10 šokujúcich priznaní pilotov, letušiek a leteckých inžinierov

19164

Letušky, piloti a leteckí inžinieri prezradili 10 tajomstiev, o ktorých pasažieri nevedia. Prečítajte si tie najzaujímavejšie. Viete, prečo pri pristávaní stlmia svetlá v lietadle? Vedeli ste, čo sa deje pri únose lietadla?

pixabay.com
pixabay.com

Pravda o kyslíkových maskách

Každá kyslíková maska má zásobu kyslíka na približne 15 minút. Zdá sa vám to málo? A čo potom? Nemusíte sa obávať. 15 minút je dostatok času na to, aby sa pilot dotal do výškovej hladiny, v ktorej je už dostatok kyslíku a budete môcť dýchať bez masky.

Prečo je stlmené osvetlenie lietadla pri pristávaní?

Pri nočnom pristávaní lietadla sú vždy stlmené svetlá vnútri lietadla z dôvodu prípadnej evakuácie. Vaše oči si automaticky zvyknú na prítmie a v prípade potreby budete hneď dobre vidieť aj v tme, ak by prestali fungovať svetlá v lietadle.

Prečo piloti niekedy tvrdo pristávajú?

Pri nepriaznivom počasí sa často stáva, že pristátie lietadla je z pohľadu pasažierov „tvrdé”. Mylne sa domnievajú, že je to nedostatkom skúseností zo strany pilota. Pravdou je, že je to nevyhnutné. Ak je pristávacia dráha pokrytá vodou, pilot musí kolesami tvrdšie pristáť, aby prerazil vrstvu vody a zabránil šmyku.

pixabay.com
pixabay.com

Čo by ste mali urobiť, ak cestujete s hudobným nástrojom?

Ak máte so sebou hudobný nástroj, nikdy ho neberte ako batožinu do podpalubia. Ak by aj na palube lietadla nemali preň už miesto, môžu ho dať do podpalubia na poslednú chvíľu. To bude znamenať, že ho vložia do lietadla ako posledné a ako prvé ho vyberú. V tomto prípade je najpravdepodobnejšie, že sa mu nič nestane.

Vedeli ste, že každý pilot má inú stravu?

Áno, každý s pilotov má úplne iné jedlo. Je to z dôvodu, ak by jedno jedlo bolo pokazené alebo otrávené. Aspoň jeden musí riadiť lietadlo, ak ten druhý strávi zvyšok letu na toalete.

Podplaťte letušku

Všimli ste si, že na rozdiel od iných profesií, kde sa o vás starajú, letušky málokedy dostanú sprepitné. Pri vašom ďalšom lete to jednoznačne vyskúšajte. A uvidíte, čo sa bude diať. Mnohí už takto získali pitie zadarmo, prípadne upgrade do prvej triedy (ak je samozrejme voľné).

Vypadol jeden motor! Čo teraz?

Hlavne pokoj. Väčšina komerčných lietadiel je zostrojených tak, aby dokázali letieť aj s jedným motorom. Prinajmenšom sú schopné pristáť na najbližšom letisku.

Väčšina pilotov si zdriemne počas letu

Áno, aj k tomuto sa priznali piloti. To nás ako pasažierov neteší, ale spoliehame sa na to, že autopilot dobre funguje.

Čo sa deje v prípade únosu lietadla?

Ak sa deje niečo mimoriadne na palube lietadla a lietadlo pristane, piloti ponechajú klapky na krídlach, ktoré spomaľujú lietadlo pri pristávaní, vytiahnuté. Letisko tak vie, že niečo nie je v poriadku.

Najnepríjemnejší fakty o čistote lietadla

Nikdy nepite vodu na palube lietadla pokiaľ nejde o balenú vodu. Voda, ktorá je v lietadlách a využíva sa na prípravu čaju alebo kávy, sa nachádza v špeciálnych nádobách, ktoré je veľmi ťažké očistiť. Často sa vôbec nečistia aj 20 rokov.

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre