10 najzaujímavejších vedeckých faktov – 1. časť

838

V tomto zozname nájdete rôzne fascinujúce vedecké fakty, o ktorých pravdepodobne neviete. Veda je stále veľmi tajomná téma, takže o nej existujú milióny triviálnych faktov – toto bude prvý z mnohých zoznamov vedeckých faktov v budúcnosti.

1. V ľudskom tele sa nachádza skoro 100 000 kilometrov ciev

WordPress.com/pinterest

Ak sčítame dĺžku všetkých tepien, žíl a aj ciev, dostaneme číslo viac ako 100 000 kilometrov. Ak by sme cievy natiahli, mohli by obísť zemeguľu na rovníku až dvakrát.

2. Veľký bariérový útes je s dĺžkou viac ako 2000 kilometrov najväčšou živou štruktúrou na Zemi

eutrophication&hypoxia/flickr

Veľká koralová bariéra je najväčšia sústava koralových útesov a ostrovčekov na Zemi. Skladá sa z 2 900 individuálnych korálových útesov rôznych typov a 900 ostrovov a množstvo lagún. Toto územie pokrýva spolu viac ako 20 tisíc kilometrov štvorcových. Nachádza sa v Koralovom mori pri severovýchodnom pobreží Queenslandu v Austrálii. Je dlhá približne 2 300 km, široká 2 až 150 km a možno ju vidieť z vesmíru.

3. Riziko, že človeka zasiahne padajúci meteorit, je jeden prípad za 9 300 rokov

Pavel Polyakov/pexels

Pri súčasnej svetovej populácii je šanca, že každých 9 300 rokov bude zasiahnutý jeden človek.

4. Náprstok neutrónovej hviezdy by vážil viac ako 100 miliónov ton

Forbes/pinterest

Špendlíková hlavička z neutrónovej hviezdy by mala hmotnosť milión ton a kocka o veľkosti tej cukrovej až sto miliónov ton (približne toľko vážia všetci ľudia na Zemi). Nepredstaviteľnú hustotu dodáva neutrónovej hviezde už samotný proces jej vzniku. Ide totiž o jadro hviezdy, ktorá ukončila svoju existenciu ako supernova. Astronómovia pomenovali zatiaľ najväčšiu neutrónovú hviezdu zložitým názvom J0740+6620. Má priemer len 24 kilometrov, ale jej hmotnosť sa rovná 2,17-násobku hmotnosti Slnka a 333-tisíc-násobku váhy Zeme. Blíži sa teda k hranici hustoty, ktorú žiadny objekt nemôže prekročiť bez toho, aby z neho nevznikla čierna diera.

5. Typický hurikán vyprodukuje energiu ekvivalentnú 10 000 jadrovým bombám

typhoon
Autor tejto fotografie je NASA

Tí, ktorí zažili hurikán, vedia, akú spúšť môže spôsobiť silný vietor, ktorý zrovnáva domy so zemou, vyvracia stromy a vytvára obrovské vlny. Tieto búrky sú silné. V skutočnosti počas svojho životného cyklu môže hurikán vynaložiť toľko energie ako 10 000 jadrových bômb.

6. Krv cicajúce hlísty (črevné parazity) obývajú 700 miliónov ľudí na celom svete

wikipedia

Hlísty sú črevné parazity. Odhaduje sa, že na svete je hlístami nakazených 576-740 miliónov ľudí. V Spojených štátoch, najmä v juhovýchodnej oblasti, boli kedysi veľmi rozšírené, ale zlepšenie životných podmienok výrazne znížilo počet prípadov nakazenia

7. Najvyššia rýchlosť, aká kedy bola dosiahnutá na bicykle je 295 km/h

red and black parked between grasses taken at daytime
Autor tejto fotografie je Didier Weemaels

Denise Mueller-Koreneková dosiahla absolútny svetový rekord na novú celkovú maximálnu rýchlosť 295 km/h.

8. Dokážeme vytvoriť laserové svetlo miliónkrát jasnejšie ako slnečné svetlo

white and black line illustration
Autor tejto fotografie je Artem Bryzgalov

Synchrotrón je veľmi veľký prístroj – taký veľký, že potrebuje vlastnú budovu aby sa do nej zmestil! Urýchľuje elektróny okolo prstenca veľmi, veľmi rýchlo (takmer rýchlosťou svetla) a potom ich vystrelí do „lúčov“, aby vytvoril mimoriadne silné svetlo.

9. 65 % autistov sú ľaváci

white spiral book with pens and watches
Autor tejto fotografie je Kelly Sikkema

Výskumníci zistili, že u osôb s autizmom je 2,49-krát vyššia pravdepodobnosť, že budú ľaváci, ako u osôb bez autizmu. Celkovo bolo približne 28 % jedincov s autizmom ľavákov v porovnaní s približne 10 % vo všeobecnej populácii. Okrem toho bola u jedincov s autizmom 2,34-krát vyššia pravdepodobnosť, že budú ľaváci alebo miešanci, ako u všeobecnej populácie a 3,48-krát vyššia pravdepodobnosť, že budú ľaváci alebo miešanci, ako u všeobecnej populácie. Takže sa zdá, že ľudia s autistickým spektrom majú vyššiu šancu byť ľavákmi ako všeobecná populácia.

10. Celková dĺžka koreňov fínskej borovice môže byť viac ako 48 kilometrov

Timo Newton-Syms/flickr

Borovice majú veľké a silné korene, ktoré môžu dosahovať obrovskú dĺžku. Ak sa tieto korene neodstránia správne, môžu spôsobiť značné poškodenie stromu vrátane zlomenia konárov a kmeňa.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre