10 neobvyklých dovolenkových miest, ktoré by ste mali navštíviť

1154

Pomaly sa blíži leto, čo znamená čas plánovania dovolenky. Namiesto toho, aby ste sa pridali k všetkým ovciam, ktoré sa hrnú do bežných destinácií, prečo neskúsiť niektorú z týchto? Pozrite si 10 najlepších jedinečných dovolenkových destinácií!

1. Antarktída

Antarktída je najjužnejší kontinent na Zemi, ktorý sa nachádza nad južným pólom. Pripravte sa na to, že vám vyrazí dych veľkolepý pohľad na Antarktický polostrov, keď sa vydáte po stopách najväčších svetových objaviteľov – Scotta, Shackletona a Amundsena. S Antarktídou sa najviac spájajú tučniaky a albatrosy. Medzi morské živočíchy patria veľryby, tulene, chobotnice a ryby. Je to ideálna dovolenka pre milovníkov prírody a chladu!

2. Amazonka

CIFOR/flickr

Mohli by ste si myslieť, že obrovský dažďový prales bude ochrannou hrádzou pred vyhynutím, ale niekoľko druhov korytnačiek v povodí Amazonky čelí vážnym hrozbám v dôsledku rozvoja, lovu a straty biotopov. Amazonská korytnačka, obrovský tvor dosahujúci 60 kg, a menšia korytnačka Tereka žltoškvrnná sú lovené pre vajcia, mäso a panciere. Navyše tieto ohrozené druhy sú závislé aj od riečnych pláží, kde hniezdia, a hrozí, že vodné priehrady a projekty riečnej plavby zaplavia kritické miesta hniezdenia. Ak vás zaujíma ochrana prírody, toto je dovolenka vášho života. Je to skvelá príležitosť vidieť nádherné dažďové pralesy a rieku Amazonku – len si dávajte pozor, ak sa idete kúpať – vo vode môžete nájsť dosť nepríjemné tvory.

3. Sibír

herd of white and brown goats on white sand during daytime
Autor tejto fotografie je Hans-Jurgen Mager

Skutočný kultúrny zážitok s nádychom severného pólu! Prehliadka Polárneho múzea v Petrohrade, návšteva u pastierov sobov v sibírskej dedine Chatanga, exkurzia do prírodnej rezervácie Tajmur, grilovanie na hranici tajgy v malebnom údolí rieky Kotuy Ak budete mať šťastie, možno dokonca uvidíte Santu, ktorý si po vianočnom zhone oddýchne. A – možno na budúci rok sa ti podarí absolvovať Antarktídu, aby si mohol svojim priateľom povedať, že si stál na oboch póloch.

4. Papua Nová Guinea

rabaul, volcano, papua new guinea
Autor tejto fotografie je JulesR

Papua-Nová Guinea je krajina v Oceánii, ktorá zaberá východnú polovicu ostrova Nová Guinea a početné pobrežné ostrovy (západnú časť ostrova zaberajú indonézske provincie Papua a Západná Papua). Papua-Nová Guinea je pravdepodobne najneobjavenejšou krajinou na svete. Niektoré z mnohých vecí, ktoré môžete v Papue-Novej Guinei robiť, sú návšteva trhov, festivalov, potápanie, surfovanie, turistika, rybolov a poznávanie úžasnej jedinečnej flóry a fauny. Trhy rozhodne musíte navštíviť: spolu s miestnymi potravinami sú tu často vystavené umelecké a remeselné výrobky, ktoré si môžete kúpiť za rozumné ceny. Niektoré z vystavovaných predmetov sú tradičné rezbárske výrobky a koráliky, tradičné a súčasné maľby na plátne a tradične tkané košíky a servírovacie podnosy. Ak sa rozhodnete cestovať na Papuu-Novú Guineu, odporúčame vám, aby ste si uvedomili, že je tam veľké množstvo násilia a kriminality a ženy by nemali cestovať bez sprievodu.

5. Tibet

tiber bridge, rome, bridge
Autor tejto fotografie je hsvbooth

Tibet sa v súčasnosti stáva oveľa populárnejšou turistickou destináciou, pretože komunistická vláda Číny podporuje cestovný ruch; napriek tomu je to stále miesto, ktoré sa oplatí navštíviť, pretože má fascinujúcu históriu plnú nepokojov. Je to domov jedinečnej formy budhizmu známej ako tibetský budhizmus (na čele s Dalajlámom). Ak budete mať šťastie, možno budete mať dokonca možnosť vidieť autentický tibetský nebeský pohreb – držte sa však ďalej od tých supov!

