10 najnebezpečnejších pavúkov, ktorých by ste si doma nájsť nechceli – 1. časť

1333

Pavúky sú rovnako fascinujúce ako sú desivé. Pozorovanie ich poprepletaných a prekvapivo pevných sietí vás naplní strachom aj zvedavosťou. Zatiaľ čo väčšina ľudí sa pavúkov bojí, niektorých dokážu až desiť. Tomu sa hovorí arachnofóbia. Nie všetci ľudia, ktorí trpia touto fóbiou, dokážu vysvetliť dôvod, prečo sa pavúkov boja. Môže to byť spôsob, akým sa pohybujú, ich chlpaté telo alebo len myšlienka na to, že môžu byť jedovaté. Samozrejme, nie všetky druhy majú jed, ktorý je pre človeka nebezpečný, ale existujú také, ktoré môžu spôsobiť smrť, ak sa s nimi dobre nezaobchádza. A aby ste vedeli, ktoré to sú, pripravili sme si pre vás zoznam 10 najnebezpečnejších pavúkov.

1. Pavúk tulák

Judgeking/pinterest

Jeho uhryznutie a jed nie sú životu nebezpečné, ale sú bolestivé a trvá dlho, kým sa zahoja, zvyčajne až niekoľko týždňov. Tento pavúk reaguje agresívne, ak ho ohrozuje človek. Pochádza z Európy, ale jeho populácia v Severnej Amerike narastá. Najradšej sa zdržiavajú v našich domovoch, čo je dosť nepríjemné, keďže my ich tam rozhodne privítať nechceme.

2. Solifúgy

Vera Barreto/pinterest

Solifúgy sú rad živočíchov z triedy pavúkovcov. Napriek svojmu výzoru nepatria do radu pavúkov. Môžu merať až 6 centimetrov! Vyskytujú sa v púšťach severnej Afriky a pred spaľujúcim slnkom sa ukrývajú tak, že bývajú pod pieskom. Dokážu sa pohybovať rýchlosťou ať 16 kilometrov za hodinu. Nie sú jedovaté, ale majú silnú čeľusť. Síce nemajú jed, ale ich bolestivé uhryznutia, veľké rozmery a vzhľad ich robia dosť hrozivými.

3. Záprednica jedovatá

pinterest

Je známa početnými uhryznutiami po celom svete. Pri uhryznutí uvoľňuje mierny toxín. Ak sa náhodou stretnete s týmto pavúkom, jeho uhryznutie vám spôsobí ostrú bolesť a zanechá poranené miesto opuchnuté s pľuzgierom. Zvyčajne sa vyskytuje v Kanade a Austrálii. Vďaka tomu, že je veľký len niekoľko milimetrov a má bledožltú farbu, je tohto drobného pavúka veľmi ťažké spozorovať.

4. Tarantula okrasná tigrovaná

pinterest

Názov tarantula pochádza zo starého španielskeho tanca. Je veľká a zvyčajne chlpatá, čo je jeden z dôvodov, prečo sa ich ľudia boja. Pri mimoriadne silnom uhryznutí zatiaľ nebola zaznamenaná smrť, avšak spôsobuje svalové kŕče v poranenej oblasti a možnú bolesť na hrudi. Jej jed spôsobuje mučivú bolesť a vyžaduje si okamžité lekárske ošetrenie.

5. Myší pavúk/Missulena

pinterest

Hoci má tento pavúk vo svojich tesákoch smrteľný jed, poskytuje suché uhryznutie, čo znamená, že neuvoľňuje jed do svojej obete. V porovnaní s vyššie uvedenými je menej agresívny, ale v prípade ohrozenia zaútočí. Známou charakteristikou tohto pavúka je červenohlavá čeľusť, vďaka ktorej ho možno ľahšie identifikovať a vyhnúť sa mu. Myší pavúk ho nazvali kvôli jeho chlpatému brušku.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre