10 najkrajších púšti sveta – od tých, kde skoro nič nežije, až po tie najviac hrajúce farbami

14094

Púšte sú naším končinám síce vzdialené, ale to im neberie na ich kráse. Pozrite si rebríček 10 najkrajších púšti sveta.

Namib

Púšť sa tiahne na 81 000 km² v juhozápadnej časti Afriky. Je to najviac vyľudnená púšť. Sú tam iba malé osady, zebry, nosorožci a gepardy. Cestovateľka Lisa Grainger o tejto púšti povedala: „jazda nad Skeleton Coast, potom do Sossusvlei – to bol jeden z najkrajších výletov lietadlom, na ktorom som kedy bola. Duny menili farbu zo žltej do oranžovej až po červenú.“ V časti Namib sa nachádzajú skaly, ktoré majú zvláštne farby od fialovej až po svietivú žltú.

namib desert fotografia
Foto od www.wbayer.com – www.facebook.com/wbayercom

Wadi Rum, Jordánsko

Táto púšť má 74 000 hektárov, je zapísaná v zozname UNESCO a tvorí tak sieť dedičstiev. Bola obývaná 12 000 rokov, čo bolo dokázané existenciou petroglyfov, rôznymi nápismi a starými pozostatkami, ktoré tu boli nájdené.

V dnešnej dobe bola zneužívaná ľahko prístupná časť púšte na komerčnú turistiku. No spoločnosť, ktorú vedie a registruje Beduínsky sprievodca napomáha k zlepšovaniu situácie.

wadi rum jordan fotografia
Foto od OliverC999

Sahara

Je to vôbec najväčšia púšť na svete a rozprestiera sa na 10 štátoch Severnej Afriky, pokrýva až neuveriteľných 9 400 000 km² čo je približne veľkosť Číny. Tvorí ju ergs (oblasť pieskových dún), hamada (skalná plocha) a wadi (suché údolia). Ľudia, ktorí tam žijú sú všelijakého náboženstva.

Veľká časť Sahary, cez Líbyu, Alžírsko a Egypt je v súčasnej dobe mimo hraníc, kde sa môžu turisti pozrieť. Ale ťavie karavany vás zavezú do dún z Merzougy a Zagory cez noc, kedy je obloha jasná a plná hviezd.

Photo by hbieser

Atacama

Rozprestiera sa v krajinách Peru, Čile, Bolívia a Argentína. Je známa najmä tým, že tam za rok spadne iba 1 mm zrážok. Obloha je posiata hviezdami a návštevníci často skúšajú let balónom ponad túto krásnu oblasť. Vzhľadom na to, že sú tu ťažké podmienky na život a takmer žiadna voda, prežívajú tu iba niektoré vytrvalé živočíchy ako činčila alebo šedá líška. Sú tu krásne kaňony a tiež soľné jazero.

atacama fotografia
Foto od Miradas.com.br

Empty Quarter

Je súčasťou širšej Arabskej púšte. Zasahuje do Saudskej Arábie, Yemenu, Ománu a Spojených Arabských Emirátov. Už oddávna je miestom rôznych mýtov ako napríklad: miesto Iramu – obchodné miesto uvedené v Koráne, ktoré má ležať pod pieskom. Púšť je krásna a môžete si tam vychutnať jej luxus. Je ľahko dostupná na krátky výlet zo Spojených Arabských Emirátov.

empty quarter fotografia
Foto od Felix Neiss

Sonoran, USA a Mexico

Nachádza sa na hranici medzi Mexicom a USA, kde vystupuje prachový oblak v štátoch Arizona a Kalifornia. Saguaro National Park zdobí mapu dvoch chránených miest na druhej strane Tusconu, kde sú svetovo známe obrovské kaktusy a krásne západy Slnka – typické znaky divokého západu.

sonoran fotografia
Foto od Midnight Believer


Kalahari

Ak je Sahara kráľovná medzi púšťami čo sa veľkosti týka, tak Kalahari vedie v počte zvierat. Je to polosuchá savana, v ktorej sa odohráva plno piesočných búrok. Zasahuje do Južnej Afriky a Namíbie, ale najviac viditeľná je v Botswane. Je domovom najmä levov, gepardov a leopardov.

kalahari fotografia
Foto od paffy

Great Sandy, Austrália

V skutočnosti je Austrália akousi zlátaninou rôznych púšti. Z nich najznámejšia je práve táto. Jej územie zasahuje do západnej a severnej časti. Je najlepšie známa najmä kvôli jej oranžovo červenej skale Uluru.

Púšť je blízka Great Victoria púšti, ale Great Sandy je o čosi väčšia – 350 000 km².

uluru fotografia
Foto od Bitchin‘ Ol‘ Boomer Babe blogGobi

Je známa tým, že tadiaľ viedla tzv, hodvábna cesta. Rozprestiera sa v južnej časti Mongolska a severozápadnej časti Číny. Má formu milostivej stepy a krutej polovičnej púšti. Je spojená s horami Altai, s púšťou.Taklamakan a Tibetskou plošinou.

Teploty sú tam extrémne – v noci tam mrzne. Púšť je domovom početných druhov zvierat napr. takzvaných Bactrianských ťáv. Je to zvláštne, ale prvé dinosaurie vajcia boli nájdené práve tu.

gobi desert fotografia
Foto od Christopher.Michel

Bardenas Reales Natural Park, Španielsko

Pre Európu nie sú vôbec typické púšte. Ak však zájdete do severného Španielska, jednu raritu tam nájdete. Nachádza sa na juhu Navarre v španielskom Bardenas Reales Natural Park – toto miesto je domovom surového pieskovca, hliny a kriedy, ktoré sa postupom storočí zmenili na kaňony a monolity.

Je tam tiež 45 km široká, no nie obrovská centrálna časť – Bardena Blanca je hlavným rivalom všetkým pieskoviskám planéty. Dnes je voľne prístupná a môžu ju turisti navštíviť.

Photo by pixabay

Zdroj: thetelegraph

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
NEUKAZANE
5. februára 2019 18:52

veľmi náučné, ĎAKUJEME!!!!