120 rokov stratenú loď, ktorú zastihla silná búrka, sa podarilo konečne vypátrať!

218

Záhada stratenej lode, ktorá zmizla zhruba pred 120 rokmi pri pobreží Austrálie, bola konečne vyriešená. Parník SS Nemesis v roku 1904 prevážal uhlie do Melbourne, keď ho pri Novom Južnom Walese zastihla silná búrka a zmizol, spolu s 32 členmi posádky. V nasledujúcich týždňoch sa na breh vyplavovali telá členov posádky a úlomky vraku lode, ale poloha 73 metrového plavidla zostávala záhadou.

Teraz, 120 rokov po tom, spoločnosť Subsea Professional Marine Services, ktorá sa zaoberá diaľkovým prieskumom oceánskeho dna pri pobreží Sydney a hľadá stratený náklad z lodí, náhodou narazila na vrak nezvestnej lode. Vraj sa údajne našiel 160 metrov pod vodou úplne nedotknutý.

New York Post/youtube

Úradníci tušili, že by mohlo ísť o vrak lode SS Nemesis, ale oficiálne sa to potvrdilo až keď sa austrálskej národnej vedeckej agentúre CSIRO podarilo zachytiť podmorské snímky, ktoré ukázali charakteristické črty lode.

„Naša vizuálna kontrola vraku ukázala, že niektoré základné štruktúry sú stále neporušené a identifikovateľné, vrátane dvoch lodných kotiev ležiacich na morskom dne,“ uviedol Phil Vandenbossche, hydrografický prieskumník CSIRO.

Taktiež odhalili, že loď išla ku dnu, lebo jej motor sa v dôsledku búrky preťažil. Odborníci sa domnievajú, že do parníka narazila veľká vilna a začal sa potápať tak rýchlo, že posádka nestihla použiť záchranné člny.

white ship docked near island
Autor tejto fotografie je Milan Seitler

Začalo prebiehať pátranie po rodinných príslušníkoch členov posádky, ktorí sa potopili spolu s loďou.

„Približne 40 detí prišlo o svojich rodičov, keď sa spolu s loďou potopili. Dúfam, že tento objav prinesie rodinám a priateľom spojeným s loďou kľud a pokoj, keď už vedia, čo sa naozaj stalo,“ povedala ministerka Nového Južného Walesu pre životné prostredie a kultúrne dedičstvo Penny Sharpeová.

 

Videozáznamy, ktoré zozbierala CSIRO, sa teraz dajú dohromady, aby mohli vytvoriť 3D model vraku na ďalšie vyšetrovanie.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre