10 najsmrteľnejších druhov ovocia na Zemi – 1. časť

6402

Ovocie môže nášmu telu dodať veľmi dôležité živiny. Vedeli ste však, že nadmerné požitie niektorých druhov ovocia môže byť smrteľné? Niektoré ovocie a semená obsahujú jedy, ako napríklad kyanid, ktoré môžu spôsobiť ťažkosti, a v horšom prípade aj smrť. Pripravili sme si pre vás tento zoznam, v ktorom spoznáte najsmrteľnejšie ovocie na svete, aby ste sa prípadne vyhýbali jeho konzumácii.

1. Semená marhúľ

Livestrong.com/pinterest

Jedným z chutných a zdravých druhov ovocia na trhu sú marhule. Predpokladá sa, že marhuľové semienka môžu pomôcť liečiť rakovinu a semienka obsahujú vysoké množstvo vitamínu B17, ktorý dokáže posilniť imunitný systém. Z tohto dôvodu ponúkajú internetové a miestne obchody marhuľové semienka vo veľkých množstvách a každý si ich môže ľahko kúpiť. Avšak veľká konzumácia môže byť pre vás smrteľná. Marhuľové semienka obsahujú toxický kyanid!

2. Karambola

rawpixel

Karambola vyzerá zaujímavo a dobre chutí. Pacienti s chronickým ochorením obličiek by sa mu však rozhodne mali vyhýbať veľkým oblúkom! Aj malé množstvo môže byť pre ľudí s týmto druhom ochorenia toxické. Ovocie obsahuje neurotoxín, ktorý môže spôsobiť negatívne reakcie na mozog a nervy. A ľudia s nezdravými obličkami nedokážu neurotoxín z tohto ovocia tak ľahko odfiltrovať. Medzi príznaky otravy patrí nekontrolovateľná štikútka, zmätenosť, slabosť a zvracanie. Pacienta môže zachrániť len hemodialýza (v akútnych prípadoch).

3. Ackee

Condé Nast Traveler/pinterest

Ackee je národné ovocie Jamajky a pôvodné ovocie západnej Afriky. Aj keď je toto ovocie súčasťou každodennej stravy Jamajčanov, jeho nesprávne požitie je veľmi nebezpečné. Nezrelé ovocie môže spôsobiť zvracanie, ktoré môže viesť ku kóme, dokonca k smrti. Obsahuje hypoglycerín, ktorý je pre ľudí jedovatý, preto by sa mala dodržiavať správna príprava. Plody ackee konzumujte až vtedy, keď sú ochranné struky prirodzene otvorené a majú červenú farbu.

4. Baza čierna

Edal/wikimediacommons

Tieto bobule sa používajú na výrobu džemov, želé, čaju a vína. Toto ovocie však obsahuje aj jedovaté prvky, ktoré sa považujú za zdraviu škodlivé. V listoch, vetvičkách a semenách tejto rastliny sa nachádza glykozid, prvok, ktorý vytvára toxický kyanid. Veľká dávka glykozidu môže spôsobiť bolesti. Medzi bežné príznaky otravy plodmi patrí hnačka, nevoľnosť, zvracanie a v horšom prípade kóma.

5. Mancinela

Josve05a/wikimediacommons

Mancinela vás môže ľahko oklamať. Vyzerá ako zelené jablko a jednoducho vás zláka si jedno odtrhnúť. Vyzerá chutne, ale môže byť aj smrteľne nebezpečné. Už obyčajný dotyk so stromom mancineli a jej plodmi je nebezpečný. Môže spôsobiť vredy ústnej dutiny a pažeráka, a tiež silné opuchy. Biela šťava môže spôsobiť pľuzgiere, popáleniny a zápaly kože. Pri dotyku s týmto nebezpečným stromom môže vzniknúť aj kontaktná dermatitída. Taktiež ak by ste tento strom chceli spáliť, veľmi by vám to podráždilo oči. Karibskí domorodci používajú jedovatú šťavu na svoje šípy.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre