10 zaujímavých príbehov o zrastených dvojčatách

995

Zrastené dvojčatá (alebo siamské dvojčatá) sú dve deti, ktorých telá sa narodili zrastené v jedno. Hoci môžu byť spojené rôznymi spôsobmi, rozlišujeme 2 kategórie: symetrické a asymetrické zrastené dvojčatá. Tieto dve skupiny majú veľmi odlišné výsledky.

Symetrické dvojčatá majú všetky časti tela a orgány potrebné na to, aby mohli žiť ako dvaja samostatní jedinci, ak by boli oddelení. Jediné anomálie pri narodení sa vyskytujú, ak sú dvojčatá zrastené. Pri asymetrických zrastených dvojčatách je jedno z dvojčiat často malé, slabé a výživovo závislé od svojho súrodenca. Tieto dvojčatá môžu byť oddelené, aby sa zvýšila šanca, že silnejšie z nich prežije.

Zrastené dvojčatá nie sú výsledkom genetickej mutácie. Môžu vzniknúť, keď sa oplodnené vajíčko, z ktorého by sa stali dvojčatá, rozdelí len čiastočne. Vzniknú dve ľudské bytosti. Oneskorenie rozdelenia embryonálnych vrstiev na dve samostatné osoby však spôsobí, že dvojčatá sú zrastené. Ďalšia teória hovorí o tom, že sa dve embryá spoja v ranom štádiu vývoja.

Prečítajte si 10 najbizarnejších prípadov ľudí, ktorí sa narodili spojení.

1. Ronnie a Donnie Galyonovci

galyon
Real Stories/youtube

Ronnie a Donnie Galyonovci sú symetrické dvojčatá, ktoré sa narodili 28. októbra 1951 v Ohiu, zrastené v brušnej časti. Títo dvaja chlapci sa v roku 2014 stali najdlhšie žijúcim súrodeneckým párom zrastených dvojčiat, keď dovŕšili vek 62 rokov, 8 mesiacov a 8 dní.

Je to zázrak, lebo zrastené dvojčatá majú o dosť nižšiu šancu na prežitie ako bežní ľudia. Mnohé takéto dvojčatá sa narodia mŕtve alebo zomierajú krátko po narodení.

Ronnie a Donnie však prežili. Nemohli chodiť do školy, kvôli obavám, že by pre ostatných žiakov mohli byť rozptýlením. Dvojčatá sa stali hviezdami šou vysielaných v TV a nakoniec sa tým aj živili. Boli spojený od brucha až dole, mali spoločné hrubé črevo aj penis.

2. Lori a Reba Schappellové

schappell
Our Life/youtube

Lori a Reba Schappellové sú dvojičky, ktoré sa narodili spojené hlavou. Operácia takýchto dvojičiek, aby mohli žiť ako samostatní ľudia, je veľmi ťažká.

Takéto dvojčatá sa vyskytujú len v 1 prípade z 2,5 milióna živých narodení a predstavujú 2-6 % všetkých prípadov zrastených dvojčiat. Tieto typy dvojčiat majú často spoločné niektoré časti mozgu a nedajú sa od seba oddeliť.

Lori a Reba museli stráviť svoj život pripojené jedna k druhej na hlave. Ale aj napriek tomu sa Reba, ktorú môžme poznať aj pod menom George Schappell, stala country speváčkou.

3. Erin a Abby Delaneyové

babys
The Children’s Hospital of Philadelphia/youtube
sisters
The Children’s Hospital of Philadelphia/youtube

Erin a Abby Delaneyové sa narodili 24. júla 2016. Boli zrastené v hornej časti hlavy. O desať mesiacov neskôr boli dvojčatá oddelené. Operácia trvala 11 hodín a bolo potrebných 30 lekárov.

Je zriedkavé, aby sa takýto zákrok podaril. Bol mimoriadne náročný, pretože mali spoločné životne dôležité cievy potrebné na fungovanie ich mozgov. Stačila jedna chyba a mohli zomrieť. Keďže dvojčatá boli pri oddeľovaní ešte malé bábätká, vyrastú a budú viesť normálny život a nikdy si nebudú pamätať, že boli fyzicky spojené.

4. Ladan a Laleh Bijani

siams
Only Human/youtube

Ladan a Laleh Bijaniové sa narodili v Iráne v roku 1974 a boli jedným z najsmutnejších prípadov zrastených dvojčiat, aké kedy žili. Celý život si želali, aby mohli byť oddelené. Boli zrastené po stranách hlavy a mali spoločnú časť mozgu.

Lekári v Nemecku odmietli vykonať operáciu oddelenia, pretože sa báli smrteľného rizika. Dvojčatá však našli lekárov, ktorí boli ochotní vykonať veľmi riskantnú operáciu, v Singapure. Jeden z lekárov povedal, že tím prosil dvojčatá, aby operáciu nepodstupovali. Ich adoptívny otec tvrdil, že lekári trvali na operácii, ale ich adoptívna matka povedala, že Ladan bola presvedčená a chcela zákrok podstúpiť. Laleh sa bála.

Bohužiaľ, obe zomreli na následky chirurgických komplikácií vo veku 29 rokov. Ich smrť však nebola úplne zbytočná. Počas operácie sa lekári veľa naučili a tieto informácie zachovali, pre budúce prípady.

5. Liou Seng-Sen a Liou Tang-Sen

14577378628 2e7314dc46 b
Internet Archive Book Images/flickr

Liou Seng-Sen a Liou Tang-Sen boli zrastené dvojčatá, ktoré sa pravdepodobne narodili okolo roku 1886 v Číne. Boli spojené kúskom chrupavky priamo na bruchu.

Aj keď ich presný dátum narodenia nebol známy, niektorí ľudia si myslia, že zomreli vo veku 71 rokov. Ak by to bola pravda, boli by najdlhšie žijúcim párom zrastených dvojčiat. Nie je to však potvrdené.

6. Abby a Brittany Henselové

hensel
Origin/youtube

Abby a Brittany Henselové sa narodili v roku 1990 ako dvojičky, ktoré majú jedno telo, ale dve hlavy. Majú dve mysle s individuálnymi myšlienkami a rôznymi skúsenosťami v jednom tele.

Napriek tomu, že sú to dvojičky, so zriedkavou anomáliou, žijú celkom bežný život. Každá z nich získala vodičský preukaz, ktorý si ale museli urobiť samostatne. Delili sa o jedno telo, aby mohli riadiť vozidlo a obe skúšku úspešne absolvovali.

Zaujímavé je, že každá z dvojičiek ovláda jednu polovicu tela. Aby mohli vykonávať každodenné úlohy, musia spolupracovať a používať svoje príslušné časti tela, aby dokázali niečo, na čo sú napríklad potrebné dve ruky.

7. Máša a Dáša Krivoshlyapova

masa dasa
Weird History/youtube

Máša a Dáša Krivošľapovové sa narodili 3. januára 1950 v bývalom Sovietskom zväze. Boli zrastené v páse a ich telá boli skrútené do 180-stupňového uhla. Mali len jeden pár nôh. Od pása nadol to vyzeralo, akoby boli jedna osoba. Od pása nahor to boli dve odlišné dievčatá.

Ich príbeh je však smutný, lebo sovietske úrady ich krátko po narodení odobrali zo starostlivosti matky. Nakoniec sa dvojčatá stali „pokusnými králikmi“ pre vládne zdravotnícke orgány. Aby sa zistilo, ako budú dievčatá reagovať, boli podrobené experimentom, ktoré viedli takmer k smrti. Napríklad extrémne teploty, izolácia a zmyslová deprivácia.

Nakoniec sa u nich vyvinuli veľmi odlišné osobnosti, ktoré sa vôbec nezhodovali. Dáša sa pokúsila obesiť, keď Máša, dominantnejšia osobnosť, bránila vzťahu medzi Dašou a jej milovaným. Zomreli v roku 2003 vo veku 53 rokov, keď Máša dostala infarkt. Keďže mali spoločný obehový systém, Mášine rozkladajúce sa telo spôsobilo Dáši otravu krvi.

8. Conner a Carter Maribal

maribal
Nemours/youtube

Conner a Carter Maribalovci sú zrastené dvojčatá z Floridy, ktoré sa podarilo úspešne oddeliť operáciou keď mali 5 mesiacov. Boli spojení žalúdkom, ale mali spoločnú aj pečeň, časti čriev a žlčovodov.

Aj napriek tomu sa chirurgom podarilo tieto spoločné časti rozdeliť, čo chlapcom po operácii dávalo veľkú šancu na prežitie. Avšak šanca na prežitie bola aj tak len 25%. Našťastie operáciu úspešne zvládli.

9. Artur a Heitor Rochovci

rocha
truly/youtube

Artur a Heitor Rocha sa narodili v Brazílii spojení brušnou dutinou. Bratia sa objavili aj v televízii a boli pomerne populárny. Mali spoločnú pečeň, črevá a močový mechúr.

Päť rokov boli spojení, avšak Heitorova váha tlačila na chrbticu a vnútorné orgány Artura, preto sa ich rodičia rozhodli pre operáciu na oddelenie. Bohužiaľ, Artur na následky operácie zomrel.

10. Chang a Eng Bunker

ChangandEng
wikipedia

Chang a Eng Bunkerovci žili veľmi nezvyčajný život, dokonca aj na pomery dvojčiat. Považujú sa za pôvodné „siamské dvojčatá“, čo je termín pre zrastené dvojčatá, ktorý vznikol preto, že Bunkerovci pochádzali zo Siamu (dnešné Thajsko).

Narodili sa v roku 1811 a v roku 1829 ich priviezli do Spojených štátov, aby vystupovali v cirkusoch. Najprv ich využívali ako otrokov. Nevideli v nich nič viac, než ľahko zarobené peniaze.

Nakoniec sa Bunkerovcom podarilo oslobodiť a stali sa občanmi Spojených štátov. Každý z nich sa oženil a mal niekoľko detí. Chang mal 11 detí a Eng 10.

Nakoniec Chang utrpel mŕtvicu, ktorá ho paralyzovala. Eng musel ťahať Changa so sebou, až kým Chang vo veku 62 rokov nezomrel. Eng zomrel o niekoľko hodín neskôr.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.