Existuje veľa príbehov o zvláštnostiach života Japoncov. A ak sa chystáte niekedy navštíviť krajinu vychádzajúceho slnka, buďte pripravení akceptovať tamojšie pravidlá správania, resp. ich kultúru. Vybrali sme pre vás 13 pravidiel, ktoré je dobre poznať.

Japonky si už nefarbia vlasy

Pred pár rokmi, rovnako ako všetky ostatné ženy na svete, aj japonské ženy si často farbili vlasy. To sa však zmenilo. Študenti všetkých škôl musia mať svoju prirodzenú farbu vlasov. A ak existujú pochybnosti, tak musia dokonca ukázať fotografie, ktoré dokazujú, že je to ich prirodzená farba, napríklad aj fotografie z detstva.

japan women fotografia
Foto od OiMax

Japonci nepozývajú priateľov do svojho domu

Pozvanie aj blízkeho priateľa do osobného priestoru je tam niečo veľmi neobvyklé, pretože ľudia v danej krajine sú dosť zdržanliví. Všetky stretnutia si plánujú na verejných miestach. A už vôbec sa nenavštevujú bez dôvodu, na vzájomnú návštevu tak musia mať veľmi dobrý dôvod.

Pri chôdzi nikto neje

Japonci si skutočne cenia jedlo, dokonca ho uctievajú. Aj samotný proces konzumácie jedla je tam niečo posvätné. Ľudia z Japonska skrátka počas chôdze nekonzumujú.

Je veľmi hrubé trúbiť v dopravnej zápche

Dokonca ani v tých najvypätejších situáciách na cestách nebudete v centre hlavného mesta počuť trúbenie. Obyvatelia sú skutočne zdvorilí, veľmi trpezliví a na ceste nechcú nikoho iného rušiť.

V Japonsku je takmer nemožné byť vegetariánom

Miestna kuchyňa nepredpokladá, že niektorí ľudia skrátka nechcú jesť mäso. Všetky jedlá obsahujú živočíšne prísady. Dokonca aj bežné rezance sa väčšinou varia v mäsovom vývare, takže aj keď jedlo vyzerá ako vegetariánske a zdá sa, že obsahuje iba zeleninu, tak to tak nie je.

Nádcha alebo obyčajný soplík môže japonského človeka hlboko uraziť

Ak si začnete fúkať nos za prítomnosti Japonca, tak buď ho veľmi urazíte, alebo im naznačíte, že ste omnoho lepší ako oni. Ak má Japonec nádchu, musí mať rúško.

Odpočinok po práci je pre nich niečo ako z iného sveta

Ľudia sú veľmi zaneprázdnení a nemajú ani dostatok času na to, aby sa venovali svojim záľubám. Ak je Japonec svedomitý pracovník, pracuje viac ako 60 hodín týždenne, takže nemá takmer žiadny voľný čas.

Foto od wikimedia

Japonci si nemôžu navzájom pomáhať pri práci

Nerobte v Japonsku prácu niekoho iného. Práca vás tu robí skutočným členom spoločnosti a ak aj trošku pomôžete napr. poštárovi, nemusí to byť považované za pomoc, ale ako znak toho, že sa im snažíte zobrať ich prácu.

Nepoužívajú odpadkové koše

V Tokiu nie sú takmer žiadne odpadkové koše, ľudia jednoducho hádžu odpadky na hromady, ktoré sú neskôr vyzbierané pracovníkmi na to určenými. Dôvodom je skutočnosť, že začiatkom 21. storočia sa odpadkové koše používali na umiestnenie bômb. V dôsledku týchto teroristických útokov ľudia zomierali.

V Japonsku si ľudia všímajú všetky detaily

V japonskej spoločnosti nezostane zvláštny vzhľad alebo mávanie rukou bez povšimnutia. Alebo ak váš hlas znie trochu nezvyčajne, okamžite sa vás opýtajú, či ste v poriadku. Japonci niekedy nepotrebujú ani slová, aby porozumeli informáciám alebo predpovedali všetky vaše žiadosti a želania. Taktiež žena, ktorá nepochádza z danej krajiny musí vynaložiť obrovské úsilie na to, aby si získala srdce Japonca, častokrát si musí všímať aj najmenšie detaily. Napríklad aj to, ako mu pripraví čaj.

Ženy dostávajú za tú istú prácu menej peňazí ako muži

Patriarchát je v tejto krajine veľmi silný. Nikto to síce oficiálne nepropaguje, ale každý uprednostňuje, keď ženy zostanú doma a starajú sa o deti. A ak sa rozhodnú vybudovať kariéru, potom sa musia vyrovnať so skutočnosťou, že zarobia menej peňazí ako muž, ktorý vykonáva rovnakú prácu. Z tohto dôvodu si niektoré dievčatá zakladajú vlastné spoločnosti. Japonskí muži často dávajú všetky peniaze, ktoré zarobia svojim nepracujúcim manželkám.

V Japonsku ľuďom za prácu nadčas neplatia žiadne príplatky

Mzda zamestnancov úradu sa zvyšuje v závislosti od toho, ako dlho pracovali v spoločnosti a nie od toho, ako dobre pracujú. Takže novú úlohu, ktorú zamestnanec dostane, môže vykonávať aj umelo pár dní a iba predstierať, že tvrdo pracuje.

S kolegami a tiež šéfom si užívajú voľný čas

Tráviť čas v bare so šéfom je pre japonských zamestnancov tradíciou. Takto si vo svojom tíme budujú stabilné vzťahy. Zamestnanci, ktorí nechodia do baru s kolegami sú v tíme zväčša outsidermi.

Foto od wikimedia

 

Zdroj

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.