10 najzaujímavejších miest Turecka – krajina polmesiaca má rozhodne čo ponúknuť

853

Turecko. Krajina, ktorá dokáže očariť mnohými spôsobmi. Mnohí si k nej priradia ideálnu dovolenku v nádhernom počasí na pláži. Iní si spomenú na bohatú históriu a kultúru spojenú s Orientom, na atraktívne pamätihodnosti. Netreba zabudnúť na jedinečnú faunu a flóru. A tiež na tamojších obyvateľov a ich životný štýl. Turecko je skrátka unikátna krajina a my vám prinášame prehľad toho najzaujímavejšieho, čo v tejto krajine slnka a kávy môžete spoznať.

1. Cappadocia

Cappadocia, preložená zo starej perzštiny ako zem krásnych koní, je územie východnej Antalónie, polostrova ležiaceho na hranici Európy a Ázie. Toto územie v sebe uchováva výnimočnú krásu aj bohatú históriu. Človek začal toto územie obývať v časoch Herodesa a postupne tu prebiehala formácia kresťanstva a indoeurópskych jazykov. Táto oblasť bola tvarovaná vulkanickými prejavmi, najmä lávou. Dodnes je možné pozorovať prírodné vulkanické komíny a naturálne úkazy spojené s týmito prejavmi prírody.

Azda najznámejším symbolom Cappadocie sú pestrofarebné balóny každodenne vzlietajúce vo veľkom množstve k oblohe. Ide o turistickú atrakciu, ktorá ponúka návštevníkom jedinečný pohľad na tento región, ktorý vzhľadom pripomína surrealistický zjav. Ďalšími pozoruhodnými miestami tohto kraja sú mestečko Göreme vytesané do skaly, Göreme Açikhava Müzesi, skalné múzeum pod otvoreným nebom či známe kúpele Cappadocie.

cappadocia fotografia
Foto od Pedro Nuno Caetano

2. Amasya

Toto malé mesto v severnom Turecku je situované v úzkom údolí na brehu rieky Yeşilırmak. Mestečko je známe vďaka tureckému folklóru Ferhat a Şirin, ktorý tu má hlbokú tradíciu. Okrem pôžitku z výnimočného, autentického kultúrneho zážitku sa núka aj možnosť obdivovať očarujúce osmanské domy a starobylé mosty. Milovník nefalšovanej kultúry a tradície si v Amasyi určite príde na svoje.

3. Vodopád Tortum

Najväčší vodopád krajiny, nachádzajúci sa vo východnom Turecku a zároveň jeden z najpozoruhodnejších prírodných úkazov. Žiaľ, v súčasnosti je dostatok vody potrebný pre rozvinutie nádhery tohto miesta len v máji a júni. V ostatných mesiacoch je vodopád takmer vyschnutý.

4. Ephesus

Turecko je domovom mnohých antických miest, dodnes udržiavaných v zachovalom stave. Ephesus bol v dávnych antických dobách dôležitým mestom. Nachádza sa v ňom slávny chrám gréckej bohyne Artemis, ktorý bol jedným zo siedmich divov sveta. Mesto je tiež známe tým, že je domovom jedného zo siedmich ázijských kostolov citovaných v Knihe Zjavení. Ephesus patrí medzi najväčšie rímske náleziská vo východnom Stredomorí a je ľahko dostupný z mesta Kusadasi.

ephesus fotografia
Foto od eleephotography

5. Öludeniz

Prímorská oblasť známa nádhernými plážami, belasými lagúnami a bohatým prírodným repertoárom. Öludeniz ponúka neuveriteľné scenérie, ale taktiež zážitkové atrakcie ako surfing či parašutizmus. Toto miesto v provincii Muğla je rajom pre rekreujúcich, ktorí hľadajú krásne pláže, pokoj a pôvabné dedinky. Öludeniz sa radí medzi absolútne najlepšie destinácie v rámci Turecka, ktoré môžete navštíviť.

6. Pamukkale

Toto miesto, situované v Denizli v juhozápadnom Turecku, je už dlhé roky turisticky populárne a známe. Aj pred rozvojom moderného cestovného ruchu bolo obľúbeným miestom, a to vďaka svojim bohatým termálnym prameňom, ktoré obsahujú veľké množstvo kalcia. Okrem nich je tu možné vidieť aj antické ruiny mesta Hierapolis. Oblasť Pamukkale je chránená ako svetové dedičstvo UNESCO.

pamukkale fotografia
Foto od eleephotography

7. Skalné hrobky mesta Myra

Myra bolo staroveké grécke mesto v oblasti Lycia. Dnes, už v provincii Antalya, majú návštevníci možnosť vidieť výnimočné pozostatky hrobiek mesta Myra, ktoré sú vytesané priamo do kameňa. Toto miesto má medzi tamojšími obyvateľmi veľkú tradíciu a je populárne aj medzi návštevníkmi.

8. Patara

Patara je najdlhšia pláž Turecka. Je to skrytý plážový klenot provincie Antalya, ktorý ponúka okrem pestrej palety možností aktívneho oddychu a relaxácie aj pohľad na historické ruiny dávnych stavieb.

9. Hagia Sophia

Hagia Sophia, v preklade Svätá múdrosť, sa nachádza v Istanbule, ale svojou majestátnosťou si zaslúži vlastné miesto v zozname. Táto stavba bola pôvodne postavená ako kostol a neskôr prebudovaná na mešitu. Jej architektúra vyráža dych a stala sa inšpiráciou pre výstavbu mnohých ďalších budov. Okrem náboženských účelov plní Hagia Sophia účel múzea, otvoreného v roku 1935.

hagia sophia fotografia
Foto od archer10 (Dennis)

10. Istanbul

Najväčšie a najznámejšie mesto v Turecku. Mesto plné histórie, kultúry a tradícií, kde sa východ stretáva so západom a kde je možné nájsť jeden z najväčších trhov na svete. Istanbul patrí medzi najobľúbenejšie destinácie v rámci Turecka a svojou históriou a kultúrou patrí medzi najcennejšie poklady krajiny, ale aj celej Európy.

Turecko môže ponúknuť svojim obyvateľom a návštevníkom ešte omnoho viac. Táto krajina má neopakovateľnú históriu a kultúru, ktorá dokáže uchvátiť každého, kto sa do nej ponorí. Diela ľudských rúk aj prírody sú početné a fascinujúce, a aj preto by Turecko malo byť vždy krajinou, ktorú treba poznávať a objavovať.

 

zdroj1, zdroj2

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre