10 informácií, ktoré ste možno nevedeli: od abnormálneho mozgu Einsteina, po neuveriteľné schopnosti plochých červov

1567

Aj keď sa mnoho z nás tvári akoby pojedli všetku múdrosť sveta, niektoré veci nás predsa len občas prekvapia. Chceli ste sa niekedy naučiť zaujímavé informácie alebo ťažké zručnosti len tým, že zjete knihu a všetko budete vedieť? Ste na správnom mieste, dnes sa totižto dozviete, že je to možné! Minimálne červy to vedia. A keďže my ľudia sa musíme spoliehať na iné spôsoby získavania vedomostí, tu je zoznam, ktorým môžete začať.

1. Mozog Alberta Einsteina bol abnormálny

albert einstein, portrait, theoretician physician
Autor tejto fotografie je janeb13

Jedna z teórií, prečo bol Albert Einstein taký skvelý v matematike, súvisí s fyzickou abnormalitou: narodil sa bez zrakového centra v mozgu. Toto centrum nám umožňuje pochopiť rozdiel medzi zebrou a košom. Predpokladajúc, že Einstein nikdy nevidel ani jedno z toho, nebol by schopný uvažovať, čo je čo. Ale aby vznikla nejaká kompenzácia, jeho centrum matematických výpočtov narástlo na dvojnásobnú veľkosť, pretože využilo celý priestor vedľa, kde chýbalo vizuálne uvažovanie.

2. Môžete spadnúť z vesmíru na Zem a prežiť

space
Red Bull/youtube

Vďaka nebojácnemu Felixovi Baumgartnerovi a jeho rekordnému zoskoku s padákom, vedci teraz s istotou vedia, že ak by astronaut vybavený padákom uviazol mimo stacionárnej vesmírnej lode na obežnej dráhe, mohol by sa odlepiť od boku lode a spadnúť na Zem. Ak by mal oblečený krídlový skafander, po náraze do dostatočne hustej atmosféry by mohol preletieť cestu cez Atlantický oceán, od Nového Škótska až po Írsko.

3. Mesiac znie ako gong

4642094852 10a4a59bb2 b
trialsanderrors/flickr

Astronauti, ktorí prechádzali po Mesiaci, na ňom objavili množstvo zvláštnych vecí a väčšina z nich zostáva dodnes nevyriešenou záhadou. Ako napríklad, že vždy, keď na Mesiac dopadol meteor veľký ako väčšia basketbalová lopta, astronauti povedali, že počuli Mesiac zvoniť ako obrovský gong – akoby bol z dutého kovu. Má výšku tónu C.

4. Ako inzerenti rozumejú vášmu podvedomiu

19f85ca7e6d18fc595f36b68a6a1aa32
Corniche Watches/pinterest

V skoro všetkých komerčných a tlačených reklamách sa na hodinách zobrazuje čas 10:10. Ak ide o reklamu na hodinky, je to preto, aby ručičky nezakrývali názov značky. Ak je čas uvedený v reklame na hocijaký iný výrobok, ručičky na 10:10 pripomínajú šťastne zdvihnuté ruky človeka. Zakladá sa to na teórii, , že pozitívne naladeného človeka je ľahšie presvedčiť, na to aby si inzerovanú vec kúpil.

5. Ploché červy sa môžu učiť požitím

48565724671 9717897088 b
Andreas Kay/flickr

Niektoré druhy plochých červov sa postupne naučili prechádzať bludiskom. Ak ich rozdrvíte a použijete ich ako potravu pre ďalšie červy, po zjedení dokážu prejsť bludiskom na prvý pokus, aj keď to nikdy predtým nerobili.

6. Južní Dakotčania môžu strieľať Indiánov ak sú v skupinke

0622a051efcc843754646dbfd6a254eb
Off The Grid News/pinterest

V Južnej Dakote stále platí zákon: „Každá skupina piatich alebo viacerých Indiánov, z akéhokoľvek kmeňa, sa považuje za nájazdnú skupinu a môže byť zastrelená.“ Hrozný zákon. V Južnej Dakote by ste teda mohli úmyselne usmrtiť 5 indiánov naraz a boli by ste bez trestu.

7. Mozgové bunky sa neregenerujú

purple and pink plasma ball
Autor tejto fotografie je Hal Gatewood

Keď sa narodíte, narodíte sa so všetkými mozgovými bunkami, od 50 do 100 miliárd. Sú to najmenšie bunky v tele. Keď zomrú, ich počet sa zníži a zostane nižší, nevráti sa už na pôvodné číslo. Vypitie jedného piva nezabije žiadne bunky. Vypitie 5 pív a prebudenie sa s hroznou opicou ich zabije taktiež presne nula. Ale každodenné pitie alkoholu, počas 30 rokov, ich zabije milióny, a to kvôli stresu, ktorému vystavujete mozog. Bolesť hlavy nasledujúce ráno je spôsobená tým, že alkohol odparuje vodu v celom tele a hlavne v hlave. Pitie vody počas bujarého pitia alkoholu do istej miery zabráni vzniku opice na ďalší deň.

8. Wisconsin má armádu lovcov

man using sniper rifle
Autor tejto fotografie je Sebastian Pociecha

Ak sa lovci počítajú ako vojenská sila, Wisconsin má 8. najväčšiu armádu na svete, približne 615 000. To je takmer o 100 000 ozbrojených ľudí viac, ako má iránska armáda.

9. Pavúky môžu zjesť vaše deti

dg4lkn2 a3b37698 d92a 4661 af6c 72c8cc95b068
Coolarts223/deviantart

Jedným z najdesivejších kryptoidov je J’ba fofi. Je to hnedý pavúk, napríklad tarantula, s rozpätím nôh 4-6  metrov. Kmeň Baka v Afrike tvrdí, že tieto pavúky existujú. Stavajú si prízemné pavučiny z listov, sformované do rúrok, vpredu s hodvábnou plachtou. Bakaovia tvrdia, že pavúky môžu chytiť všetko, čo je menšie ako stredne veľký pes, vrátane detí.

10. Naše ústa dokážu hrýzť betón

a red fire hydrant sitting on the side of a brick wall
Autor tejto fotografie je Tim Mossholder

Najsilnejší sval v ľudskom tele, v pomere k hmotnosti, je žuvací sval, ktorý používate na žuvanie. Máte dva, jeden na každej strane čeľuste, a každý z nich dokáže vyvinúť silu 400 kg. Keby to vydržali vaše zuby, dokázali by ste rozhrýzť betónovú kocku alebo prepichnúť pneumatiku nákladného auta.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.