6. Mongolsko

white sheep on green grass field near mountain during daytime
Autor tejto fotografie je Bolatbek Gabiden

Mongolsko má veľmi málo ornej pôdy, pretože väčšinu jeho územia pokrývajú vyprahnuté a neúrodné stepi s horami na severe a západe a púšťou Gobi na juhu. Približne 30% z 3,3 milióna obyvateľov krajiny sú kočovníci alebo polokočovníci. Práve tu sa vám naskytne príležitosť na dovolenku – môžete sa vybrať na konskú túru cez stepi po rovnakých cestách, akými chodili generácie kočovných kmeňov, alebo cez púšť. Jazda stepou Gobi je podporovaná ťavími vozmi a vydáva sa na juh cez stepi bez stromov a polosuché oblasti smerom k púšti. Obe jazdy vás zavedú do oblastí, kde nie sú žiadne ploty, cesty ani telegrafné stĺpy; jediným znakom ľudskej činnosti sú kočovní pastieri, ktorých stretnete po ceste. Je to skutočne nedotknutá krajina a ako dovolenková destinácia pre milovníkov prírody je neprekonateľná.

7. Tanger – Maroko

aerial view of city near body of water during night time
Autor tejto fotografie je Raúl Cacho Oses

Toto mesto v Maroku nie je na zozname najneobvyklejšie, pretože je dosť obľúbenou dovolenkovou destináciou, ale mnohí ho prehliadajú, takže si zaslúži svoje miesto. Tanger je mesto s pestrou minulosťou. Od 20. rokov 20. storočia bolo medzinárodnou zónou, vďaka čomu bolo prakticky bezprávne, a v tejto atmosfére tu žili mnohí významní spisovatelia (konkrétne William Burroughs, Jack Kerouac, Tennessee Williams a Paul Bowles). Po druhej svetovej vojne bolo mesto opäť pripojené k Maroku. Tanger má povesť bezpečného miesta pre medzinárodné špionážne aktivity a je sídlom jednej z najväčších súkromných vyšetrovacích spoločností na svete. Železničná trať spája mesto s Rabatom, Casablankou a Marrákešom na juhu a s mestami Fés a Oujda na východe.

8. Južná Kórea

city, church, roof
Autor tejto fotografie je Joshua_seajw92

Južná Kórea nie je príliš častou dovolenkovou destináciou, ale je to skvelá krajina na návštevu. Ak zostanete v Soule, môžete navštíviť demilitarizovanú zónu (DMZ) – časť územia medzi Severnou a Južnou Kóreou. Môžete navštíviť tunely, ktoré vybudovali Severokórejčania v nádeji, že by sa dali využiť na tajnú inváziu do Kórey (stalo sa tak po kórejskej vojne), a môžete sa ďalekohľadom pozrieť cez DMZ a vidieť severokórejských vojakov, ktorí obsadzujú svoju stranu oblasti. V Južnej Kórei majú aj neuveriteľné jedlo, určite vyskúšajte kimči – milujú ho všetci Kórejčania a aj mnohí ne-Kórejčania. Vedeli ste, že keď sa Kórejčania fotografujú, často hovoria „Kimči!“ podobne ako ľudia na Západe „Syr!“?

9. Transylvánia

castles, castle iron market, romania
Autor tejto fotografie je Walle1886

Transylvánia, domov legiend o upíroch, je krásny a historický región v stredozápadnom Rumunsku. Dobrým východiskovým bodom je mesto Kluž, kedysi hlavné mesto Sedmohradska a dnes jedno z najdôležitejších akademických, kultúrnych a priemyselných centier v Rumunsku. Od stredoveku je Kluž multikultúrnym mestom s rozmanitým kultúrnym a náboženským životom. Niektoré veci, ktoré budete chcieť vidieť, sú námestie Avrama Iancu s pravoslávnou katedrálou, Národným divadlom, Rumunskou operou a sochou Avrama Iancu, ďalej botanická záhrada a symetrická ulica Maniu.

10. Malta

Lasma Plone | Travel Blogger/pinterest

Malta je rozlohou a počtom obyvateľov najmenším štátom EÚ. Má nádherné stredomorské podnebie a v januári 2007 bola Malta zvolená za krajinu s najlepším podnebím na svete. Umenie vždy zohrávalo a naďalej zohráva v maltskej kultúre veľkú úlohu a často sa tu konajú kultúrne podujatia Národné múzeum výtvarného umenia, ktoré sídli v budove zo 70. rokov 20. storočia, vystavuje nádherné diela od ranej renesancie až po súčasnosť. Na ostrovoch je veľmi populárne aj divadlo a hudba. Rôzne divadlá a priestory pod holým nebom ponúkajú obrovský súbor divadelných hier, muzikálov, opier a koncertov klasickej i modernej hudby. Malta je po Vatikáne druhým najkatolíckejším štátom na svete, pričom 98 % obyvateľov je rímskokatolíckeho vierovyznania. Na Malte sa hovorí maltským a anglickým jazykom.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre