10 najnebezpečnejších živočíchov na svete – 1. časť

10672

Odhaduje sa, že na svete žije celkovo 1,2 milióna druhov zvierat, ale viete ktoré z nich je najnebezpečnejšie? Alebo presnejšie, ktoré zviera zabije najviac ľudí?

Ako sa uvádza v mnohých hollywoodskych filmoch, medzi najsmrteľnejšie zvieratá pre človeka patria niektoré z najväčších prírodných obrov, napríklad levy a krokodíly. Mnohé zvieratá sú však oveľa menej smrteľné, ako by ste očakávali – napríklad žraloky zabijú ročne len 70 ľudí.

Prekvapujúce je, že najsmrteľnejšie tvory na Zemi sú často oveľa menšie – a skôr zabíjajú chorobami, jedom a inými spôsobmi, než zubami ostrými ako britva.

Ktoré zviera je však úplne najnebezpečnejšie? Odpoveď sa dozviete v prvej časti minisérie o najnebezpečnejších živočíchov na svete.

1. Levy – ročne zabijú 200 ľudí

brown lion lying on green grass during daytime
Autor fotografie je Brianna R.

Hoci by ste si možno mysleli, že kráľ džungle bude mať v tomto zozname najväčší počet obetí, ste na omyle. Avšak stále je to krutý dravec, s ktorým by ste sa stretnúť nechceli. Jeho rev s hlasitosťou 114 dB by mal byť dostatočným varovaním.

Lev zvyčajne útočí v noci, pričom používa ostré pazúry na spôsobenie hlbokých rán a jeho uhryznutie dokáže rozbiť kosti a lebku. Tieto veľké tvory prenasledujú svoju korisť v malých skupinách, obkľúčia ju a potom sa na ňu vrhnú, aby ju zabili.

Ak sa priblížite príliš blízko k svorke, môžu zaútočiť aj na vás. Tieto majestátne veľké mačky útočia kvôli hladu a na ochranu svojich mláďat.

2. Hrochy – ročne zabijú 500 ľudí

 

a hippopotamus with its mouth open in the water
Autor fotografie je Bob Brewer

Hroch je možno prekvapivá položka v tomto zozname, pretože je bylinožravec, ale vďaka svojej agresívnej povahe je jedným z najnebezpečnejších zvierat na planéte. Hrochy používajú svoje dlhé ostré kly na boj a už jedno uhryznutie od tohto tvora dokáže rozrezať ľudské telo na polovicu. Hroch hryzie silou takmer trojnásobnou ako lev.

Sú veľmi teritoriálne a môžu zaútočiť na človeka, keď sa priblíži k ich biotopu. Sú známe tým, že pri obrane útočia na lode a prevracajú ich, pretože si ich mýlia s dravcami. Je dokonca známe, že hrochy zo zúfalstva zjedli svoj vlastný druh.

3. Slony – ročne zabijú 600 ľudí

brown elephant standing on brown field during daytime
Autor fotografie je Geranimo

Mohutný slon je vďaka svojej veľkosti jedným z najnebezpečnejších zvierat na svete a na človeka môže útočiť rôznymi spôsobmi. Zvyčajne zabíjajú ľudí pošliapaním, vzhľadom k tomu, že sú strašne ťažké.

Slon môže svojím chobotom zdvihnúť a hodiť človeka a rozbiť ho o zem.

4. Krokodíly – ročne zabijú 1 000 ľudí

crocodile on body of water during daytime
Autor fotografie je Thomas Couillard

Krokodíl je známe divoké zviera, ktoré ročne spôsobí až 1 000 nahlásených úmrtí. Stačí sa pozrieť na jeho zuby a je vám to jasné.

Krokodíl nílsky má jedno z najsilnejších uhryznutí spomedzi všetkých zvierat na svete. Používajú svoj silný hryz na to, aby svoju korisť rozdrvili a potom ju celú prehltli.

Krokodíly sú agresívne a nesmierne teritoriálne a zaútočia na všetko, čo sa dostane do ich životného prostredia, pričom často prepadávajú korisť vo vode.

5. Škorpióny – ročne zabijú 3 300 ľudí

picryl

Tieto prastaré a agresívne plazivé živočíchy bodajú chvostom a do svojej koristi vstrekujú jed. Existuje viac ako 2 600 druhov, ale len približne 25 z nich má dostatočne silný toxín na to, aby zabil človeka.

Jedným z najnebezpečnejších druhov je smrtihlav. Týchto žltých nosičov smrti môžeme nájsť v suchých krajinách a púšťach severnej Afriky a Blízkeho východu.

Jed, ktorý nosí smrtihlav, stačí na zabitie mladých, starších ľudí a osôb s pretrvávajúcimi zdravotnými problémami vrátane srdcových ochorení. Zdravého dospelého človeka môže žihadlo smrtihlava tiež zabiť, len je to menej pravdepodobné.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre