13 zaujímavostí o medzinárodnej vesmírnej stanici ISS

3926

Vesmírnu stanicu ISS začalo ľudstvo budovať už v roku 1998, ale prvá posádka sa na jej palubu dostala až v roku 2000. Stanica neustále lieta po obežnej dráhe našej planéty vo výške približne 410 kilometrov a Zem obletí za približne 92 minút. Poďme sa spolu pozrieť na ďalších 13 zaujímavostí o ISS.

  1. Astronauti na palube vesmírnej stanice ISS vidia každý deň 15 východov a 15 západov Slnka, tj. približne každých 45 minút jeden.

2. Na palube je umiestnený aj jeden geocache. Ak neviete, o čo ide, tak si skúste vygoogliť geocaching. Možno vás to začne baviť a pôjdete aj do vesmíru.

3. Sieť pizzérii Pizza Hut raz vybavovala objednávku pizze do vesmíru. Rusi za ňu zaplatili 1 milión dolárov. Nájdete k tejto udalosti aj niekoľko videí na internete.

pexels.com, Unsplash, CC0 License

4. Agentúra NASA ponúka nadšencom vesmíru možnosť zaregistrovať si u nich svoje telefónne číslo a vždy, keď stanica ISS letí nad ich hlavou, dostanú o tom sms-ku.

5. V prípade nutnosti môžu astronauti využiť takzvané kyslíkové sviečky, ktoré sú schopné produkovať kyslík pre jednu osobu na 24 hodín.

6. Ak majú astronauti málo vesmíru, môžu si pozrieť sci-fi seriál Firefly alebo film Serenity. Oba sa nachádzajú na stanici ISS. A že sa nemá nosiť drevo do hory.

7. Na palube stanice sa natáčal v roku 2008 film s názvom “Apogee of Fear”, ale nikdy sa nedostal na verejnosť ani do kín.

8. Jedného pekného dňa sa Ruským astronautom podarilo upchať vesmírne záchody za 19 miliónov dolárov. Nuž, diéta z boršču a gulášu neveštila nič dobré.

pexels.com,
SpaceX, CC0 License

9. Stanica ISS nesie so sebou aj disketu, na ktorej sú zapísané zdigitalizované údaje z kódu DNA viacerých ľudí. Nachádza sa tu informácia o DNA aj Stephena Hawkinga, Stephena Colberta alebo modela pre Playboy Jo Garcia. Disketa nesie názov Immortality Drive.

10. Astronauti z USA môžu z vesmírnej stanice dokonca voliť. Volia prostredníctvom zabezpečeného emailu.

11. V roku 2007 zabehol astronaut Sunita Williams na palube ISS maratón. Bežal simultánne zarovno s Bostonským maratónom, v ktorom bežala aj jeho sestra a iní astronauti.

12. Astronauti majú svoj vlastný štýl ako oprať veci. Nové oblečenie priletí v besposádkovej vesmírnej kapsuli. Potom ju naplnia svojím špinavým oblečením a následne kapsula zhorí pri svojom návrate na Zem.

13. Astronautov prebúdzajú zo spánku piesne. Playlist riadi NASA a medzi piesňami sú také ako “What a Wonderful World” alebo rôzne slovné nahrávky.

zdroj

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre