keatinga a v roku 1991 napísala súdu žiadosť o milosť za jeho zločiny vzhľadom na jeho charitatívnu minulosť. Prokurátor jej v odpovedi napísal list, v ktorom ju žiadal, aby peniaze vrátila, a ktorý sčasti znel takto: „Pán Keating vám dal peniaze, za ktoré bol odsúdený za krádež podvodom. Nedovoľte mu ‚odpustky‘, po ktorých túži. Peniaze si nenechávajte. Vráťte ich tým, ktorí na ne pracovali a zarobili si ich!“

9273335651 599354f913 k
Zdroj: Tullio Saba/Flickr

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.