10 zvláštnych porúch spánku

1732

Spánok je aktivita, ktorú vykonávame všetci – väčšinou každý deň a pre väčšinu ľudí je to jedno z najväčších potešení života (okrem detí). Bohužiaľ, pre mnohých ľudí spánok prináša problémy – niektoré z nich môžu byť veľmi vážne. Prečítajte si tento zoznam 10 najzvláštnejších porúch spánku a zistite, či niektorou netrpíte aj vy.

1. Somnambulizmus – námesačnosť

Insight State/pinterest

Námesačný človek vstane z postele, pohybuje sa po miestnosti s očami otvorenými dokorán, ale v skutočnosti hlboko spí. Môže si nezmyselne šomrať popod nos, ale môže aj súvislo a zrozumiteľne rozprávať.

Výnimočným nie je ani vykonávanie zložitých činností ako napríklad šoférovanie, hranie na hudobnom nástroji, vykonávanie zvláštnych činností ako močenie do skrine alebo presúvanie nábytku.

Námesačnosť môže byť veľmi nebezpečná a viesť k zraneniam, nie len námesačnej osoby, ale aj okolitých osôb. Takýto človek si počas toho, ako je námesačný, vôbec neuvedomuje svoje okolie, aj keď má otvorené oči, nevidí a preto môže naraziť do predmetov, spadnúť, nechtiac udrieť partnera a podobne.

2. Nočné hrôzy

Tom Lin/flickr

Je to porucha spánku, ktorá sa vyznačuje strachom a dočasnou neschopnosťou nadobudnúť plné vedomie. Človek sa náhle prebudí zo spánku, zvyčajne ešte lapá po dychu, stoná alebo kričí. Často ho nie je možné úplne prebudiť a potom sa opäť uloží k spánku bez prebudenia, ako sa nič nestalo. Ráno si na to spomína len málokedy. Nočné hrôzy sa líšia od nočných môr v niekoľkých veciach. Človek nie je po prebudení úplne bdelý, a aj keď sa ho snažíme prebudiť, môže ešte desať až dvadsať minút prežívať nočnú hrôzu. Často krát nebezpečný, pretože môže spôsobiť traumu, a dokonca niekoho zraniť (napr. pokus o zabitie vraha a v skutočnosti zranenie niekoho iného).

3. Bruxizmus – škrípanie zubami

Thousand Smiles/pinterest

Bruxizmus je porucha, pri ktorej človek počas spánku škrípe zubami alebo zatína čeľusť. Je to jedna z najčastejších porúch spánku. Môže mať za následok vážne poškodenie, môže viesť k bolestiam tváre a hlavy a v závažných, chronických prípadoch môže viesť k artritíde čelustného kĺbu. Väčšina ľudí trpiacich bruxizmom si to neuvedomuje a len u 5 – 10 % z nich sa objavia príznaky, ako je bolesť čeľuste a bolesť hlavy. Na túto poruchu neexistuje liek, ale lekári odporúčajú napríklad chrániče zubov.

4. Syndróm nekľudných nôh

woman covered with white blanket
Autor tejto fotografie je DANNY G

Hoci táto porucha môže postihnúť aj bdelú osobu, najviac sa prejavuje počas spánku. Syndróm nekľudných nôh je stav, ktorý spôsobuje nekontrolovateľné nutkanie pohybovať nohami, väčšinou kvôli nepríjemným pocitom. Najčastejšie postihuje nohy, ale môže sa týkať aj rúk a trupu. Na zmiernenie tejto poruchy niektorí lekári predpisujú antiepileptiká, opioidy alebo benzodiazepíny.

5. Syndróm nesynchronizovaného 24-hodinového rytmu

a woman holds her hands over her face
Autor tejto fotografie je Anthony Tran

Táto zvláštna a zriedkavá porucha spočíva v tom, že telo človeka nerozpoznáva 24-hodinový spánkový cyklus. Preto telo nedokáže fungovať v pravidelnom režime deň/noc. Neliečenie tohto syndrómu spôsobuje, že cyklus spánku a bdenia sa u človeka mení každý deň. Cyklus môže prebiehať nepretržite, nakoniec sa na jeden alebo dva dni vráti do normálu a potom sa opäť vypne. A ak sa vám to stále nezdá zvláštne, táto porucha sa vyskytuje hlavne u nevidiacich ľudí  (vyskytli sa jeden alebo dva prípady, keď ňou trpel vidiaci človek).

6. Spánkové apnoe

woman sleeping on blue throw pillow
Autor tejto fotografie je bruce mars

Spánkové apnoe je charakterizované prestávkami v dýchaní počas spánku. Každá epizóda trvá dostatočne dlho, takže sa vynechá jeden alebo viac vdychov, a vyskytuje sa opakovane počas spánku. Osoby trpiace touto spánkovou poruchou si zriedka uvedomujú ťažkosti s dýchaním, a to aj po prebudení. Zvyčajne ju ako problém rozpoznajú iní, ktorí sú toho svedkami. Príznaky môžu byť prítomné veľmi dlho, bez zistenia príčiny. Človek si proste zvykne na dennú ospalosť a únavu. Najbežnejšou liečebnou metódou je používanie prístroja na pozitívny tlak v dýchacích cestách (PAP). Zariadenie PAP „spriechodňuje“ dýchacie cesty počas spánku pomocou prúdu vzduchu pod tlakom do hrdla. Existujú aj iné spôsoby liečby, napríklad chirurgický zákrok a lieky.

7. Kleineov-Levinov syndróm

woman lying on bed
Autor tejto fotografie je Yuris Alhumaydy

Kleineov-Levinov syndróm je zriedkavá porucha charakterizovaná potrebou nadmerného množstva spánku, niekedy aj 20 hodín denne, a zvyčajne ju sprevádza nadmerným príjem potravy  a hypersexualita. Predpokladá sa, že príčinou tohto syndrómu je dedičná predispozícia. Niektorí si ale myslia, že tento stav môže byť dôsledkom autoimunitnej poruchy. Neexistuje žiadna definitívna liečba Kleine-Levinovho syndrómu. Na liečbu ospalosti sa používajú stimulačné látky vrátane amfetamínov, metylfenidátu, imipramínu a modafinilu, ktoré sa podávajú perorálne.

8. Somnilokvia – Rozprávanie počas spánku

Sleep fit 101/pinterest

Somnilokvia znamená rozprávanie nahlas počas spánku. Môže byť hlasné, od jednoduchých zvukov až po dlhé vety, a môže sa vyskytnúť viackrát počas spánku. Môžeme, ale aj nemusíme rozumieť tomu, čo človek postihnutý somnilokviou hovorí. Môže sa vyskytnúť počas prechodného prebudenia z non-REM spánku, keď telo neprejde plynule z jednej fázy v non-REM spánku do druhej a čiastočne sa prebudí. Ďalej sa môže vyskytnúť aj počas spánku REM a vtedy nahlas vyslovujú slová hovorené v sne. Neexistuje žiadna lekárska liečba, ale na prevenciu spánkového hovorenia sa môže nosiť chránič zubov.

9. Narkolepsia

Amir Jina/flickr

Narkolepsia je chronická neurologická porucha spánku, ktorá sa zvyčajne spája s náhodným zaspávaním.

Ochorenie postihuje centrálnu nervovú sústavu, konkrétne mozgové riadiace centrum pre proces zaspávania aj zobúdzania. V dôsledku tohto postihnutia dochádza počas dňa k náhlym a nekontrolovateľným záchvatom spánku, pričom, tieto záchvaty nie je možné vôľou ovládať.

Záchvaty prichádzajú bez predošlého varovania a počas akejkoľvek činnosti, v domácnosti, v obchode, pri chôdzi, pri nakupovaní či pri rozhovore, ale aj v práci. Je problematická aj v tom, že pri tomto spánku nejde o plnohodnotný spánok, ale človek je čiastočne hore. Zároveň môže trpieť rôznymi halucináciami a bludmi.

Príčina narkolepsie nebola stanovená. Všeobecne sa predpokladá, že ide o autoimunitnú poruchu, ale môže mať aj genetický pôvod. Liečba zahŕňa stimulanciá, antidepresíva alebo hypnotické lieky, ako napríklad Xyrem.

10. Sexsomnia – sex v spánku

a person lying in a blanket
Autor tejto fotografie je Mihail Tregubov

Sexsomnia nie je stav, kedy sa dospievajúci muž zobudí s erekciou. Nie sú to ani sny so sexuálnym obsahom, či dosiahnutie orgazmu počas snívania. Sexsomnia sa dá spoznať veľmi jednoducho. Človek v spánku iniciuje sex, alebo ho napodobňuje pohybmi či masturbuje, často prichádza k normálnej súloži. Presne ako u námesačnosti, môže mať otvorené oči, hovoriť a hýbať sa.

V skutočnosti však spí, neuvedomuje si čo hovorí a robí, svoje chovanie si na druhý deň nepamätá. Rozdiel od bdelého stavu spoznáte podľa toho, že nereaguje na vaše otázky či poznámky (alebo reaguje len minimálne), často reaguje úplne mimo kontext a správa sa inak ako za bdelého stavu. Ak si na druhý deň nič z toho nepamätá, je jasné, že sa jedná o sexsomniu.

V niektorých prípadoch si postihnutý svoje správanie uvedomuje dlho predtým, ako vyhľadá pomoc, hlavne preto, že mu nie je známe, že je to zdravotná porucha, alebo zo strachu, že ostatní to budú posudzovať ako svojvoľné správanie.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre