14 fascinujúcich faktov o našich mačacích miláčikoch – 1. časť

2603

Mačky sú jedinečné zvieratá, ktoré sú obdivované pre svoju roztomilosť aj zvláštnosti v správaní, ako napríklad posadnutosť zhadzovaním vecí zo stola, alebo nevydarenými skokmi. O mačkách však treba vedieť oveľa viac. Pripravili sme si pre vás niekoľko zábavných faktov o mačkách. Tak sa pustite do 1. časti do tohto rozkošného, chlpatého zoznamu! 

1. Najstaršia známa domáca mačka existovala pred 9 500 rokmi

brown tabby cat on white stairs
Autor fotografie je Alexander London

Vedeli ste, že pôvodne sa predpokladalo, že mačku domestikovali Egypťania? V roku 2004 však francúzski archeológovia objavili na Cypre hrob mačky starý 9 500 rokov. To z nej robí najstaršiu známu domácu mačku a predchádza egyptské umenie o mačkách o viac ako 4 000 rokov.

2. Mačky strávia 70 % svojho života spánkom

orange tabby cat lying on brown textile
Autor fotografie je Fernando Lavin

Ak ste si mysleli, že mačky trávia veľkú časť svojho života spánkom, máte pravdu. Mačky údajne strávia 70 % svojho života spánkom, čo predstavuje približne 13 až 16 hodín denne. Ach, aký krásny ten mačací život.

3. Mačka bola 20 rokov starostkou mesta na Aljaške

Jenni Konrad/flickr

Oranžový kocúr menom Stubbs bol 20 rokov starostom mestečka Talkeetna na Aljaške. Mal za sebou niekoľko nesporných volieb a hoci nemal žiadnu zákonodarnú moc, milovali ho miestni obyvatelia aj turisti.

4. Najdlhšia mačka na svete merala 1,2 metra

black throw pillow on brown sofa
Autor fotografie je Erica Marsland Huynh

Domáce mačky sa zvyčajne považujú za pomerne malé tvory. Vedeli ste však, že najdlhšou mačkou na svete bola Mainská mývalia mačka menom Stewie, ktorej namerali 1,2 metra? A rekord najvyššej mačky patril Arcturusovi s výškou neuveriteľných 48 centimetrov!

5. Najbohatšia mačka na svete mala 7 miliónov libier

pickpik

Najbohatšou mačkou na svete podľa Guinnessovej knihy rekordov je Blackie. Keď jeho milionársky majiteľ zomrel, odmietol v závete uznať svoju rodinu a namiesto toho svoj 7-miliónový majetok daroval Blackiemu!

6. Mačky chodia ako ťavy a žirafy

tabby cat on ledge
Autor fotografie je Wren Meinberg

Všimli ste si niekedy, že mačky chodia ako ťavy a žirafy? Ich postupnosť chôdze je taká, že najprv idú obe pravé nohy a potom obe ľavé, takže sa pohybujú polovicou tela dopredu naraz.

7. Isaac Newton vynašiel mačacie dvere

Whiskers Magoo | Cat-Lovers Lifestyle Blog/pinterest

Tento vedec sa najviac preslávil výpočtom gravitácie, ale podľa všetkého, vynašiel aj mačacie dvere. Keď Newton pracoval na svojich experimentoch na univerzite v Cambridgei, neustále ho vyrušovali jeho mačky, ktoré škrabali na dvere. Zavolal teda cambridgeského stolára, aby do dverí vypílil dva otvory, jeden pre mamu mačku a druhý pre jej mačiatka!

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre