10 fascinujúcich faktov, ktoré sú nesprávne

1146

Toto je zoznam faktov, ktoré všetci dobre poznáme a myslíme si že sú správne. Avšak omyl, omyl. Všetkých 10 je nesprávnych. Pohodlne sa usaďte a nechajte si vyvrátiť a vysvetliť veci, o ktorých ste si doteraz mysleli, že sú pravda.

1. Oriešky

brown beans in white ceramic bowl
Autor tejto fotografie je Fidias Cervantes

Nepravdivý fakt: Vedecká štúdia o arašidoch v baroch našla stopy viac ako 100 jedinečných vzoriek moču

Po dôkladnom vyhľadaní informácií sa ukázalo, že žiadna štúdia, v súvislosti s arašidmi v baroch, sa neuskutočnila. V roku 2003 sa však uskutočnila štúdia o kockách ľadu v britských baroch, ktorá zistila, že 44 % testovaných kociek obsahovalo baktérie pochádzajúce z ľudských výkalov. Navyše bolo zistené, že 5 % bolo infikovaných potenciálne smrteľnou baktériou E. Coli. Takže keď budete nabudúce v Londýne, dajte si radšej nápoj bez ľadu.

2. Voľný pád výťahu

white wooden door closed in room
Autor tejto fotografie je Edwin Chen

Nepravdivý fakt: Výťahy môžu zabíjať, keď sa ich kábel pretrhne

Výťahy majú väčšinou štyri laná, zabudovaný brzdový systém a záložný brzdový systém v šachte, ktorý vtláča do šachty klin, aby zabránil príliš rýchlemu pádu. Ak by sa všetky káble pretrhli, brzdový systém by zaznamenal voľný pád a automaticky by sa použil. Ak aj ten zlyhá, nastupuje brzdový systém šachty.

Avšak v minulosti bol zaznamenaný jeden prípad voľného pádu výťahu. Spôsobilo ho lietadlo, ktoré v roku 1945 narazilo do Empire State Building. Náraz spôsobil oslabenie lán vo výťahu. To nakoniec viedlo k ich pretrhnutiu.

3. Skladanie papiera

person holding paper boat in focus photography
Autor tejto fotografie je Ksenia Makagonova

Nepravdivý fakt: Papier sa nedá preložiť na polovicu viac ako 7-krát

Toto tvrdenie je všeobecne známe a všetci tomu veríme, lebo sme to skúšali. Avšak v roku 2002 americká stredoškoláčka Britney Gallivanová dokázala, že je to nesprávne, keď pomocou pinzety preložila kúsok tenkého papiera viac ako 7-krát. Aby ďalej dokázala, že je to naozaj možné, kúpila si na internete obrovskú rolku toaletného papiera a vzala ju do nákupného centra, kde sa ju, spolu s rodinou, pokúsili zložiť viac ako 7-krát. Po siedmich hodinách skladania ho mali zložený na 12-krát.

4. Skákajúce slony

brown elephant on grass field
Autor tejto fotografie je Wolfgang Hasselmann

Nepravdivý fakt: Slony sú jediné cicavce, ktoré nevedia skákať

Je pravda, že dospelé slony nevedia skákať. Avšak nie je pravda, že sú to jediné cicavce, ktoré túto činnosť vykonávať nevedia. Leňochod, vzhľadom k jeho lenivosti, nie je schopný skákať. Takisto nosorožce a hrochy tiež nevedia skákať.

5. Vek psov

white and brown corgi besides brown dog
Autor tejto fotografie je Alvan Nee

Nepravdivý fakt: Jeden psí rok sa rovná siedmim ľudským rokom

Priemerná dĺžka ľudského života je 78 rokov, zatiaľ čo priemerná dĺžka psieho života (za predpokladu nášho nepravdivého faktu) by sa rovnala približne 91 rokom. Okrem toho, sa priemerná dĺžka života rôznych plemien psov dosť líši, a pohybuje sa od 6 rokov až po 13 a viac rokov. Okrem toho majú psy veľmi krátke detstvo a veľmi dlhý stredný vek, takže porovnanie je úplne neplatné.

6. Ponuka na kúpu

person holding red and white love print gift wrapper
Autor tejto fotografie je Artem Beliaikin

Nepravdivý fakt: Ak niekto nesprávne inzeruje tovar za nesprávnu cenu, musí vám ho za túto cenu predať.

Táto veľmi obľúbená mylná predstava je predovšetkým v Spojených štátoch, Spojenom kráľovstve a pravdepodobne aj vo zvyšku západného sveta. Cena v obchode je výzvou na vyjednávanie, nie výzvou na kúpu. Ak sa obchod pomýli, môže ďalej predávať tovar za bežnú cenu. Je však potrebné dodať, že ak sa uskutoční elektronická transakcia, máte nárok na ponechanie si tovaru, ak dôjde k omylu.

7. Vesmírny prach

Tech Explorist/pinterest

Nepravdivý fakt: NASA vynašla DustBuster (vysávač)

Prečo by NASA potrebovala vysávač na svoje vesmírne misie? Nepotrebovala. Ale potrebovala malú vŕtačku na baterku, takže sa spojili so spoločnosťou Black and Decker a vymysleli potrebné zariadenie. Po realizácii zariadenia zostala spoločnosti Black and Decker skvelá technológia, z ktorej nakoniec vyvinuli vysávač DustBuster a ďalšie užitočné zariadenia do domácnosti.

8. Ľadové medvede

brown bear on snowfield
Autor tejto fotografie je Bao Menglong

Nepravdivý fakt: Ľadové medvede sú ľaváci

Aj keď netušíme, odkiaľ tento mýtus pochádza, je dosť rozšírený. Avšak vedci, ktorí venovali svoj pracovný život štúdiom ľadových medveďov, zistili, že sú obojruké.

9. Vojny krajín s McDonald’s

a mcdonald's sign with a cloudy sky in the background
Autor tejto fotografie je Jurij Kenda

Nepravdivý fakt: Žiadne dve krajiny, s reťazcami McDonald’s, nikdy neviedli vojnu

Túto teóriu navrhol Thomas Friedman a stala sa populárnou po celom svete. Používala sa na to, aby ukázala, že krajiny, ktoré milovali demokraciu (tie, ktoré mali reťazce McDonald’s) žili spolu v mieri. Je to teda pravda? Nie. Gruzínsko a Rusko viedli proti sebe vojnu, a obe krajiny majú McDonald’s. Alebo napríklad Izrael a Libanon tiež nepodporujú túto teóriu, vďaka konfliktu z roku 2006.

10. Veľký čínsky múr

aerial view of gray concrete building on top of mountain during daytime
Autor tejto fotografie je Max van den Oetelaar

Nepravdivý fakt: Veľký čínsky múr je jediná stavba vytvorená človekom, ktorá je viditeľná z vesmíru

Keď sa nachádzate dostatočne blízko Zeme, aby ste videli Čínsky múr, môžete vidieť aj cestné siete a iné veľké objekty vytvorené človekom. Neexistuje vzdialenosť od Zeme, v ktorej by ste videli len tento múr. Keď sa dostanete do vzdialenosti niekoľkých tisíc kilometrov, nevidíte už nič, čo by vytvoril človek.

Astronaut Alan Bean povedal: „Jediné, čo môžete z Mesiaca vidieť, je nádherná guľa, väčšinou biela, trochu modrej, žlté škvrny a sem-tam nejaká zelená farba. Nie je možné vidieť žiadny objekt vytvorený človekom.“

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre