10 najbezpečnejších štátov sveta v roku 2016

5292

Kto túži po živote alebo cestovaní v bezpečnej krajine, mal by teraz spozornieť. Americko-austrálsky nezávislý Inštitút pre ekonomiku a mier hodnotí bezpečnosť v krajinách celého sveta a každoročne v júni vydáva na základe svojich analýz správu s poradím štátov.

Umiestnenie štátov určuje Globálny index mieru, ktorý vzniká ako výsledok hodnotenia viacerých ukazovateľov ako napríklad kriminalita, vzťahy s okolitými štátmi alebo zapojenie štátu do konfliktov. Čím je toto číslo nižšie, tým je krajina bezpečnejšia.

Najbezpečnejšia krajina na svete – Island

Najbezpečnejšou krajinou sa už po šiesty raz za sebou stal Island. Za ním nasledovali krajiny Dánsko, Rakúsko, Nový Zéland a Portugalsko. Prvé štyri štáty sa už dlhšie umiestňujú na popredných miestach, ale v prvej desiatke sa v roku 2016 objavili dvaja nováčikovia – Portugalsko a Slovinsko, ktoré vytlačili Austráliu a Fínsko.

Aj napriek pribúdajúcim problémom je Európa stále považovaná za najbezpečnejší región vo svete. Svedčí o tom aj fakt, že sedem z desiatich najbezpečnejších štátov sa nachádza v Európe. Medziročne si najviac polepšili štáty Panama, Thajsko a Srí Lanka. Celkovo si polepšilo 81 krajín.

10 najbezpečnejších štátov sveta

  1. Island
pixabay.com
pixabay.com

2. Dánsko

pixabay.com
pixabay.com

3. Rakúsko

pixabay.com
pixabay.com

4. Nový Zéland

pixabay.com
pixabay.com

5. Portugalsko

pixabay.com
pixabay.com

6. Česká republika

pixabay.com
pixabay.com

7. Švajčiarsko

pixabay.com
pixabay.com

8. Kanada

pixabay.com
pixabay.com

9. Japonsko

pixabay.com
pixabay.com

10. Slovinsko

pixabay.com
pixabay.com

TIP! Najlacnejšie letenky a pobyty do týchto destinácii môžete nájsť teraz tu — Pozrieť letenky

 

Opačná strana spektra

Bohužiaľ každý rebríček má aj posledné miesta, a tak sa druhom konci rebríčka nachádzajú najnebezpečnejšie krajiny na svete. Dobrou správou je, že štátom ako Pakistan, Konžská demokratická republika a Severná Kórea sa podarilo dostať preč z poslednej desiatky. Bohužiaľ ich ale nahradili iné a za najnebezpečnejšiu krajinu pre život i cestovanie je považovaná Sýria.

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre