5 tajomstiev zo zákulisia letísk, ktoré ovplyvňujú aj vás

7194

Stavitelia letísk dnes nemyslia len na ich primárnu funkciu, prepraviť pasažierov. Čoraz viac sa do ich výstavby a dizajnu zapája psychológia. Každé svetlo, stánok či turniket je dômyselne umiestnený tak, aby sa cestujúci cítili príjemne, dostali sa na čas k odletovej bráne a cestou minuli nejaké peniaze.

Letisko je postavené tak, aby ste čo najskôr videli na odletovú dráhu

Je to kľúč k úspešnej navigácii po letisku. Pasažieri by mali byť schopní sa bez problémov dostať z bezpečnostnej kontroly k odletovej bráne. Počas celej ich cesty sú navádzaní nenápadnými pomôckami. Jedným z príkladov je odletová dráha. Mnohé letiská sú postavené tak, aby ste čo najskôr videli na chvosty pripravených lietadiel. Takto vaša myseľ bez problémov hneď vyhodnotí, ktorým smerom sa vybrať.

pixabay.com
pixabay.com

Hra so svetlom

Nové letiská sú postavené tak, aby mali čo najviac okien. Na jednej strane tak podporujú predchádzajúci bod a na druhej strane je vedecky dokázané, že pasažieri oveľa častejšie vstupujú do obchodov, v ktorých je prirodzené svetlo. Priveľa umelého svetla ich odrádza od nákupu a týmto obchodom sa ľudia vyhýbajú.

Využívanie kobercov

Na mnohých letiskách je cesta od check-inu po odletovú bránu pokrytá linoleom. Pri odletovej bráne sa ale začínajú objavovať koberce. Takto sa letiská snažia vytvárať pre pasažierov pri čakaní útulné, domáce prostredie. Spokojní cestujúci minú o 10% viac peňazí. Najnovšie sa objavujú na letisku aj krátke kurzy jógy alebo kúpele. Všetko pre vaše pohodlie a odľahčenie vašej peňaženky.

pixabay.com
pixabay.com

„Golden hour“ na letisku

Čas, ktorí pasažieri strávia medzi bezpečnostnou kontrolou a odletovou bránou je pre letisko najdôležitejší. Obzvlášť prvých 60 minút. Nazývajú ich „golden hour“. Ešte máte dosť času do odletu, ale potrebujete si ho nejako vyplniť. Najviac peňazí zarobia letiská zo samoobslužných stánkov, pretože je dokázané, že až 40% ľudí sa pri nakupovaní vyhýba kontaktu s ľuďmi.

pixabay.com
pixabay.com

Čoraz kratšie bezpečnostné kontroly

Ak čakáte na váš let, za každú ďalšiu hodinu miniete zhruba o 7 eur viac. Z tohto dôvodu sa letiská snažia, čo najrýchlejšie vybaviť bezpečnostné kontroly. Čoraz častejšie sa objavujú automatizované mechanizmi, ktoré vykonajú prácu ľudí aj o 25% rýchlejšie. A vy ste potom dlhšie „uväznení“ medzi obchodmi. Naopak dlhé čakanie v rade pri kontrole uberá letisku až 30% zisku z vašich nákupov v duty free zóne.

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre