10 zvierat na miestach, na ktorých by ste ich nečakali

996

Každý vie, že levy patria do Afriky, bizóny do Severnej Ameriky, klokany do Austrálie. Tento zoznam však asi zničí vaše mylné predstavy: niekoľko známych zvierat sa nachádza na miestach, kde by ste ich nečakali.

Tieto zvieratá sú viac než len zvieratá, ktoré ušli niekde inde; darí sa im a rozrastajú sa.

1. Ťavy v Austrálii

two brown camels near body of water
Autor tejto fotografie je Sebastian Laube

V Austrálii žije 1 milión divokých tiav. Kolónia sa rozmnožuje neuveriteľnou rýchlosťou a každých 9 rokov sa zdvojnásobí. Ťavy doviezol v roku 1822 Conrad Multe-Brun, ktorý potreboval tieto výdatné zvieratá na prieskum pustých austrálskych púští. Od ich príchodu sa tieto zvieratá stali veľkým škodcom, ktorý pri hľadaní vody požiera listovú zeleninu a ničí infraštruktúru. V niektorých prípadoch je známe, že ťavy vbehli do domov, aby sa napili zo záchoda. Lovci sú preto vyzývaní, aby zvieratá zabíjali – veľká kolónia sa však stále rozširuje.

2. Zebry v Texase

zebra standing on wheat field
Autor tejto fotografie je Jeff Griffith

V Texase sa nachádza ranč, ktorý poľovníkom za vysoký poplatok umožňuje prenasledovať a zabíjať zebry. Ľudia zaviedli zebry do Texasu a tomuto druhu sa darí. Okrem lovu nedochádza k žiadnej interakcii človeka s kolóniou. Nie sú kŕmené a ani nútené rozmnožovať sa; je to divoká kolónia. Teplota a prostredie v Texase sú podobné ako v Afrike, čo umožňuje zvieratám rozmnožovať sa a žiť zdravý život.

3. Hrochy v Kolumbii

brown and black crocodile on water during daytime
Autor tejto fotografie je Chris Stenger

V 80. rokoch 20. storočia si známy Pablo Escobar postavil na svojom dvore zoologickú záhradu. Jedným z jeho obľúbených druhov zvierat v zoo boli štyri hrochy, ktoré sa pôvodne vyskytovali v Afrike. Po jeho smrti úrady usúdili, že zvieratá sú jednoducho príliš veľké a nebezpečné na to, aby ich získali späť, a preto ich nechali zomrieť. Namiesto toho sa zvieratám podarilo ujsť do voľnej prírody, kde sú dodnes. V roku 2007 sa kolónia rozrástla na 16 jedincov, ktorí žijú v rieke Magdalena. Keď Escobar uvažoval o tom, že zanechá posledný odkaz, určite tým nemyslel toto.

4. Papagáje v San Franciscu

green yellow and red birds on green metal bar
Autor tejto fotografie je Deb Dowd

Papagáje sa bežne vyskytujú v džungliach Južnej Ameriky. V San Franciscu utieklo majiteľom domácich zvierat niekoľko papagájov. Na rozdiel od mnohých utečených domácich zvierat papagáje prežili, spárili sa a usadili sa na Telegraph Hill. Slávne papagáje z Telegraph Hill sú dnes turistickou atrakciou a ich kŕdeľ sa blíži k 100 vtákom. Krásne zelené a červené vtáky sú priateľské a tešia sa, keď ich ľudia kŕmia.

5. Opice na Floride

brown monkey on brown wooden surface during daytime
Autor tejto fotografie je Nagara Oyodo

Na kontinentálnej časti Spojených štátov amerických sa nenachádzajú žiadne uznané prirodzené primáty (okrem človeka). Vo vlhkých močiaroch Floridy, najmä v štátnom parku Silver River, však prekvitá kolónia makakov. V roku 1938 prevádzkovateľ výletnej lode vypustil makaky v snahe prilákať viac zákazníkov. O viac ako 60 rokov neskôr dostala už existujúca kolónia impulz v podobe hurikánu Andrew. Silná búrka zničila laboratóriá na testovanie zvierat na Floride, čím sa do voľnej prírody dostalo viac makakov. Napriek priateľskému vzhľadu sú tieto tvory násilné a silné a turistom sa odporúča, aby sa k zvieratám nepribližovali.

6. Panteri v Anglicku

black jaguar resting on sand
Autor tejto fotografie je Ash Edmonds

Všeobecne sa verí, že v Anglicku žije množstvo veľkých mačiek, keďže denne sú videné v priemere 4. Obyvatelia, ktorí tieto zvieratá videli, opisujú mačky ako veľké a čierne, pripomínajúce pantera. Existujú rôzne možné vysvetlenia týchto zvierat, pričom hlavná teória zahŕňa zákon o nebezpečných voľne žijúcich zvieratách z roku 1976. Keď tento zákon vstúpil do platnosti, boli zavedené prísne tresty pre majiteľov nebezpečných zvierat. Mnohí majitelia preto vypustili svoje domáce zvieratá do voľnej prírody – vrátane panterov.

7. Tučniaky v Južnej Afrike

two penguin standing
Autor tejto fotografie je Pam Ivey

Tučniaky vyvolávajú predstavu zamrznutých pustín a plávajúcich ľadovcov. V skutočnosti tu žije celý rad tučniakov, vrátane tučniaka čiernohlavého alebo afrického. Na rozdiel od chladného podnebia, ktoré preferujú tučniaky cisárske, tieto nelietavé vtáky obývajú teplé pláže Južnej Afriky vo veľkom počte. Tradične sa vyskytujú na otvorenom mori, ale občas sa odvážia aj na pevninu.

8. Žraloky v jazerách

a great white shark swimming in the ocean
Autor tejto fotografie je Chase Baker

Belavé žraloky sú pravdepodobne najznámejšie sladkovodné žraloky, ktoré sa často vyskytujú v riekach a zálivoch. V zriedkavých prípadoch môžu záplavy preniesť žraloky na pevninu a usadiť ich v suchozemských jazerách. Uvedená okolnosť sa stala v Austrálii v roku 2007, keď sa do jazera na golfovom ihrisku dostalo 10 veľkých žralokov. Prešli mesiace a žraloky zostali, zväčšili sa a ich počet narástol. Hráči ihriska si žraloky napriek nebezpečenstvu obľúbili a majitelia tiež, pretože odradili miestne deti od toho, aby prichádzali k jazeru v snahe vziať si stratené golfové loptičky.

9. Emu v Texase

macro shot photography of ostrich during daytime
Autor tejto fotografie je David Clode

V Texase sa opäť ocitla ďalšia nezvyčajná kolónia zvierat – tentoraz ju tvoria emu. Na začiatku 90. rokov 20. storočia niektorí farmári v Texase verili, že emu im zabezpečia veľa peňazí. Keď sa tieto investície neuskutočnili, mnoho emu bolo ponechaných napospas púšti. Vzhľadom na to, že ich prirodzené prostredie v austrálskom vnútrozemí je veľmi podobné tomu, ktoré sa nachádza v Texase, emu sa darilo. Dnes ich kŕdeľ obsahuje stovky týchto veľkých nelietavých vtákov.

10. Tarantuly v Anglicku

Rkeysone/wikimediacommons

Ak žijete v Anglicku, zbystrite zrak! Akoby prenasledovanie pantermi nestačilo, musíte sa báť aj tarantuly čílskej. Tieto pavúky, ktoré dorastajú do dĺžky až 25 cm, sa dovážajú v prepravných kontajneroch zo svojej domoviny v Strednej Amerike. Počas obzvlášť horúcich a vlhkých mesiacov sa tieto pavúky môžu rozmnožovať. Hoci sa zatiaľ nepodarilo objaviť rozsiahlu kolóniu,za niekoľko rokov sa ich našlo len niekoľko. V prípade nálezu sa k tomuto tvorovi nepribližujte. V prípade ohrozenia pavúk používa svoje zadné nohy na vrhanie malých ostňov na akýchkoľvek predátorov, čo spôsobuje extrémnu bolesť a dokonca aj slepotu. Urobte to, čo väčšina ostatných, keď uvidia obrovského pavúka, a utekajte preč!

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre